Praca kierowcy C+E w Gdańsku. Jak zostać i ile zarabia kierowca

Pracę kierowcy C+E w Gdańsku znajdzie nawet kilkadziesiąt osób z odpowiednimi uprawnieniami. Deficyt na rynku sprawia, że firmy walczą o uwagę kierowców na różne sposoby. W ogłoszeniach coraz częściej pojawiają się konkretne zarobki, udogodnienia w realizacji zleceń czy informacje o benefitach.

Spis Treści

Praca kierowcy C+E w Gdańsku – popularne wymagania

Praca zawodowego kierowcy wymaga określonych uprawnień, a często również kursów. Podstawa to prawo jazdy kategorii C+E, które umożliwia kierowanie zespołem pojazdów złożonych z auta kategorii C z przyczepą. O uprawnienia może ubiegać się osoba, która ukończyła 21 lat i posiada prawo jazdy kategorii B oraz C. Coraz częściej ośrodki szkoleniowe oferują kursy łączone.

Kierowca tira  – wymagania:

 • prawo jazdy kategorii C lub C+E,
 • orzeczenie lekarskie – brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu,
 • orzeczenie psychologiczne – brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu,
 • profil kierowcy zawodowego na podstawie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego,
 • Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej – wydane po odpowiednim kursie na przewóz rzeczy i osób,
 • karta kierowcy – do pojazdów z tachografem cyfrowym.

Kierowcy zawodowi na trasach międzynarodowych powinni znać język obcy w stopniu minimum komunikatywnym. W większości przypadków wystarczy język angielski.

Szukasz sprawcy jako kierowca? Zobacz Oferty Pracy: Kierowca Gdańsk w Trojmiasto.pl

Kto może być kierowcą zawodowym?

Praca kierowcy – wymagania zdrowotne:

 • ma sprawny narząd wzroku, a ewentualne wady podlegają korekcie,
 • nie ma problemów z widzeniem stereoskopowym, widzeniem zmierzchowym oraz podwójnym widzeniem,
 • prawidłowo rozpoznaje barwy,
 • ma sprawny narząd słuchu, a ewentualne wady podlegają korekcie,
 • nie zmaga się z zaburzeniami równowagi,
 • nie zmaga się z zaburzeniami sprawności ruchowej kończyn,
 • leczy się na choroby przewlekłe, a lekarz nie wyraża przeciwwskazań do wykonywania zawodu.

Pracy kierowcy C+E w Gdańsku nie dostaną osoby uzależnione od alkoholu i substancji psychotropowych oraz cierpiące na poważne zaburzenia i choroby psychiczne.

Praca kierowcy - wymagania

Ile kosztuje prawo jazdy C+E w 2022 roku?

Kurs na prawo jazdy kategorii C+E to koszt ok. 4,2 tys. zł. Jeżeli osoba nie zdobyła wcześniej uprawnień kategorii C musi liczyć się z kosztem dodatkowych ok. 4,2 tys. zł. Łącznie za zdobycie uprawnień umożliwiających pracę jako kierowca ciężarówki należy zapłacić minimum 8,4 tys. zł. Wiele ośrodków szkoleniowych oferuje pakiet kursów za niższą cenę – wciąż trzeba jednak przygotować ponad 7 tys. zł

Dodatkowy koszt wiąże się z uzyskaniem Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej. Cena kwalifikacji wstępnej przyspieszonej kształtuje się na poziomie ok. 3,3 tys. zł (dotyczy nowych kierowców), kwalifikacji wstępnej – ok. 5 tys. zł (dla kierowców, którzy nie ukończyli 21 roku życia).

Przyszły kierowca zawodowy musi również pokryć koszty egzaminy państwowego 230 zł dla ktegorii C oraz 245 zł dla kategorii C+E, a także wydania prawa jazdy (100,50 zł) oraz badań lekarskich (ok. 300 zł).

Łączny koszt uzyskania kwalifikacji kierowcy zawodowego to koszt ponad 10 tys. zł. Duża suma odstrasza wiele osób zainteresowanych pracą, a deficyt kadrowy na rynku powiększa się z roku na rok.

Praca kierowcy C+E w Gdańsku – warunki i benefity

Szacuje się, że w Polsce brakuje od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy kierowców zawodowych. Firmy oferują pracę kierowcy C+E w Gdańsku zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących. Duża luka na rynku sprawia, że pracodawcy muszą konkurować o uwagę kandydatów.

Praca kierowcy zawodowego – świadczenia dodatkowe, m.in.:

 • dofinansowanie do opieki medycznej,
 • dofinansowanie do pakietu sportowego,
 • dofinansowanie do ubezpieczenia,
 • dofinansowanie do kursów i szkoleń.

Początkujący kierowcy otrzymują również łatwiejsze trasy czy stałą opiekę spedytorów w języku polskim.

Ile zarabia kierowca C+E?

Duży wpływ na zarobki kierowcy ma system realizacji zleceń. Polski Instytut Transportu Drogowego przedstawił dane za 2021 rok, z których wynika, że najwyższe zarobki otrzymywali kierowcy pracujący w trybie 4/1 – mediana zarobków wyniosła 8 tys. zł. W systemie pracowało jedynie 2,1 proc. ankietowanych kierowców. Nieco niższe zarobki otrzymują osoby realizujący zlecenia w systemie 3/1 – mediana wynosi 7,5 tys. zł.

Ile zarabia kierowca C+E

Rywalizację firm transportowych o kierowców doskonale widać w ogłoszeniach Portalu Trojmiasto.pl. Jeszcze kilka lat temu wystarczyło napisać cokolwiek, by rozdzwoniły się telefony, a teraz pracodawcy muszą przedstawiać konkretne warunki, przede wszystkim finansowe. Ogłoszenia z proponowanymi zarobkami 9 tys. zł miesięcznie nie są już rzadkością – mówi Michał Sielski z portalu Trojmiasto.pl.

Aż 44,5 proc. kierowców pracuje od poniedziałku do piątku, a weekendy i święta otrzymuje czas wolny. Mediana zarobków wynosi 6 tys. zł. Najmniej zarabiają kierowcy realizujący kursy jednodniowe – mediana 4,8 tys. zł.

Doświadczenie kierowcy, dodatkowe uprawnienia i kursy, rodzaj trasy czy wielkość firmy oraz branżą to pozostałe parametry, które wpływają na wysokość zarobków kierowcy C+E.