geolokalizacja
pixabay.com

1,5 miliona euro – taka jest pula nagród w konkursie „MyGalileoSolution”. Celem konkursu jest stworzenie innowacyjnego, wykorzystującego system Galileo, rozwiązania geolokalizacyjnego.

W grę wchodzi takie rozwiązanie, jak aplikacje mobilne lub systemu zarządzania.

Konkurs jest inicjatywą Agencji Europejskiego GNSS (GSA), odpowiadającej za zarządzanie unijnymi programami Galileo oraz EGNOS.

Galileo
pixabay.com

System Galileo i konkurs

Celem konkursu „MyGalileoSolution” jest zaprojektowanie i rozwój aplikacji i usług opartych na systemie Galileo w ramach następujących obszarów tematycznych:

  • Kryzysy i reagowanie w sytuacjach zagrożenia.

To może być aplikacja wspierająca przeciwdziałanie skutkom związanym z COVID-19. W grę wchodzi m.in. ułatwienie w ruchu granicznym, bezpieczna turystyka, wspieranie lokalnych firm dotkniętych skutkami COVID-19 itp.

  • Zrównoważony transport.

Tutaj może być aplikacja pomagająca przeciwdziałać zmianom klimatu np. przyczyniając się do wdrożenia bardziej zrównoważonych środków transportu i nowych koncepcji mobilności.

  • Rozwiązania cyfrowe.

W tym przypadku uczestnik konkursu może przygotować aplikację wykorzystującą dane geolokalizacyjne w połączeniu z innymi źródłami danych.

Taka aplikacja może umożliwić np. obserwację ziemi lub wspierać obywateli w ich codziennym życiu, odpoczynku i pracy zawodowej (opierając się sztucznej inteligencji oraz rzeczywistości rozszerzonej).

  • Cyberbezpieczeństwo.

Tutaj aplikacja może pomagać osobom i organizacjom sprostać wyzwaniom związanym z cyberbezpieczeństwem, np. poprzez uwierzytelnianie pozycji w celu zmniejszenia ryzyka zagłuszania/fałszowania sygnału geolokalizacyjnego (np. w pojazdach autonomicznych, logistyce, płatnościach mobilnych, transporcie morskim).

(Zobacz jak zmieni się opłata za przejazd A4)

aplikacja mobilna
pixabay.com

System Galileo – dwie ścieżki

Dla kogo jest ten konkurs? Mogą w nim uczestniczyć osoby fizyczne oraz przedsiębiorcy.

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że konkurs ma dwie ścieżki:

  • zorientowaną na prototypy,
  • na pełne, gotowe do wdrożenia na rynek, rozwiązania.

Łączna pula nagród to niemal 1,5 miliona euro.

Uwaga! Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 30 września. Finał konkursu został zaplanowany jest na połowę grudnia.

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie https://www.gsa.europa.eu/mygalileosolution

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji