Powitanie nowego pracownika
zdjęcie główne stock.adobe.com, autor: fizkes

Onboarding nowych pracowników jest kluczowym procesem, przygotowującym ich do objęcia służbowych obowiązków. Jego skuteczne przeprowadzenie przekłada się nie tylko na zwiększoną wydajność i szybszą samodzielność zatrudnionych osób. Odpowiednie powitanie nowego pracownika redukuje stres i lęk, które towarzyszą nam zwykle w ciągu pierwszych dni w firmie. W efekcie pozwala szybciej zaaklimatyzować się w zespole, co z pewnością wpływa na jakość przyszłej współpracy. Pomimo tego, że onboarding niesie wiele korzyści, nadal nie jest standardem w wielu organizacjach. Jak powinno wyglądać przywitanie nowego pracownika?

Spis Treści

Onboarding pracownika

Właściwe powitanie nowego pracownika jest tylko jednym z wielu elementów onboardingu. Zgodnie ze znaną zasadą 4C proces ten obejmuje cztery obszary: Compliance (poznanie procedur), Clarification (wyznanie celów i zadań), Culture (zaznajomienie się z kulturą organizacyjną firmy) oraz Connection (integracja z zespołem). Niemniej, to powitanie nowego pracownika odpowiada właśnie za pierwsze wrażenie, które zgodnie z różnymi powiedzeniami tak trudno zmienić. O czym warto więc pamiętać?

Mail powitalny do nowego pracownika

Onboarding pracownika zaczyna się tak naprawdę przed dołączeniem danej osoby do zespołu. Coraz więcej firm decyduje się na wcześniejsze wysłanie wiadomości z niezbędnymi instrukcjami. Mail powitalny do nowego pracownika może być źródłem wielu przydatnych informacji, takich jak np. dokładna godzina rozpoczęcia pracy, wskazówki dotyczące lokalizacji i wejścia do budynku, plan pierwszego dnia w firmie czy zakres dokumentów, jakie ma zabrać ze sobą adresat. Przynajmniej we wstępie wiadomości warto postawić na personalizację treści np. podzielić się przemyśleniami, jak umiejętności i kompetencje danej osoby wzbogacą naszą organizację. W mailu powitalnym do nowego pracownika nie powinno również zabraknąć adnotacji, kto będzie koordynował proces onboardingu i odpowiadał za poszczególne procesy wdrożenia.

Przygotowanie stanowiska pracy

Jednym z kluczowych elementów prawidłowego powitania nowego pracownika jest odpowiednie przygotowanie stanowiska. Już pierwszego dnia zatrudniona osoba powinna mieć na biurku niezbędny sprzęt oraz wszelkie artykuły piśmiennicze i papierowe. Na początku onboardingu nowych pracowników należy im również przekazać odpowiednie identyfikatory, które będą uprawniać ich np. do wejścia do siedziby firmy czy określonych pomieszczeń.

Pakiet upominków na przywitanie nowego pracownika

Dobrą praktyką w ramach powitania nowego pracownika w zespole jest wręczeniu mu zestawu powitalnego. To miły gest, który nie musi wiele kosztować pracodawcę. W pakiecie upominków wystarczy umieścić rozmaite gadżety firmowe, takie jak np. kubki z logo, długopisy, notatniki czy podkładki pod myszkę. Sklep maxiubiuro.pl oferuje bogatą ofertę artykułów biurowych, które okażą się doskonałymi upominkami w ramach zestawu powitalnego. Dodatkowo do pakietu można również dorzucić pudełko czekoladek czy voucher na śniadanie w pobliskiej kawiarni.

Integracja z zespołem

Jeden z etapów skutecznego onboardingu pracownika zakłada zintegrowanie go z pozostałymi członkami zespołu. Budowanie silnych relacji przekłada się bowiem nie tylko na powodzenie realizowanych projektów, ale i przeciwdziała ewentualnej rotacji w firmie. Dlatego już w trakcie powitania nowego pracownika warto zadbać o ten aspekt. Dobrą praktyką jest zorganizowanie wspólnego lunchu, czy to z całym zespołem, czy też ze współpracownikami z danego działu w firmie. Można również zaplanować krótkie spotkanie, w trakcie którego każdy członek organizacji opowie kilka zdań o sobie – zarówno na tematy zawodowe, jak i z zakresu swoich zainteresowań i pasji.

Podręcznik na powitanie nowego pracownika w zespole

Aby onboarding nowych pracowników przebiegał jeszcze sprawnie i skutecznie, warto zdecydować się na sporządzenie podręcznika powitalnego. To taka forma vademecum na temat firmy, zawierająca kluczowe informacje z zakresu wartości czy procedur panujących w organizacji. Taki podręcznik wręczany na powitanie nowego pracownika powinien charakteryzować się jednak luźnym, a nawet humorystycznym charakterem.