Jak sprawić, by nauka języka obcego była jeszcze bardziej efektywna

Tysiące ludzi w kraju inwestuje w swój rozwój, by nauczyć się języka obcego. To całkiem słuszne i zrozumiałe podejście, ponieważ – jak wynika ze współczesnego, coraz bardziej wymagającego rynku pracy – największe szanse na zdobycie dobrze płatnego etatu mają osoby, które płynnie posługują się przynajmniej jednym językiem obcym. Kursy czy lekcje indywidualne to skuteczny sposób na naukę języka. Co jeszcze można zrobić?

Spis Treści

Czytanie literatury w języku obcym

Efektywna i trwała nauka języków obcych nie kończy się wyłącznie na wiedzy przekazywanej podczas kursów w szkołach językowych. Wiele osób zmotywowanych do zgłębienia swojej wiedzy językowej stara się działać również samodzielnie. Dobrym pomysłem na poszerzenie słownictwa jest na przykład czytanie książek i czasopism w docelowym języku. Najlepiej wybierać ulubione pozycje, by tym razem, znając już fabułę powieści, zgłębić się lepiej w styl wypowiedzi czy konstrukcje gramatyczne.

Dobry krok – zmiana języka w telefonie

Jedna z metod skutecznej nauki języka nazywana jest „całkowitym zanurzeniem”. Chodzi o to, by zgłębić się w język poprzez otaczanie się nim przy każdej okazji. Przykładem takiej nauki jest zmiana języka w smartfonie, a następnie wykonanie tego samego kroku w używanych aplikacjach, przeglądarce czy mediach społecznościowych. To nieco przypomina próby nauki pływania poprzez zanurzenie się w wodzie po raz pierwszy – człowiek musi natychmiast podjąć wysiłek, by utrzymać się na powierzchni. Tak działa również nauka języków obcych metodą zanurzenia.

Połączenie przyjemnego z pożytecznym

fiszki

Bardzo dobrym uzupełnieniem dotychczasowej wiedzy są fiszki. To zestaw niewielkich rozmiarów kartoników, gdzie wypisane są słówka i zwroty w języku źródłowym i docelowym. Poszczególne hasła są także użyte w zdaniach, by użytkownik znał ich prawidłowe zastosowanie. Nauka z fiszkami może być zabawna – urządzanie quizów czy konkursów na znajomość słówek z przyjaciółmi to nie tylko świetny sposób na spędzenie przyjemnego wieczoru z najbliższymi, ale i solidna dawka motywacji.

Poznawanie nowych przyjaciół z zagranicy

Obecnie wiele jest dostępnych aplikacji umożliwiających efektywną naukę języka obcego zupełnie za darmo. Wiele z nich opiera się na zasadzie interakcji z rodzimymi użytkownikami danego języka. Można ten fakt wykorzystać, aby przenieść znajomość na nieco bardziej prywatny grunt. Każda konwersacja to znakomita okazja do zgłębiania wiedzy o języku, poznawaniu kultury oraz historii kraju.

Słowniki jednojęzyczne

Pierwszą wskazówką, którą otrzymują studenci rozpoczynający naukę na kierunku filologii, jest korzystanie ze słowników jednojęzycznych. To niemal najskuteczniejsza droga do wyjaśnienia nieznanych zwrotów, która działa na zasadzie łańcucha. Wyjaśnienie danego pojęcia również może zawierać nieznane terminy, co natychmiast prowadzi ucznia do zgłębiania kolejnych wyrażeń.

Jak widać istnieje mnóstwo sposobów na trwałe zwiększenie poziomu aktualnej nauki języka obcego. Jeśli dodać do tego motywację i systematyczność, sukces jest niemal gwarantowany.