Mięśnie dna miednicy

Mięśnie dna miednicy – dlaczego powinno się nimi zainteresować?

O mięśniach dna miednicy słyszał już niemal każdy – głównie w kontekście mięśni Kegla, odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego u kobiet, a także sprawność seksualną. Jednak to zaledwie bardzo wąski wycinek funkcji, jaką pełni grupa wymienionych mięśni w naszym organizmie – tak kobiety, jak i mężczyzny. Co powinieneś o nich wiedzieć? Dlaczego mięśnie dna miednicy są ważne i jak o nie dbać?

Czym są mięśnie dna miednicy i dlaczego są ważne?

Mięśnie dna miednicy to kompleks mięśni, który we współpracy z kośćmi, stawami, powięziami, więzadłami i nerwami odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie miednicy. To szczególne miejsce jest podstawą dla naszego kręgosłupa i to właśnie od funkcjonowania znajdujących się tam mięśni zależy stabilizacja naszego tułowia i możliwość prostowania pleców (np. podczas stania czy chodzenia). Niestety, nasz – w przeważającej mierze siedzący – tryb życia, coraz mniejsza aktywność fizyczna i nagminnie spotykana nadwaga i otyłość nie pomagają w utrzymaniu dna miednicy w należytym stanie i funkcjonalności. I choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, to nieprawidłowości w obrębie dna miednicy (ZDM – zespoły dna miednicy, czynnościowe, jak i organiczne) mają dalekosiężny wpływ na funkcjonowanie pozostałych elementów układu ruchu, jak i struktur mięśniowych w naszym ciele. Najbardziej oczywiste są dolegliwości bólowe, m.in. odcinka piersiowego kręgosłupa, odcinka lędźwiowego czy pojawiające się zwyrodnienia. Jednak nieprawidłowości w obrębie dna miednicy mogą manifestować się również poprzez problemy z organami znajdującymi się w jamie brzusznej – m.in. żołądkiem (wrzody, bóle), jelit (zaburzenia perystaltyki, IBS, zaparcia czy biegunki) czy nawet nerkami (kolki).

Mięśnie dna miednicy a sprawność seksualna

O mięśniach Kegla słyszała zdecydowana większość kobiet – to właśnie od ich kondycji zależy nie tylko funkcjonowanie układu moczowo-płciowego (nietrzymanie moczu czy obniżająca się macica), ale również sprawność seksualna i odczuwana przyjemność. Mocne mięśnie Kegla oznaczają łatwiejsze do osiągnięcia i mocniejsze orgazmy. To także łatwiejszy poród i dłuższe zachowanie sprawności seksualnej. Nie każdy o tym wie, ale zaburzenia w obrębie dna miednicy odbijają się także na funkcjonowaniu układu rozrodczego mężczyzn – manifestując się m.in. przedwczesnym wytryskiem, zaburzeniami erekcji czy zmniejszeniem libido. U kobiet dochodzą także nieregularne miesiączkowania, problemy z zachodzeniem w ciążę czy skłonność do poronień.

Czy można sobie pomóc?

Co można zrobić, jeśli mamy do czynienia z zaburzeniami funkcjonowania mięśni dna miednicy? Jak najbardziej. Najważniejszym krokiem będzie zdiagnozowanie rodzaju dolegliwości i upewnienie się, że występują one na skutek dysfunkcji dna miednicy. W tym celu warto udać się do fizjoterapeuty, który specjalizuje się w tym zagadnieniu i np. ukończył zorientowany na dno miednicy kurs, który przygotował go do postępowania w przypadku zaburzeń tej struktury mięśniowej. Najprawdopodobniej zleci Ci on zestaw ćwiczeń, które skrupulatnie realizowane będą podstawą rekonwalescencji. Być może zleci także określone zabiegi rehabilitacyjne, które przyspieszą odzyskanie równowagi mięśniowej w tym obszarze. Niezależnie od tego, jak bolesne i wymagające okażą się zalecone zabiegi i ćwiczenia, warto się zdobyć na ich sumienne wykonywanie, ponieważ przywrócenie do równowagi mięśni dna miednicy może w znaczącym stopniu poprawić jakość życia i funkcjonowanie najważniejszych elementów naszego ciała.