Czym są profile aluminiowe?

0
781

Profil aluminiowy to nowoczesny, trwały, lekki materiał konstrukcyjny, który pozwala na różnorodne rozwiązania architektoniczne i projektowe – od prostego okna po skomplikowany obiekt inżynierski. Jest wysoce odporny na środowisko, ma długą żywotność i nie zawiera żadnych zanieczyszczeń szkodliwych substancji.

Spis Treści

Konstrukcja profili aluminiowych

Profile aluminiowe https://www.aliplast.pl/ są zazwyczaj produkowane ze stopu aluminium, magnezu i krzemu metodą wytłaczania na gorąco (wytłaczanie stopu przez matrycę wytłaczarki). Skład stopu daje mu niezbędne właściwości – aluminium daje lekkość, magnez zwiększa wytrzymałość stopu, krzem zwiększa jego właściwości odlewnicze. Profil aluminiowy można łatwo obrabiać – szlifować, wiercić, frezować.

Nieograniczone możliwości wykończenia profili aluminiowych pozwalają zrealizować nawet najbardziej śmiałe i niekonwencjonalne pomysły. Najczęściej stosowaną metodą obróbki profili jest technologia malowania proszkowego. W komorze natryskowej na powierzchnię nakładany jest proszek barwiący, a profil umieszczany jest w komorze termicznej, gdzie w temperaturze ok. 200 °C powłoka utwardza się, tworząc elastyczną i trwałą powłokę o dobrej przyczepności.

Przeznaczenie profili aluminiowych

Różne systemy profili aluminiowych są wykorzystywane do konstrukcji półprzezroczystych, ogrodzeń zewnętrznych i wewnętrznych, ścian działowych w budynkach publicznych, mieszkalnych i przemysłowych, jak również do budowy zakładów przemysłowych, centrów handlowych. Okna o różnych konfiguracjach, przeszklenia balkonów, otwierane na zewnątrz i do wewnątrz, okna wahadłowe lub karuzelowe, fasadowe przeszklenia strukturalne lub półstrukturalne – to główne obszary zastosowania różnych systemów profili aluminiowych.

Klasyfikacja  profili aluminiowych

Profile aluminiowe dla budownictwa i architektury klasyfikowane są według parametrów jakościowych i przeznaczenia. Profil aluminiowy ma wysoki współczynnik przewodności cieplnej, dlatego zwyczajowo dzieli się go na dwa rodzaje: „ciepłe” i „zimne”.

Mostki termiczne są z reguły wykonane z poliamidu lub politermidu i wzmocnione włóknem szklanym dla dodatkowej wytrzymałości. Taka trójkomorowa konstrukcja rozwiązuje jeden z głównych problemów profili aluminiowych – wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, ponieważ mostki termiczne mają współczynnik przewodzenia ciepła 150 razy niższy niż aluminium.