Hartowanie to technika obróbki metali znana nam od dawien dawna. Wraz z upływającymi latami i stałym rozwojem nauki, doszliśmy do momentu, w którym to, tego typu procesy stały się bardzo urozmaicone i proste. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają nam nie tylko szybką, ale też skuteczną i efektowną pracę. Nie potrzebujemy skomplikowanych urządzeń ani specjalnego przygotowania produktów, aby przeprowadzić na nich obróbkę. Założeniem hartowania, jest przede wszystkim zwiększenie twardości obrabianych materiałów. Możemy być spokojni o nasze elementy, które narażone są na ciągłą pracę. Jednym z rodzajów hartowania jest to, które w swoim działaniu wykorzystuje indukcję. Na czym dokładnie polega i jak wygląda ten proces? Czy warto wykorzystać tę technikę i czy efekty będą zadowalające?
Przyjrzyjmy się temu z bliska
Zacznijmy od pytania, do czego służy nam hartowanie indukcyjne? Dzięki temu procesowi znacząco utwardzamy powierzchnie komponentów wykonanych ze stali bądź innych stopów metali. W procesie wykorzystywane jest zjawisko, w którym ogrzewamy dany element prądem elektrycznym. Zastosowanie tej techniki typowe jest szczególnie dla takich segmentów, jak wały, osie czy koła zębate. Można by rzec, że w większości są tą symetryczne części, które następnie wykorzystywane są w takich branżach, jak motoryzacja, budownictwo, czyli tam, gdzie liczy się precyzja i dokładność. Część, która poddajemy hartowaniu, umieszcza się we wnętrzu miedzianej cewki, a następnie ogrzewa do wysokiej temperatury. Możliwe jest to poprzez dostarczenie prądu o odpowiedniej mocy, ze wsparciem generatora, do cewki. Prąd indukuje pole magnetycznie w przedmiocie, który jest obrabiany i w konsekwencji rozgrzewa jego powierzchnie. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, materiał jest błyskawicznie ochładzany, czyli hartowany.
Jak przebiega proces?
Zastosowanie indukcji w hartowaniu, umożliwia nam przeprowadzenie w pełni bezdotykowego procesu. Urządzenie, jakim jest indukcja, generuje skoncentrowane i intensywne ciepło, które oddziałuje jedynie na obrabiany element. Dzięki temu możemy hartować jedynie części, które tego wymagają. Do bezproblemowego przebiegu procesu potrzebny jest dobór odpowiednich parametrów urządzenia. W jego skład wchodzi konstrukcja cewki, cykl nagrzewania oraz jego częstotliwość, a także dobór odpowiedniego medium, odpowiedzialnego za schładzanie. Zastosowanie hartowania indukcyjnego przynosi wiele korzyści. Pierwszą z nich jest zdecydowanie zwiększenie wydajności produkcji. Proces może przebiegać szybciej, sprawniej przy zachowaniu wysokiej jakości obrabianych komponentów. Technika sama w sobie jest bardzo czysta, kompaktowa i precyzyjna. Ogranicza jak tylko może bezpośredni kontakt operatora z obrabianym elementem, dzięki czemu uznawana jest też za bezpieczną. Każdy z elementów hartowany jest oddzielnie, dzięki czemu przyjmuje własne, precyzyjne specyfikacje i parametry. Na koniec warto wspomnieć o energooszczędności techniki. Oddziałujemy jedynie na element, który musi być zahartowany, przez co zyskujemy nie tylko energie, ale także czas.