Rodzaje i właściwości nakładek na schody drewniane

0
524

Stosowanie nakładek na schodach drewnianych to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie. Na rynku dostępne są różne ich rodzaje. Warto zatem wiedzieć czym się charakteryzują i jakie dokładnie rodzaje nakładek na schody drewniane można wyróżnić.

Spis Treści

Funkcje nakładek

Nakładki na schody drewniane z pewnością pełnią funkcje ochronne. W skuteczny sposób potrafią przedłużyć żywotność stopni. Jeśli zatem ktoś szuka rozwiązania dotyczącego ochrony drewnianych schodów przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, to nakładki sprawdzą się tu znakomicie. Mówiąc o schodach, nie można zapomnieć o kwestii bezpieczeństwa podczas wchodzenia i schodzenia z nich. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie nakładem antypoślizgowych. Szeroką ich ofertę znaleźć można pod adresem https://www.jutro.biz/produkty/nakladki-antyposlizgowe. Dzięki zastosowaniu takiej nakładki można mieć pewność, że nikt z domowników nie poślizgnie się na schodach. Nie można zapomnieć jeszcze o tym, że nakładki na schody drewniane powinny pełnić również funkcję dekoracyjną. Nakładki dostępne są w wielu różnych kolorach i wzorach. Umożliwia to dobór takiej nakładki, która idealnie wkomponowywać będzie się w aranżację pomieszczenia.

Podział nakładek ze względu na materiał

Nakładki na schody drewniane wykonywane są z różnych materiałów. Dużą popularnością cieszą się nakładki z tworzywa sztucznego PE/PP. To antypoślizgowe nakładki dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Idealnie sprawdzają się w przypadku schodów drewnianych. Poza tym wyróżnić można jeszcze nakładki żelowe i podgumowane. To również nakładki antypoślizgowe, ale dzięki temu, że ich spód jest podgumowany, to charakteryzuje je bardzo dobra przyczepność do podłoża. Wspomnieć można jeszcze o nakładach wykładzinowych, które wykonywane są z niemal każdej wykładziny i dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych.

Podział nakładek ze względu na sposób montażu

Nakładki na schody drewniane różnią się dodatkowo sposobem ich montażu. Najczęściej nakładki mocowane są na schodach na jeden z trzech sposobów. Pierwszym sposobem jest zastosowanie taśmy rzepowej wielokrotnego użytku. Tak montowane są głównie nakładki wykładzinowe. Drugi sposób to zastosowane dwustronnej taśmy zbrojonej siatką. Nakładki mogą być jeszcze mocowane na klej.