niezaleganie ZUS
pixabay.com

Wniosek o niezaleganie ze składkami w ZUS może się przydać jeśli prowadzisz działalność gospodarczą. Podpowiadamy, jak go zdobyć.

Przedsiębiorcy zobowiązani są płacić składki ZSU na m.in. ubezpieczenia społeczne i zdrowotną. Czasem kontrahent chce mieć pewność, że masz czyste sumienie. Może poprosić cię o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w ZUS.

Jak uzyskać takie zaświadczenie?

niezaleganie ZUS online
pixabay.com

Wniosek o niezaleganie ZUS – jak go uzyskać

Wniosek możesz złożyć osobiście w placówce ZUS lub zrobić to szybciej i wygodniej korzystając z platformy online (np. PUE ZUS).

Istnieje również trzecia, najbardziej kłopotliwa droga – skorzystanie z pomocy pełnomocnika. Wtedy do wniosku musisz dołączyć pełnomocnictwo (pełnomocnictwo ZUS PEL).

Usługa jest bezpłatna.

Urzędnicy najpierw sprawdzą stan twoich rozliczeń. Jeśli nie masz zaległości, to wydadzą ci zaświadczenie dotyczące składek na:

  • ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe),
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • Fundusz Pracy,
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

W zaświadczeniu ujęta będzie sytuacja na dzień wydania dokumentu.

Zaświadczenie dostaniesz najpóźniej po siedmiu dniach, choć w oczywistych sytuacjach będzie gotowe od ręki.

Prawdziwość wydanego zaświadczenia można potwierdzić na witrynie internetowej ZUS: www.zus.pl/firmy/rozliczenia-z-zus/zaswiadczenie-o-niezaleganiu/weryfikacja-zaswiadczen

zus niezaleganie
pixabay.com

Składki ZUS – wniosek w wersji papierowej

Jeśli chcesz złożyć wniosek w tradycyjny sposób czyli na papierze, to musisz wybrać się do najbliższego oddziału Zakładu. Tam wypełnisz formularz odpowiedniego wniosku.

W formularzu określasz sposób odbioru zaświadczenia. Dokument odbierzesz osobiście lub przez wskazanego pełnomocnika.

Odbiór osobisty jest możliwy w wybranej placówce ZUS, pocztą lub poprzez twoje konto na platformie PUE ZUS (z możliwością pobrania na komputer i wydrukowania).

Zaświadczenie w formie elektronicznej potwierdzi podpis kwalifikowany osoby uprawnionej do jego wydania.

Niezaleganie ZUS – wniosek online

Najprościej złożyć wniosek przez internet. Warunek: musisz posiadać Profil Zaufany lub podpis elektroniczny.

Wniosek o niezaleganie ze składkami ZUS składasz na np. serwisie biznes.gov.pl. Zaświadczenie dostaniesz w formie elektronicznej.

Warto pamiętać, że nie zawsze dostaniesz zaświadczenie o niezaleganiu z opłatą składek zusowskich.

Jeśli twoje firma nie została zgłoszona do ZUS jako płatnik, to dostaniesz zaświadczenie stwierdzające, że twoja firma nie widnieje w rejestrze KSI ZUS.

Być może nie zgodzisz się z decyzją ZUS o odmowie wydania zaświadczenia o niezaleganiu. W takiej sytuacji masz prawo do odwołania. Robisz to w sądzie okręgowym (pouczenie otrzymasz w decyzji).