Domy na zgłoszenie

Już niedługo postawisz swój własny dom bez pozwolenia. Ten pomysł chodził za Tobą od lat. W tym momencie być może masz już podjętą decyzję. Wiesz, jak zgromadzić na to środki. Pozostaje wybór projektu i dopilnowanie prostych formalności.

Plan jest niezły. Pamiętaj jedynie, że warto ustrzec się przed odrzuceniem wniosku. Decyzja odmowna może zepsuć Ci cały harmonogram. Dlatego sprawdź, kiedy domu na zgłoszenie nie będzie można postawić.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy.

Decyzja o warunkach zabudowy nie jest konieczna, jeśli Twoją działkę obejmuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Niestety wciąż nie został on wyznaczony dla wszystkich terenów w Polsce. Jeśli dla Twojej działki MPZP nie ma, koniecznie zorientuj się w swoim starostwie powiatowym lub urzędzie miasta, czy warunki zabudowy będą potrzebne. Jeśli będą, postaraj się o nie jak najszybciej, ponieważ ich przyznanie może przeciągnąć się nawet do 9 miesięcy.

W orzecznictwie sądowym widać dwie odmienne interpretacje. Zgodnie z nowszym poglądem, decyzja o warunkach zabudowy nie jest konieczna w przypadku obiektów nie wymagających pozwolenia na budowę. Dobrym przykładem jest tu wyrok Wojewódzkiego Sądu Miejskiego w Lublinie z 21 listopada 2019 r. Upewnij się jednak, czy Twój urząd jest tego świadomy.

Domy na zgłoszenie budowy groźne dla ludzi i mienia. Czy to możliwe?

Jeżeli kupujesz projekt od dyplomowanych architektów, a konstrukcję stawia wykwalifikowana ekipa, nie. Inną kwestią jest obszar oddziaływania obiektu, o który możesz zapytać swojego architekta. W Twoim interesie leży, by zaplanować położenie domku tak, by obszar oddziaływania nie wykraczał poza jej granice. Wówczas Twoi sąsiedzi nie będą mieli żadnego wpływu na budowę Twojego domu. A to chroni Cię przed ewentualnymi opóźnieniami.

Zagrożenie dla zabytków i środowiska ze strony domków letniskowych.

Tym zagadnieniem najczęściej nie musisz się przejmować. Wyjątkiem są działki, które są objęte ochroną konserwatorską lub znajdują się na terenie obszarów chronionych ze względu na walory przyrodnicze. Oczywiście pomysł posiadania własnej chatki na terenie rezerwatu przyrody jest z wielu względów kuszący. W praktyce znacznie lepiej jest kupić działkę poza jego granicami, a na ziemie objęte ochroną patrzeć z okna.

Dom bez pozwolenia na budowę. Projekt domu o powierzchni powyżej 35m2.

Tutaj być może czeka Cię pozytywne zaskoczenie. Twój dom na zgłoszenie może mieć powierzchnię użytkową większą niż 35m2. Z punktu widzenia prawa liczy się tylko to, by powierzchnia zabudowy nie przekroczyła tej liczby. Dom bez pozwolenia musi być oczywiście parterowy bez poddasza. Zgodnie z przepisami można jednak mieć w nim antresolę. Tym samym zyskujesz większą przestrzeń.

dom na zgłoszenie

Zbyt mała działka nie pozwoli Ci na budowę domu na zgłoszenie.

Minimalna powierzchnia działki pod budowę domu bez pozwolenia wynosi 500 m2. Jeśli w dokumentacji Twoich gruntów widnieje liczba choćby o 1 m2 mniejsza, urząd zatrzyma proces. Inwestor musi także pamiętać, by zachować przepisową odległość budynku od granic działki. Dla ścian z oknami wynosi ona minimum 4 m. Ściany bez okien muszą być oddalone od krawędzi działki na co najmniej 3 m.

Źle dobrany projekt budowlany. Nie zapomnij o tym, co możesz budować.

Pamiętaj, że decydując się na budowę domu bez pozwolenia, budujesz budynek rekreacji indywidualnej. Nie jest to przepisowy mieszkalny dom jednorodzinny, więc nie masz możliwości, by się w nim zameldować. To, że jest to obiekt rekreacyjny, nie oznacza jednak, że nie możesz go ocieplić i zainstalować w nim ogrzewania. Dzięki temu domki na zgłoszenie nadają się do całorocznego wypoczynku niezależnie od pory roku.

Błąd w formalnościach. Dopilnuj tego przed wybudowaniem obiektu.

Papiery. Wbrew pozorom ich złożenie nie jest w tym przypadku trudne. Dobra firma stawiająca domy bez pozwolenia pomoże Ci zresztą w ich przygotowaniu. Mając kontakt z takim doradcą, nie popełnisz żadnego z wymienionych wcześniej błędów. Po 21 dniach otrzymasz milczącą zgodę urzędową i szybko zaczniesz budowę.

Dlatego zapraszamy Cię do nas. Na stronie Hyta.pl znajdziesz projekty budowlane domów na zgłoszenie, które chwytają za serce. Oferujemy profesjonalną poradę, a konstrukcję zamkniętą z oknami i drzwiami stawiamy w maksymalnie trzy dni. Z nami już niedługo będziesz cieszyć się nowym domkiem, który wybudujesz bez nerwów, zmartwień i zbędnych opóźnień.

Odwiedź już dziś hyta.pl