Chcesz mieć pewność, że żaden nagły wydatek nie będzie dla ciebie zaskoczeniem? Zacznij odkładać pieniądze z myślą o takich właśnie sytuacjach. Dowiedz się, jak to robić efektywnie – tak, aby w krótkim czasie odłożyć sporą kwotę.
Polacy mają świadomość tego, jak ważne jest oszczędzanie. Z tego powodu aż 42% rodaków zamierza ograniczać wydatki[1] – po to, aby uzyskać wolne środki i ulokować je w rozsądny sposób.
Spis Treści
Regularne oszczędzanie pieniędzy – dlaczego warto?
Istnieje wiele powodów, dla których warto oszczędzać pieniądze. Głównym argumentem jest natomiast możliwość stworzenia tzw. buforu finansowego, który pozwoli na zabezpieczenie sytuacji materialnej w momencie niespodziewanych wydatków.
Dysponując zgromadzonym kapitałem, który jest dostępny „na wyciągnięcie ręki”, możesz pozwolić sobie na dowolny wydatek. Może to być zakup nowego sprzętu domowego, wykupienie wyjazdu wakacyjnego itp. – bez konieczności zaciągania kredytów bankowych.
Konto oszczędnościowe – dobry sposób na początek?
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z odkładaniem środków, załóż konto oszczędnościowe. Korzystając z rachunku osobistego prawdopodobnie nigdy nie uda ci się zgromadzić pokaźnej sumy.
Mając konto oszczędnościowe, możesz:
- zacząć oszczędzać już od pierwszej złotówki
- systematycznie wpłacać pieniądze
- wypłacać środki w dowolnym momencie.
Warto przy tym podkreślić, że kapitalizacja odsetek odbywa się na zakończenie miesięcznego okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że każdego miesiąca dokładnie widzisz, o ile powiększył się gromadzony kapitał.
Jak zwiększyć efektywność oszczędzania?
Jeżeli zależy ci na maksymalizacji możliwych do osiągnięcia zysków, warto kierować się poniższymi wskazówkami.
- Wpłatę na konto oszczędnościowe potraktuj jako rachunek do opłacenia
Wyobraź sobie, że wpłata oszczędności jest kolejnym rachunkiem do opłacenia. Dzięki temu pozbędziesz się wymówki, że nie masz z czego zaoszczędzić.
Pamiętaj! Wpłaty na konto oszczędnościowe dokonaj w pierwszej kolejności. Na pozostałe wydatki z pewnością znajdą się pieniądze.
- Odkładaj systematycznie – choćby niewielką kwotę
Aby oszczędzanie było efektywne, musi ci wejść w nawyk. Dlatego, jeśli aktualna sytuacja materialna nie pozwala na odłożenie założonej kwoty, na konto oszczędnościowe wpłać mniejszą kwotę. Chodzi bowiem o to, aby – przynajmniej na początku – wyrobić pewne przyzwyczajenia.
- Ogranicz wypłaty środków do niezbędnego minimum
Im większy kapitał zgromadzisz, tym większych zysków możesz oczekiwać. Dlatego staraj się nie wypłacać środków bez powodu. Dodatkową motywacją będzie taki rachunek, którego oprocentowanie rośnie wraz ze zgromadzonym kapitałem. Za przykład niech posłuży Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku. Kapitał na poziomie 50 000 do 399 999,99 zł oznacza wzrost oprocentowania o 0,7% w skali roku.
Oszczędzanie wcale nie jest trudne. Skorzystaj z powyższych wskazówek, aby w dość krótkim czasie wypracować zadowalające zyski.
[1] https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C912869%2Cponad-40-procent-polakow-pod-wplywem-pandemii-chce-ograniczac-wydatki.html