Lampy industrialne – oświetlenie w loftowym stylu

0
718

Styl industrialny od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Pokochały go tysiące ludzi na całym świecie i z upodobaniem wprowadzają elementy, które wpisują się w taki wystrój do własnych aranżacji. Nie brakuje wśród nich industrialnych lamp o surowej formie, które zresztą pojawiają się nie tylko w loftach. Architekci wnętrz oraz prywatni inwestorzy równie chętnie wykorzystują je w pomieszczeniach utrzymanych w stylu nowoczesnym, skandynawskim oraz wielu innych.

Szeroki wybór lamp industrialnych, z jakim mamy obecnie do czynienia na rynku, pozwala sprostać zróżnicowanym oczekiwaniom klientów. Znajdziemy wśród nich oprawy o różnej wielkości, kształcie oraz wykonane z różnych materiałów. Pomimo tej ogromnej różnorodności łączy je kilka cech wspólnych. To właśnie one przesądzają o industrialnym stylu takich opraw.

Lampy loftowe – czyli jakie?

Styl industrialny przywędrował do nas zza oceanu. Narodził się w  II połowie XX wieku, kiedy to na pomieszczenia mieszkalne oraz pracownie artystyczne zaczęto adaptować wnętrza starych fabryk, warsztatów oraz opuszczonych zakładów pracy. Ich wystrój oraz wyposażenie siłą rzeczy nawiązywały do industrialnych pomieszczeń. Nie brakowało w nich również przemysłowych lamp będących pozostałością po takich fabrykach. Ich forma oraz design miały drugorzędne znaczenie. Liczyła się ich funkcjonalność oraz efektywne oświetlenie miejsca pracy. Lampy industrialne miały być solidne, trwałe i odporne na mechaniczne uszkodzenia.

Na oświetleniu przemysłowym również współcześnie wzorowanych jest wiele opraw. Doskonale widać to na przykładzie lamp popularnego polskiego producenta Azzardo.com.pl. Ponadczasowy urok zamknięty w minimalistycznej, surowej formie sprawia, że takie oświetlenie od wielu lat cieszy się niegasnącym zainteresowaniem. Industrialne lampy charakteryzują się prostym kształtem, brakiem zdobień, surowym materiałem. Najczęściej produkowane są z takich materiałów jak beton, drewno, metal i szkło. Typowe dla loftowego oświetlenia są nieosłonięte niczym lub wystające z klosza żarówki, a także widoczne łączenia poszczególnych elementów.

Industrialne lampy w wielu odsłonach

Podążając za inspiracjami pochodzącymi rodem ze starych fabryk, współcześni producenci dostarczają nam szereg zróżnicowanych pod wieloma względami loftowych opraw oświetleniowych. Są wśród nich lampy „kwoki” o masywnej budowie, które bardzo chętnie wprowadzane są obecnie także do wnętrz w stylu nowoczesnym, jak i cechujące się niezwykle delikatnym wyglądem oświetlenie w formie żarówki osłoniętej ażurowym, drucianym kloszem. Różnorodność takiego oświetlenia doskonale opisano na stronie http://kreatordom.com.pl.

Rolę industrialnej lampy może pełnić też nieosłonięta niczym żarówka zawieszona na gołym kablu. Alternatywą dla niej są lampy wiszące z metalowymi kloszami w kształcie odwróconej misy. W takim oświetleniu klosz rzadko zasłania żarówkę całkowicie. Najczęściej niewielka jej część pozostaje widoczna dla użytkowników. Podobnie może, choć nie musi być z lampami wyposażonymi w klosze betonowe.

Oświetlenie industrialne przybiera przeróżne formy. Na rynku spotykane są zarówno niewielkie lampy, jak i całkiem spore oprawy. Tak duża różnorodność poszerza możliwości aranżacyjne inwestorów.