Laptopy

Laptopy są coraz chętniej wybieranym rodzajem komputera. Za ich popularnością przemawia mobilność oraz kompaktowe wymiary. Coraz częściej cechują się również wysokimi parametrami, dzięki którym sprawdzają się nawet przy wymagających grach i zaawansowanych programach graficznych. Specyfikacja techniczna często jest jednak mało czytelna dla laika, co przy dużym zróżnicowaniu modeli rodzi wiele wątpliwości. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, dopasowując laptop do swoich potrzeb.

Niezależnie od specyfiki twojej pracy, zainteresowań, trybu życia z pewnością znajdziesz sprzęt dla siebie – współczesne laptopy dostępne są w wielu wariantach oraz w szerokiej ofercie cenowej.

Rodzaje laptopów

W zależności od tego, do czego potrzebny jest Ci laptop, możesz zdecydować się na jeden z kilku typów. Podstawowa klasyfikacja wyróżnia:

  • laptopy przeznaczone do użytku domowego – podstawowy wariant umożliwiający przeglądanie internetu, oglądanie filmów, słuchanie muzyki, korzystanie z pakietów biurowych,
  • laptopy gamingowe – przeznaczone dla graczy, wyposażone w płynny procesor i wydajny model karty graficznej, efektywne systemy chłodzenia oraz pojemną pamięć (sprawdź na: https://www.neonet.pl/laptopy/gamingowe.html),
  • laptopy biznesowe – bardzo pojemna kategoria obejmująca zarówno podstawowe modele, jak i komputery premium dla grafików czy architektów.

Specyficzną grupę stanowią ultrabooki – zobacz je na: https://www.neo24.pl/komputery/laptopy/ultrabook.html. Są lekkie i cienkie. Wyróżnia je także wysoka wydajność, energooszczędność i długi czas pracy na baterii.

Laptopy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Aby praca i rozrywka z wykorzystaniem laptopa była komfortowa i bezproblemowa, wybierz model o odpowiednich parametrach. Na co przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę?

  • Wielkość laptopa, czyli rozmiary obudowy oraz przekątna ekranu

Niewielkie gabaryty laptopa oznaczają większą wygodę podczas transportu sprzętu, jednak wyższa rozdzielczość ekranu oznacza większy komfort pracy i rozrywki. Najpopularniejsze ekrany mają 13,3 cala (laptop do podstawowych zastosowań), 14 cali (modele o dużej mobilności), 15,6 cala lub 17,3 cala (do wygodnej pracy, grafiki, filmów).

Drugim ważnym aspektem jest waga laptopa i smukłość obudowy. Najlżejsze modele mają około 1 – 1,5 kilograma, najcięższe – nawet powyżej 3. Górny parametr dotyczy laptopów gamingowych wyposażonych w mocne podzespoły generujące dużo ciepła.

  • Rozdzielczość ekranu

To parametr, który określa, jak wiele pikseli mieści się na ekranie. Im więcej, tym wyraźniejszy i bardziej szczegółowy obraz. Nowoczesne i najlepsze laptopy dostępne na rynku mają rozdzielczość 4K gwarantującą wysoką jakość i szczegółowość. Do celów pracy i rozrywki w zupełności wystarczą rozdzielczości Full HD (1920×1080).

  • Rodzaj matrycy

Poza rozdzielczością i przekątną ekranu bardzo ważnym parametrem jest typ matrycy. Może to być błyszcząca lub matowa matryca albo matryca z powłoką antyrefleksyjną łącząca cechy dwóch wymienionych wariantów. Którą z nich powinien mieć dobry laptop? Tak naprawdę to kwestia gustu. Matryce błyszczące zapewniają wysoką jakość obrazu, ale odbijanie się otoczenia w wyświetlaczu bywa denerwujące.

Szczególnym wariantem matrycy jest nowoczesny ekran dotykowy.

  • Procesor

To parametr, który decyduje o tym, jak wydajny będzie laptop i jakich programów będzie można na nim używać. Obecnie w laptopach najczęściej wykorzystuje się procesor Intel Core i5 o wszechstronnym zastosowaniu: do pakietów biurowych, średniozaawansowanych gier i filmów. Na wyższą wydajność możesz liczyć, wybierając procesor Intel Pentium lub Intel Core i9 – najmocniejszy obecnie układ tego producenta. Najniższa półka cenowa to Intel Celeron.

  • Pamięć RAM

Odpowiedź jest prosta: im więcej pamięci, tym lepiej. Do poprawnego działania niezbędne jest 4GB, lecz specjaliści zalecają pamięć RAM na poziomie przynajmniej 8GB. Wartość 12 GB oznacza najwyższą wydajność.

  • Karta graficzna

Karta graficzna może być wbudowanym elementem laptopa, ale do zadań specjalnych, na przykład gier i zaawansowanych programów graficznych, niezbędna okaże się karta dedykowana.

  • Dysk twardy

Optymalnym wyborem jest obecnie dysk SSD. Jest on pozbawiony mechanicznych części, dzięki czemu jest szybki, bezgłośny, odporny na wstrząsy i niskie temperatury.

Dodatkowe udogodnienia i cechy laptopa

Podstawowe parametry laptopa to nie wszystko. Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe opcje, które poprawiają funkcjonalność i uprzyjemniają codzienne działanie. Wśród nich warto wyróżnić elementy i dodatki takie jak:

  • różne rodzaje złącz w laptopie: USB-A, USB-C, złącze HDMI, złącza Audio Combo Jack, czytnik kart pamięci, gniazdo słuchawkowe,
  • podświetlana klawiatura,
  • wydzielona klawiatura numeryczna – sprawdzi się przy pracy z arkuszami kalkulacyjnymi,
  • czytnik linii papilarnych.

Zweryfikuj także jakość wykonania obudowy – najsolidniejsze są obudowy z włókna węglowego lub szklanego, ale w tańszej wersji sprawdzi się aluminium.