Nowoczesne i funkcjonalne domy energooszczędne

Budowane obecnie domy to budynki coraz bardziej energooszczędne, spełniają określone przepisami normy, a poszczególne parametry kontrolowane są na etapie ich projektowania. Inwestorzy chętnie stosują także dodatkowe instalacje, pozwalające podnieść standard energetyczny swoich domów. Warto wiedzieć, jakie rozwiązania sprzyjają temu, by nasz dom generował możliwie najniższe zużycie energii i był przyjazny dla środowiska. Mieszkając w nim, szybko docenimy niższe rachunki za prąd czy gaz, bo nasz dom stanowić będzie przemyślany i zrównoważony system energetyczny. Dom wykorzystujący ciepło z gruntu lub słońca i bazujący w możliwie najwyższym stopniu na energii odnawialnej, nie będzie emitował szkodliwych substancji,  powstających podczas spalania tradycyjnych paliw, a zastosowanie w nim wentylacji mechanicznej umożliwi odzysk ciepła i oczyszczenie powietrza we wnętrzu.

Szukając projektów domów energooszczędnych, warto zajrzeć na stronę Pracowni ARCHON+, która w swojej kolekcji oferuje bogaty i różnorodny katalog propozycji. Wśród nich dostępne są także gotowe projekty domów, posiadające w wersji standardowej dodatkowe rozwiązania energooszczędne, takie jak projekt wentylacji mechanicznej, fotowoltaiki, czy pompy ciepła. Pracownia zapewnia również możliwość zamówienia w promocyjnej cenie projektów takich instalacji do wszystkich projektów domów z oferty.

Prezentujemy poniżej trzy domy z kolekcji ARCHON+,  które architekci wyposażyli w dodatkowe rozwiązania instalacyjne.

„Dom w szyszkowcach 6 (E)”

Dom w szyszkowcach 6 (E)

To nowoczesny dom z wejściem od południa, należący do kolekcji, w której projekty domów ARCHON+ posiadają wentylację mechaniczną w standardzie. W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji, bazującej na ciągu powietrza wytwarzanym przez kominy, wentylacja mechaniczna (rekuperacja) opiera się na ruchu powietrza, który wytwarza doskonale działający rekuperator. Kontroluje on nawiew powietrza do budynku, usuwa z jego wnętrza powietrze już nagrzane i wymienia je świeże i czyste. Podczas tej wymiany odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza. Wentylacja mechaniczna sprzyja także właściwemu mikroklimatowi wnętrz. Te zaś w „Domu w szyszkowcach 6 (E)” zaprojektowano pod kątem komfortu dla całej rodziny. Odpowiedni układ przestrzeni strefy dziennej pozwala tu na swobodną aranżację salonu, jadalni oraz obszernej kuchni z wielofunkcyjnym półwyspem. Ponadto parter mieści spiżarnię, łazienkę oraz komfortowy pokój gościnny. Program użytkowy poddasza można  idealnie wykorzystać pod kątem rodziny z dziećmi, bo przewiduje on obszerny apartament dla rodziców z osobną garderobą i łazienką oraz dwie mniejsze bliźniacze sypialnie z wyjściami na balkon. Ozdobą stylowej elewacji są nie tylko duże przeszklenia tarasowe, ale także efektowna rama nad strefą wejściową, połączona z nowoczesną pergolą.

„Dom w mirabilisach (G2E) OZE”

Dom w mirabilisach (G2E) OZE

Gotowy projekt domu, w którym zastosowano kilka dodatkowych rozwiązań energooszczędnych, począwszy od wentylacji mechanicznej, poprzez pompę ciepła i możliwość zastosowania instalacji fotowoltaicznej, których projekty, jak wspomniano wcześniej,  ARCHON+ oferuje także do innych domów ze swojej kolekcji. Na parterze „Domu w mirabilisach (G2E) OZE” przewidziano reprezentacyjną część dzienną, z otwartym do połaci dachowej salonem, dużą jadalnią i ustawną kuchnią, przy której znajduje się także spiżarnia. Poprzez wiatrołap zapewniono też mieszkańcom wygodny dostęp do dwustanowiskowego garażu. Poddasze z apartamentem i trzema sypialniami to komfortowa strefa nocna. Zastosowane w projekcie dwukondygnacyjne przeszklenie panoramicznie doświetla wnętrze, nadając całości nowoczesnego wdzięku, którego dopełnieniem jest obszerny taras przesłonięty ażurową pergolą.

„Dom w malinówkach 11 (E) OZE”

Dom w malinówkach 11 (E) OZE

Dla inwestorów poszukujących niewielkiego domu energooszczędnego, idealnym rozwiązaniem będzie „Dom w malinówkach 11 (E) OZE”, który na etapie projektowania wyposażono w wentylację mechaniczną oraz pompę ciepła. Za sprawą starannej kompozycji wykończenia prosta bryła prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Stonowana kolorystyka tynków w połączeniu z naturalną okładziną tworzą tu elegancką oprawę.  Program użytkowy wnętrza zapewnia mieszkańcom wszelkie udogodnienia, których oczekuje współczesna rodzina łącznie z gabinetem na parterze oraz spiżarnią przy kuchni. Na poddaszu przewidziano trzy sypialnie, łazienkę i pralnię miejscem do suszenia, dzięki której możliwa jest optymalna organizacja prac domowych.

Więcej szczegółów na www.archon.pl