Programista

Jeśli interesujesz się komputerami i technologią i chciałbyś to zainteresowanie spieniężyć, na pewno chciałbyś dowiedzieć się na czym polega praca jako programista. Jest to na pewno dobry kierunek rozwoju ponieważ możesz w ten sposób połączyć swoje zainteresowania z perspektywą dużych zarobków.

Spis Treści

Na czym polega praca programisty?

Praca programisty, to jak sama nazwa wskazuje przede wszystkim programowanie. Natomiast to co i jak programujesz jest już tematem bardzo szerokim. Praca programisty może polegać na przykład na rozwijaniu aplikacji mobilnej, ale również na tworzeniu stron internetowych, czy zabezpieczeń systemów bankowości elektronicznej. Wszystko zależy więc w od tego, w czym się wyspecjalizujesz.

Pisanie kodu, które jest głównym zajęciem programisty, odbywa się przy pomocy języków programowania, których istnieje bardzo wiele. To jaki język wybrać, zależy od tego co chcesz stworzyć. Strony internetowe powstają na przykład w technologiach html, css i JavaScript, z których tylko ostatni jest językiem programowania w ścisłym tego słowa znaczeniu. Posiada on bowiem tak zwaną logikę, za pomocą której buduje się algorytmy, tłumaczące komputerowymi jakie ma wykonać zadania. Właśnie na tym, najprościej mówiąc polega programowanie. Komputery nie są w zdanie zrozumieć poleceń wydawanym im w ludzkim języku, ponieważ jest on dla nich zbyt abstrakcyjny i niejednoznaczny. Języki programowania, które są pośrednikiem pomiędzy maszyną a człowiekiem, rozwiązują ten problem.

Zarobki programistów

Jeśli chodzi o zarobki, najczęściej na początku programować będziesz za darmo. Nie ma w tym nic złego. Początkowo swoje projekty będziesz tworzyć bowiem na studiach informatycznych, odpowiednich kursach programowania lub (przy odpowiednim samozaparciu i chęci do nauki), nawet samodzielnie. Nie otrzymasz za nie wynagrodzenia, co nie znaczy że pójdą one na marne. Zdobędziesz cenne wpisy do portfolio, które pozwolą Ci w przyszłości podjąć pracę jako Junior Developer, bądź stażysta(ang. trainee). Są to stanowisko dla osób początkujących, których praca podlega nadzorowi. Mimo to, w branży informatycznej staże najczęściej są płatne, więc nie ma się co obawiać. Choć nie są to wysokie sumy, znacznie cenniejsze okaże się zdobywane podczas nich doświadczenie.

W wypadku stanowiska juniorskiego, pieniądze będą odrobinę większe niż na stażu, choć zakres pracy będzie podobny. Tak jak stażysta będziesz pomagał przy tworzeniu projektów, a Twoja praca będzie nadzorowana przez bardziej doświadczonych kolegów. Konkretne sumy, na które może liczyć Junior Developer w Polsce to między 3000 a 5000 PLN brutto, w zależności od specjalizacji(używanych technologii) i umiejętności a także wielkości i lokalizacji firmy. Są to dobre pieniądze na start, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę,że poza nimi uzyskujemy też cenne doświadczenie. Już po dwóch, trzech latach w juniorshipie, przejdziesz na stanowisko mida. Zarobki na stanowisku programisty o średnim doświadczeniu dobijają już nawet do kwot pięciocyfrowych miesięcznie, choć najczęściej są nieco niższe. Już po 10 latach doświadczenia w branży możesz liczyć na zarobki rzędów kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu PLN miesięcznie jako Senior Developer. A jeśli zostaniesz awansowany na team leadera w dużej firmie, realne stają się nawet wyższe kwoty.

Jak widzisz więc praca programista opłaca się. Jest to jedna z branż o najwyższych dochodach pracowników, wciąż rozwijająca się i odporna na kryzysy gospodarcze, z jakimi obecnie mierzy się świat. Jeśli więc chcesz pracować programista i nie brak Ci talentu, z pewnością jest to dobry pomysł.