Złoto inwestycyjne
zdjęcie główne: stock.adobe.com autor: misunseo

Złoto inwestycyjne to gorący temat już od kilku lat. Rekordowe wzrosty cen złota, trudna sytuacja gospodarcza w wielu regionach świata oraz rosnąca inflacja sprawiają, że tematem inwestowania w złoto interesuje się coraz więcej osób. Dziś mamy dla Was kilka podstawowych faktów związanych z inwestowaniem w złoto. Jeżeli myślicie o takiej lokacie kapitału, to zapraszamy do lektury.

Spis Treści

Złoto inwestycyjne – co to takiego?

Złoto inwestycyjne to specjalne złote monety i sztabki, które pozbawione są wartości kolekcjonerskiej, historycznej czy użytkowej. Ich wartość bazuje praktycznie wyłącznie na złocie, z którego są wykonane. Jeśli chodzi o to, ile waży sztabka złota czy moneta inwestycyjna, to do wyboru mamy naprawdę szeroką gamę produktów menniczych. Tradycyjnie najpopularniejsze złote monety inwestycyjne ważą 1 uncję trojańską czy nieco ponad 31 gram. Odpowiadając na zapotrzebowanie ze strony klientów na całym świecie, mennice oferują jednak również monety o wadze ½, ¼ czy nawet 1/10 uncji. Jeszcze większa różnorodność dotyczy złotych sztabek. Najmniejsze z nich ważą zaledwie 1 gram, natomiast inwestorzy z bardzo głębokimi kieszeniami mogą wybrać sztabki nawet o wadze 1 kg. Więcej informacji na temat złotych sztabek znajdziecie w artykule Ile kosztuje sztabka złota.

Gdzie kupić złoto inwestycyjne?

Proces zakupy złota inwestycyjnego jest bardzo prosty. Na polskim rynku już od lat funkcjonuje kilka sprawdzonych firm oferujących produkty mennicze z całego świata. Jeśli planujemy zakup złotych monet czy sztabek, to zdecydowanie warto skorzystać z oferty jednej z tych firm. Złota nigdy nie należy natomiast kupować z niesprawdzonych i nieznanych źródeł. Pamiętajmy, że ceny złota inwestycyjnego są w największej mierze uzależnione od światowym notowań złota. Jeśli ktoś oferuje nam produkty mennicze w dużo niższych cenach, powinien to być dla nas wyraźny sygnał ostrzegawczy.

Gdzie sprzedać złoto?

Dla każdego, kto już zainwestował w królewski metal, ważną kwestią jest również to, gdzie sprzedać złoto. Na pierwszy rzut oka możliwości mamy sporo. W końcu skup złota można znaleźć w prawie każdym kantorze czy lombardzie, a takie placówki są w każdym mieście. W praktyce jednak w tego rodzaju miejscach kurs złota jest często zaniżony i może być nawet kilkanaście procent niższy niż aktualne notowania złota. Gdzie więc sprzedać złoto inwestycyjne? Najlepsze ceny będzie nam w stanie zaoferować specjalistyczny skup złota. Dla tego rodzaju firm obrót metalami szlachetnymi jest podstawową działalnością. Dzięki doświadczeniu i znajomości branży są one w stanie zaoferować lepsze stawki niż większość wspomnianych wcześniej kantorów i lombardów.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Jakie są zalety inwestowania w złoto? O korzyściach związanych z ulokowaniem kapitału w złocie można pisać długo. Postanowiliśmy więc skupić się tylko na najważniejszych zaletach tego rodzaju inwestycji. Złoto inwestycyjne to jedna z niewielu lokat kapitału, która jest odporna na inflację i gwałtowny spadek wartości pieniądza. Oszczędności ulokowane w złocie nie będą traciły na wartości tak jak środki znajdujące się obecnie na rachunku bankowym czy na lokacie. O tej zalecie złota inwestycyjnego piszemy na samym początku, gdyż ostatnie lata to praktycznie ciągły i coraz szybszy wzrost inflacji w Polsce i wielu innych krajach. 

Złoto inwestycyjne jest uznawane za środek płatniczy praktycznie na całym świecie. Złote monety i sztabki możemy łatwo kupić i równie łatwo sprzedać, o czym pisaliśmy już wcześniej. Złoto inwestycyjne zajmuje też bardzo mało miejsca w stosunku do swojej wysokiej wartości. Oznacza to, że złoto inwestycyjne łatwo przetransportować, na przykład zabierając ze sobą w sytuacji kryzysowej. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o tym, że inwestowanie w złoto nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów, ciągłego śledzenia notowań itd. Proces zakupu złota inwestycyjnego jest niezwykle prosty. Większych problemów nie powinniśmy mieć również z jego sprzedażą.