Jaki system monitoringu wybrać do domu

Zabezpieczanie domów to temat, o którym z roku na rok mówi się coraz więcej. Mamy też coraz większe możliwości i mnóstwo rozwiązań, które pozwalają nam nasze domy chronić. Poziom bezpieczeństwa jest dziś znacznie wyższy niż jeszcze kilkanaście lat temu, a to wszystko za sprawą systemów monitoringu, które stanowią skuteczny sposób zabezpieczenia domu. W dobie tak ogromnych możliwości zabezpieczenia domu trudno jest wybrać ten jeden, najlepszy. Jaki system zapewni najwyższy poziom ochrony? Podpowiadamy!

Spis Treści

Na co zwrócić uwagę przy wyborze monitoringu?

Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych rozwiązań z zakresu monitoringu. To m.in. sytemu analogowe, kamery HD, a nawet 4K. Oprócz jakości obrazu różnią się też obecnością dodatkowych funkcji, jak również ceną. Zazwyczaj chcąc zaoszczędzić, wybieramy rozwiązania z najmniejszą ilością opcji, co nie wpływa pozytywnie na funkcjonalność systemu. Najczęściej użytkownicy sięgają po monitoring analogowy, który dziś jest dosyć przestarzałym systemem.

Kluczowa funkcja – monitoring online

Decydując się na zakup tradycyjnego systemu monitoringu bez unowocześnionych form zabezpieczenia, często okazuje się, że nie posiada on podstawowych, wręcz niezbędnych rozwiązań. Jedną z kluczowych funkcji w monitoringu jest dziś na przykład monitoring online. Zdecydowanie warto w nią zainwestować, ponieważ umożliwia użytkownikowi dostęp do obrazu z kamer z każdego zakątka świata – zarówno z biura, jak i z plaży podczas pobytu na wakacjach. Niestety, ale monitoring analogowy tego nie umożliwia i właśnie dlatego nie warto korzystać z tego rozwiązania.

Co z jakością obrazu?

Wielu osobom wydaje się, że dobra jakość obrazu z monitoringu ważna jest wyłącznie w przypadku budynków firmowych itp. Nic z tych rzeczy! Wybierając niskiej jakości monitoring analogowy w przypadku posesji prywatnych, w sytuacji włamania praktycznie nie ma szans na zidentyfikowanie włamywacza po jego wyglądzie, gdyż takie kamery nagrywają w naprawdę niskiej rozdzielczości. Im lepsza będzie jakość nagrywania, tym więcej szczegółów można będzie dostrzec, co przyczyni się do szybszego zidentyfikowania niepożądanego gościa. Z tego powodu najlepiej zdecydować się na monitoring IP, który nagrywa w świetnej rozdzielczości.

Jaka forma zapisu danych będzie najlepszy?

Dobra jakość to jedno, ale opcja prostego i taniego zapisu to drugie. Wiele kamer obrotowych IP posiada możliwość wyposażenia ich w karty microSD. Dzięki temu tworzenie zapisów oraz archiwizowanie materiału nie stanowi żadnego problemu. Jest to ciekawa alternatywa dla profesjonalnej ochrony. Co więcej, takie systemy IP bardzo łatwo się instaluje. Urządzenia IP są zgodne ze standardami PoE, co oznacza, że transmisja obrazu wymaga wyłącznie standardowego kabla sygnałowego, który przesyła sygnał analogowy i cyfrowy.

Monitoring do domu – podsumowanie

Monitoring IP stanowi jedno z najskuteczniejszych rozwiązań spośród wszystkich systemów monitoringu. Oprócz tego, że jest stosunkowo tani, to także łatwy w montażu i obsłudze, a co najważniejsze, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Pozwala na stałą obserwację domu i rejestruje obraz z kamer, by można go było w każdej chwili odczytać.