Czy marihuana będzie legalna w Polsce

Marihuana staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. O ile przez długi czas traktowano ją przede wszystkim jako narkotyk i środek odurzający, od pewnego czasu medycyna dostrzegła jej ogromnie pozytywnych wpływ na bardzo wiele aspektów naszego zdrowia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej państw świata, w tym Polska, zamierza w pewnym stopniu zalegalizować hodowlę marihuany, przede wszystkim dla celów leczniczych. Jak wyglądają dzisiejsze warunki? Co warto wiedzieć o marihuanie? Jak rysuję się jej przyszłość? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy! 

Spis Treści

Co warto wiedzieć o marihuanie

Marihuana staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Ogromna część z nas miała w swoim życiu z nią styczność, chociażby przez stosowanie różnych kosmetyków czy wyrobów leczniczych. Takie miasta świata jak Amsterdam jednoznacznie wskazują, że marihuana cieszy się ogromną popularnością. Na stronie internetowej https://ganjafarmer.com.pl/pl/  odnaleźć można najwyższej jakości nasiona konopi indyjskich i inne powiązane produkty, które zachęcą Cię smakiem oraz różnorodnością. Co jednak warto wiedzieć o marihuanie?

Marihuana coraz częściej staje się składnikiem wielu maści, leków czy suplementów. Warto wiedzieć, że w zależności od rodzaju może ona być pozbawiona działania psychotropowego. Jeśli wyeliminujemy tetrahydrokannabinol (THC), który jest tylko jednym z 483 innych składników marihuany, wówczas możemy cieszyć się jej dobroczynnym wpływem na nasz organizm, bez obaw o uzależnienie czy wystąpienie jakichkolwiek reakcji w naszej psychice czy zachowaniu. Marihuana pomaga w walce z bólem mięśni i stawów, chorobach nowotworowych, leczeniu HIV/AIDS, stwardnienia rozsianego i innych popularnych dolegliwości, w takim chorób dotykających naszej psychiki.

Czy w Polsce można legalnie posiadać marihuanę?

Polskie przepisy prawa jednoznaczne wskazują, że nie można posiadać przy sobie żadnej ilości marihuany. Bez znaczenia pozostaje ilość oraz fakt, czy posiadamy ją na własny użytek czy do celów zarobkowych. Nawet posiadanie 0.01g marihuany jest w naszym kraju złamaniem obecnie obowiązujących przepisów prawa. Wedle ustawy marihuana zaliczana jest do środków odurzających i substancji psychotropowych, których posiadanie jest zakazane. Za posiadanie narkotyków grozi do 3 lat pozbawienia wolności, a za ich sprzedaż nawet 10 lat. Można jednak liczyć na warunkowe umorzenie sprawy w przypadku, gdy znaleziona ilość marihuany jest nieznaczna, narkotyk był przeznaczony tylko na własny użytek, a okoliczności miały niską szkodliwość społeczną. 

Co jest legalne a co nie?

W wyjątkowych sytuacjach znaleziona marihuana jest legalna. Mowa tutaj o przypadku, w którym jej posiadanie jest uwarunkowane celami zdrowotnymi. Wówczas należy otrzymać pozwolenie na korzystanie z tego typu środków, co w praktyce nie jest sprawą łatwą i oczywistą. Posiadanie konopi indyjskich, które zawierają środek THC, przeważnie jest możliwe w przypadku badań oraz testów naukowych. Zgodę na posiadanie uzyskuje się od Komisji ds. Etyki Badań Naukowych.

Przyszłość marihuany w Polsce

Przyszłość marihuany wykorzystywanej do celów leczniczych wygląda w naszym kraju coraz bardziej optymistycznie. Można także stwierdzić, że w ostatnim czasie nastąpił pewien przełom w tej kwestii. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 24 marca 2022 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Na jej podstawie, legalne będzie uprawianie konopi innej niż włókniste, w celu uzyskania składnika do sporządzenia leków recepturowych. Ustawa w sposób przejrzysty przedstawia kto i na jakich zasadach będzie mógł uprawiać konopie inne niż włókniste. W praktyce oznacza to, że legalnie marihuanę będą mogły hodować jedynie instytuty badawcze pod nadzorem Ministerstwa Rolnictwa. Takie rozwiązanie sprawia, że marihuana stanie się powszechnie wykorzystywanym składnikiem do wielu leków, które pomogą na różne przypadłości. Jest to także z całą pewnością rozwiązanie idące z duchem czasu nowoczesności i wykorzystywaniu dobroczynnego wpływu marihuany dla naszego zdrowia.

Marihuana, chociaż przez część środowiska bardzo mocno krytykowana, zyskuje duże grono nowych sympatyków. Coraz więcej osób zaczyna doceniać jej właściwości lecznicze. Przykłady innych państw, w których jest traktowana jako legalna wskazują, że stosowana z tzw. głową, jest dla ludzi, podobnie jak alkohol czy tytoń. To tylko od nas samych i własnej kontroli zależy, że przygoda z marihuaną będzie dla nas bezpieczną.