Boho

Przeglądając katalogi i zdjęcia w stylu boho podziwiamy ten artystyczny styl. Gustowne połączenie elementów różnych kultur sprawia, że zaczynamy się zastanawiać czy w naszym mieszkaniu jest możliwość zastosowania tego wyjątkowego stylu aranżacyjnego.

Spis Treści

Styl boho

Początki tego stylu prowadzą do środowiska artystycznego, które z różnych rejonów świata przywoziło rozmaite pamiątki i ozdabiało nimi swoje europejskie mieszkania. W tym eklektycznym stylu widać chęć wyrażania siebie oraz pozwalanie sobie na mieszankę różnych stylów. Aranżacja boho wypełniona jest naturalnymi ozdobami, w postaci ceramiki, lnu albo szkła. W tym sposobie urządzania wnętrz nie brakuje także różnego rodzaju kwiatów, wzorów roślinnych, rzemyków i plecionek. Mieszkania w stylu boho mogą być ozdobione na przykład dywanami w liście. W stylu pochodzącym od artystycznej bohemy bardzo cenione są ręcznie wykonane przedmioty oraz niepowtarzalne ozdoby. Najbardziej charakterystycznymi kolorami są kolory nawiązując do natury, czyli odcienie beżu, bieli, brązu i zieleni. Jak w wielu stylach aranżacyjnych, tak i w stylu boho drewno jest bardzo cenionym materiałem. Niektórzy decydują się na imitacje elementów drewna, które pięknie wpasowują się ciepłe tonacje bieli, brązu i beżu.


Od czego rozpocząć urządzanie mieszkania

Jeśli spodobało nam się mieszkanie urządzone w artystycznym stylu i stoimy przed decyzją o remoncie i wyborze konkretnych produktów, to pierwszą, elementarną rzeczą, którą wypadałoby zrobić, jest określenie budżetu, który mamy do wykorzystania na koszty związane z remontem. Odliczając wydatki, które trzeba będzie zapłacić firmie budowlanej, która zrealizuje nasz plan, pozostaje nam kwota, którą możemy przeznaczyć na zakupy różnych materiałów i produktów. Dzięki czytelnym stronom sklepów internetowych, takich jak kochamy dywany, w zaciszu domowym, na spokojnie możemy przejrzeć różne kategorie produktów, takich jak dywany, chodniki, wycieraczki, zasłony lub inne dodatki, przeanalizować ceny tych produktów i wybrać takie, które będą nam pasować do mieszkania urządzonego w stylu boho. Dając sobie czas na przemyślenie wystroju mieszkania, na spokojne przejrzenie mebli, dodatków i ozdób, być może uda nam się natrafić na oferty promocyjne, zakupić produkty w korzystnych cenach i tym samym zaoszczędzić finanse na inne nieplanowane wydatki. Decydując się na zakupy online oszczędzamy także czas i siły, które możemy przeznaczyć na inne zajęcia.

Charakterystyczne elementy mieszkania w stylu boho

Ponieważ styl boho korzysta z naturalnych materiałów takich jak kamień , drewno, to śmiało można stosować meble z ich dodatkami. Zaletą zastosowania drewna i kamienia jest ich wytrzymałość, co pozwala zastosować je nawet w tak wilgotnych pomieszczeniach jaką jest łazienka. Nawet drewniane lub drewnopochodne meble metalowe ze sporą ilością zielonych ozdób wpasują się w ten bohemowski styl.

Innymi dodatkami, które podkreślą styl wywodzący się z artystycznego środowiska są różne tkaniny, poduszki, koce, wiklinowe kosze, makramy, a nawet ręcznie robione plecionki. W stylu boho świetnie wyglądają ściany, na których przyklejona jest tapeta versace w kolorze zgaszonej zieleni. Inni wolą wybrać fototapetę z motywem roślinnym i dzięki temu mogą już ograniczyć zielone, żywe rośliny, o które musieliby dbać. Na tego rodzaju zielonym tle, każdy drewniany mebel będzie się przepięknie prezentować. Mówiąc o urządzaniu mieszkania w konkretnym stylu często mamy na myśli salon lub sypialnię. Okazuje się jednak, że nawet tak funkcjonalne pomieszczenia, jak kuchnia lub łazienka, można wystylizować według podobającego się nam trendu.

Przykładowe wzory tapet od Versace:


Łazienka w stylu boho

Podobnie jak w sypialni,salonie lub pokoju młodzieżowym, żeby stworzyć klimat bohemy, konieczne jest zastosowanie określonej kolorystyki, charakterystycznej dla tego stylu. Gdyby łazienkę chcieć wyposażyć w drewniane elementy, takie jak szafka pod umywalkę, to trzeba ją odpowiednio zaimpregnować. Jeśli drewno nie będzie posiadać ochrony przed wodą, to szybko może napęcznieć, odbarwić się i zniszczyć. Po każdorazowym użyciu umywalki dobrze jest sprawdzić czy na drewnianym blacie nie zostały krople wody, które mogą popsuć jego wizualny wygląd. Drewniana podłoga w każdym pomieszczeniu świetnie się prezentuje, jednak w łazience wymaga wyjątkowej uwagi i pielęgnacji. Wilgoć, która pojawia się po korzystaniu z kąpieli lub prysznica, krople wody, które niepostrzeżenie spadają na ziemię mogą działać niekorzystnie na jakość podłogi. Z tego względu być może zamiast drewnianej podłogi wybierzemy praktyczniejsze płytki ceramiczne albo panele winylowe. Żeby ocieplić podłogę niektórzy decydują się na przytulny, włochaty dywan, który będzie nie tylko estetyczną ozdobą, ale również świetnym izolatorem. Jak już wspomnieliśmy, styl boho nawiązuje do przyrody, natury i egzotyki. W pomieszczeniach z oknami żywe, zielone rośliny będą miały przyjazne warunki do rozwoju. Niestety łazienka, szczególnie w mieszkaniach w blokach, jest miejscem, w którym nie ma okien. Skoro więc nie dochodzą tam naturalne promienie słońca trudno byłoby utrzymać żywe rośliny doniczkowe w dobrej kondycji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby łazienkę ozdobić ładnymi , zielonymi, sztucznym roślinami. Dzięki takiemu rozwiązaniu, naszym jedynym obowiązkiem będzie dbanie o to, żeby nie były one zakurzone. Oprócz zielonych ozdób można pokusić się o praktyczne wiklinowe koszyczki, w których pochowamy używane na co dzień kosmetyki albo malutkie ręczniki dla gości. Osoby lubiące większą ilość ozdób mogą zdecydować się na ozdoby pochodzące z wakacyjnych podróży, takie jak dekoracyjne kamienie, nadmorskie muszle lub wysuszone bukiety ozdobnych traw.

Styl boho opiera się na naturalności, miłości do przyrody, podróży i egzotyki. Stosując dobrze dobrane dodatki można sprawić, że mieszkanie będzie nam przypominać o udanym lub wymarzonym urlopie. Naturalne barwy stosowane w boho wpływają na uczucie relaksu i sprzyjają wypoczynkowi we własnych czterech kątach.