Oświetlenie miejsca pracy w biurze projektowym

Kiedy oprócz standardowej pracy przy komputerze w biurze trzeba również wykonywać szereg precyzyjnych czynności, w tym rysowanie i tworzenie przestrzennych projektów, niezbędne jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Jakie lampy powinny się zatem znaleźć w takiej przestrzeni, by spełniać restrykcyjne przepisy BHP oraz gwarantować idealne warunki do realizacji wszystkich zadań? O tym napiszemy poniżej.

Spis Treści

Zasady BHP a oświetlenie w miejscu pracy

Oświetlenie w miejscu pracy musi łączyć najwyższą funkcjonalność z wysokimi standardami bezpieczeństwa. Ma być zgodne z polskimi normami, zawartymi w Rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997, w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Akt prawny określa funkcje oświetlenia w miejscu pracy. Lampy powinny zapewniać:

  • bezpieczeństwo dla wszystkich osób przebywających w pomieszczeniu,
  • właściwe warunki do realizacji zadań wzrokowych,
  • pomoc w tworzeniu właściwych warunków świetlnych.

Lampy muszą być zatem dobrane do specyfiki konkretnego stanowiska pracy, a także rozplanowane w przestrzeni tak, by zapewniać odpowiednie natężenie światła, bez efektu olśnienia lub szkodliwych odbłysków światła, które obniżają komfort pracy i niejednokrotnie prowadzą do pojawienia się solidnego dyskomfortu wzrokowego.

Rodzaje oświetlenia w miejscu pracy

Zgodnie z normami określonymi w wymienionym powyżej dokumencie, w biurze projektowym trzeba zastosować przynajmniej kilka źródeł światła, które zapewniają oświetlenie:

  • główne,
  • zadaniowe.

Lampy główne to najczęściej praktyczne oprawy sufitowe lub wiszące, rozmieszczone równomiernie, by zapewnić komfort podczas przemieszczania się oraz wygodę wykonywania zadań wzrokowych na tym samym poziomie we wszystkich częściach pomieszczenia. Punkty świetlne muszą zapewniać komfort pracy bez nadwyrężania wzroku, które mogłoby doprowadzić do spadku wydajności i koncentracji oraz wielu problemów zdrowotnych.

Oświetlenie zadaniowe ma na celu podniesienie natężenia światła i widzialności detali przedmiotów w miejscach przeznaczonych do realizacji bardziej precyzyjnych zadań wzrokowych, na przykład przy biurkach i stołach kreślarskich. Najczęściej wykorzystuje się do tego lampy stołowe, równomiernie doświetlające całą przestrzeń do pracy, bez odbłysków lub pozostawiania zacienionych stref.

Niezmiernie ważne jest znalezienie odpowiednich źródeł światła, o prawidłowo dobranym natężeniu i temperaturze barwowej. Jako oświetlenie główne najczęściej stosuje się żarówki LED dające światło neutralne o natężeniu do 100 lx. Przy stanowiskach pracy w lampach stołowych używa się natomiast produktów emitujących światło zimno białe o natężeniu dopasowanym do specyfiki pracy. Do ręcznego pisania lub rysowania stosuje się żarówki dające 500 lub więcej luksów. Do mniej precyzyjnych zadań, jak kopiowanie dokumentów, można użyć produkty do 300 lx.

Nie tylko lampy – sterowanie oświetleniem w biurze

W wielu biurach coraz częściej stosuje się nowoczesne oprawy LED, np. z oferty sklepu Lampy.it, stanowiące idealne połączenie wysokiej wydajności i bezawaryjności z energooszczędnością, co przekłada się na komfort i bezpieczeństwo pracy, przy równoczesnym obniżeniu poboru prądu i wysokości rachunków za oświetlenie w biurze.

Tego typu nowoczesne źródła światła mogą być dodatkowo wykorzystane w bardziej rozbudowanych instalacjach, w których stosuje się nowoczesne technologie zdalnego sterowania lampami w biurze. Używa się do tego dedykowanych pilotów lub aplikacji na urządzenia mobilne.

Dodatkowo nowoczesne oświetlenie bywa łączone z praktycznymi czujnikami i sensorami. Nieustannie zbierają one informacje na temat warunków we wnętrzu, np. natężenia światła lub ruchu, występującego w zasięgu urządzeń, by automatycznie dopasowywać warunki do bieżących potrzeb. Dzięki temu w każdym pomieszczeniu oświetlenie jest zawsze idealnie dobrane do sytuacji, przez co zwiększa się komfort działania oraz dodatkowo obniża się koszty oświetlenia. Więcej informacji o oświetleniu można znaleźć na stronie http://domyidealne.pl/.

Nowoczesne oświetlenie do biura projektowego

W biurach projektowych wykonuje się wiele bardzo precyzyjnych czynności. Oświetlenie stanowisk do pracy musi być zatem perfekcyjnie zaplanowane, zgodne z polskimi normami oraz wygodne w sterowaniu. W ten sposób tworzy się bezpieczne i wygodne warunki do działania przy rozmaitych projektach.