Jak wybrać zbiornik na szambo?

0
565

Ciężko wyobrazić sobie prawidłowo działający system kanalizacyjny bez odpowiednio dobranych i przygotowanych zbiorników na szambo. Ma to pierwszorzędne znaczenie przy pobieraniu nieoczyszczonych ścieków i separowaniu ich od siedzib ludzkich oraz obszarów zielonych. Wybór zbiornika na szambo niesie ze sobą wiele czynników, na które warto zwrócić uwagę, aby późniejsze procesy zachodziły prawidłowo i nie zakłócały gospodarki terenowej.

Przede wszystkim to rozmiar szamba jest z pewnością krytycznym parametrem skuteczności i wydajności działania systemu gospodarki ściekowej na miejscu. Jako właściciel domu, który chce zainstalować system zarządzania ściekami na miejscu, musisz zadać sonie kilka podstawowych pytań. Po pierwsze – jakiego rozmiaru szamba potrzebuję? Po drugie, co jest niemniej istotne – jak określić, ile ścieków lub ścieków trzeba będzie oczyścić? Ponieważ w większości przypadków gospodarstwa nie są podłączone do miejskiej kanalizacji, szambo musi być odpowiednio zwymiarowane, aby obsłużyć całą oczekiwaną wydajność ścieków z gospodarstwa domowego.

Szambo, czasami określane także jako zbiornik wypompowujący, przelewowy lub syfonowy, będzie miało co najmniej dwa przedziały: komorę sedymentacyjną i komorę kontrolną (ściekową). Rolą komory sedymentacyjnej jest zapewnienie wystarczającego czasu, aby cząstki stałe prawidłowo osiadły na dnie. W międzyczasie ścieki płyną do komory kontrolnej, gdzie są przepompowywane lub odprowadzane na pola utylizacyjne. Dlatego wielkość szamba musi być tak zaprojektowana, aby ścieki pozostawały w zbiorniku przez co najmniej jedną dobę, aby przejść proces sedymentacji przed wypompowaniem ze zbiornika. Jeśli są zbyt małe, ścieki zbyt szybko przejdą przez komory szamba, a nieosadzone ciała stałe mogą znacznie skrócić żywotność pól utylizacyjnych.

Dostępne szamba betonowe 10m3

Pojemność robocza szamba odnosi się do użytecznej pojemności objętości zbiornika na szambo. W przypadku zbiorników przeznaczonych dla działek rodzinnych czy małych gospodarstw domowych najczęściej wybieranym rodzajem jest szambo betonowe 10m3. Wynika to z co najmniej kilku istotnych aspektów. Przede wszystkim szambo takie nie wymaga żadnych specjalnych formalności załatwianych w urzędach. Starostwo w żaden sposób nie ingeruje w stan posiadania takiego zbiornika na szambo. Dzięki temu można bez problemu gromadzić i przechowywać swoje nieczystości przez okres przynajmniej kilkunastu dni. Przepisy artykułowane w polskim prawie wskazują ponadto, że szambo było opróżniane adekwatnie do zużycia wody, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał.

A co z praktycznym użytkowaniem takiego zbiornika na szambo? Zacznijmy od tego, że zgodnie z przepisami szambo musi być tak zlokalizowane na podwórku czy działce, by łatwo można było podjechać do niego szambiarką. Może to być czasami znacznie utrudnione w przypadku ogródków działkowych czy działek rekreacyjnych, ciasno skupionych w jednym miejscu. Rozwiązaniem może okazać się w takim przypadku zainstalowanie w betonowym zbiorniku przewodu do szamba, którego koniec, będzie odprowadzony do samych granic danego terenu użytkowego, z jednoczesnym łatwiejszym dostępem szambiarki.

Jeżeli już o dodatkach mowa to możliwe jest zamówienie akcesoriów, które w wymierny sposób ułatwią użytkowanie takiego zbiornika na szambo i sprawią, że będzie ono bezpieczne i jak najbardziej zgodne z zasadami bhp. Przykładem są tutaj żeliwne pokrywy, gwarantujące, że żadne nieprzyjemne zapachy nie będą wydobywały się na zewnątrz szamba. Ponadto można zamówić również praktyczne płyty najazdowe, umożliwiające bezproblemowy przejazd samochodów nad zbiornikiem szamba, a także parkowanie bezpośrednio nad nim.

Wybór szamba 10m3

Można bez żadnego problemu zamówić opisywane szambo 10m3 z tanie-szambo24.pl, gdzie również można zapoznać się z jego specyfikacją i parametrami technicznymi. Dostępne w ofercie sprzedażowej szamba betonowe 10m3 mogą być zarówno jednokomorowe, jak i dwukomorowe. Wszystko zależy od indywidualnych warunków i preferencji klienta. Niezależnie od wybranego rodzaju instalacją zajmą się prawdziwi fachowcy.