Czym zajmuje się mennica kapitałowa

Mennica Polska Spółka akcyjna to polskie przedsiębiorstwo przemysłu metalowego, które swoją siedzibę ma w stolicy Polski. Notuje się je od 7 kwietnia 1998 roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją wyrobów monetarnych, jak i grawersko- medalierskich. Ponadto, przy pomocy spółek zależnych funkcjonuje także na rynku metali szlachetnych, ochrony mienia i osób, jak i deweloperskim. Mennica Polska w roku 2011 otworzyła też swój sklep firmowy w Krakowie. Mieści się on na Zamku Królewskim na Wawelu. Czym dokładnie zajmuje się mennica kapitałowa i czy jest dobrym sposobem na inwestycje?

Spis Treści

Mennice Kapitałowe w Polsce

Mennice Kapitałowe proponują inwestycje w srebro i złoto. Mogą mieć one postać coraz popularniejszych w ostatnim czasie monet bulionowych, jak i sztabek złota. Mennica oferuje złoto oraz pozostałe metale szlachetne pochodzące jedynie od dobrze znanych, zaufanych i słynnych producentów z akredytacją LBMA. Mennica kapitałowa to sposób na inwestycję, dobre ulokowanie kapitału i jego ochronę, zarówno przed inflacją, jak i utratą wartości, jak to się dzieje przy drukowanych pieniądzach.  

Inwestycje w złoto i srebro stają w formie sztabek czy monet bulionowych to coraz chętniej wybierana metoda lokowania swoich oszczędności. Przede wszystkim gwarantuje pewne bezpieczeństwo, gdyż kruszce te cały czas utrzymują swoją wartość. Warto pamiętać, że złoto inwestycyjne to sztabki o próbie minimum 995, monety próby co najmniej 900, wybite po 1800 roku, które są albo były kiedyś środkiem płatniczym w kraju swojego pochodzenia. Co ważne, cena sprzedaży monet inwestycyjnych nie może przekroczyć o więcej aniżeli 80 procent wartości rynkowej kruszcu zawartego w bilonie. Należy także wiedzieć, iż złoto inwestycyjne nie jest surowcem, a walutą, gdyż nie jest na nie nałożony podatek VAT. Cena złota zależy od ceny kruszcu na światowych giełdach, jak i kurs dolara amerykańskiego do polskiej złotówki. Mennice Kapitałowe w Polsce są świetnym wyborem na inwestycję i bezpieczne zabezpieczenie swojego majątku, tak aby nie stracił na wartości. Mennice działają na terenie takich miast jak: Wrocław, Kraków, Warszawa, Poznań, Białystok. Ponadto, każdy może skorzystać z ich usług online.

Co ciekawe, Mennica Polska była do 2014 roku jedynym producentem polskich monet obiegowych. W 2014 roku produkcję monet groszowych zajęła się Mennica Brytyjska. W dalszym ciągu jest jednak wyłącznym producentem monet kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego. Mennica zajmuje się tez produkcję monet dla zagranicznych emitentów oraz banków centralnych. Od 2008 roku na rynku funkcjonuje też spółka zależna Mennicy Polskiej- Skarbiec Mennicy Polskiej. 

Jak działa Mennica kapitałowa?

Mennica kapitałowa zajmuje się sprzedażą produktów inwestycyjnych. W ramach jej działalności menniczej spółka produkuje więc:

  • medale i znaczki, 
  • polskie monety obiegowe,
  • polskie monety kolekcjonerskie,
  • datowniki,
  • pieczęcie oraz znaczniki probiercze,
  • wszelkie odznaczenia państwowe,
  • inwestycyjne sztabki złota,
  • monety na zamówienie emitentów z innych państw.

W mennicy kapitałowej możemy więc nabyć fizycznie złoto, srebro i diamenty inwestycyjne. Przedsiębiorstwo zapewnia swoim klientom profesjonalne doradztwo w zakresie tego rodzaju inwestycji. W jej ofercie znajduje się sztabki inwestycyjne o różnej wielkości, jak i monety bulionowe wykonane ze złota i srebra, jedynie renomowanych mennic światowych. Co ważne, instytucja zapewnia jak najlepszą obsługę i zapewnia wysokie bezpieczeństwo całej transakcji. Dużym plusem jest to, że można nie tylko samodzielnie udać się do danego punktu, ale także dokonać takiej inwestycji poprzez Internet, a więc nie wychodząc ze swojego domu. Mennica kapitałowa proponuje takie produkty z mennic jak: PAMP (Szwajcaria), Perth Mint (Australia), Rand Refinery (RPA), United States Mint (Stany Zjednoczone), Valcambi (Szwajcaria), Royal Mint (Wielka Brytania), Heraeus (Niemcy), Münze Österreich (Austria), Shanghai Mint (Chiny), Umicore (Belgia), Royal Canadian Mint (Kanada), C-Hafner (Niemcy).

Sztabki oraz monety proponowane z powyższych mennic są niezwykle znane i doceniane na całym świecie. Co ważne, można je błyskawicznie i bez żadnych trudności spieniężyć, co jest ich niesłychaną zaletą. Brylanty inwestycje oraz jubilerskie oferowane w Mennicy Kapitałowej to metale szlachetne. Co ważne, posiadają one odpowiednie certyfikaty najbardziej znanych i ważnych instytucji gemmologicznych, jak między innymi: IGI (Międzynarodowy Instytut Gemmologiczny), GIA (Amerykański Instytut Gemmologiczny) oraz HRD (Wysoka Rada Diamentów W Belgii).