Kontener morski transportowy

Kontenery stanowią nieodłączny element transportu morskiego i nie tylko. Są bardzo uniwersalne, stąd też można w nich przewozić niemal każdy towar. Przystosowane są do transportu drobnicy, jak również przesyłek całokontenerowych. Dowiedz się, jak przewieźć kontener morski i ile to kosztuje. Zapraszamy do lektury!

Spis Treści

Jak przewieźć kontener morski?

Kontener morski można przewozić na dwa sposoby: statkiem lub ciągnikiem. To oczywiście najpopularniejsze rozwiązania, ponieważ sporadycznie zdarza się również, że tego typu kontenery przewozi się także samolotem. Jednak jest to bardzo droga metoda transportu, dlatego korzysta się z niej naprawdę rzadko. Z tego względu, mówiąc o transporcie kontenerów morskich, skupiamy się najczęściej na transporcie morskim oraz drogowym.

Jeśli planujesz import towarów kontenerem morskim, musisz pamiętać także o kwestiach formalnych, takich jak list przewozowy, dokumenty importowe, a także numer EORI. Co to jest numer EORI? Otóż jest to numer identyfikacyjny nadawany podmiotom gospodarczym wprowadzającym towary do obrotu w Unii Europejskiej.

Transport morski kontenerów

Transport morski kontenerów odbywa się w głównej mierze przy wykorzystaniu kontenerowców. To bardzo pojemne statki, które są w stanie zabrać na pokład nawet kilkanaście tysięcy kontenerów. Jak wspomnieliśmy na początku, drogą morską towary można przewozić na dwa sposoby: przesyłkami pełnokontenerowymi (FCL) lub drobnicowymi (LCL). Full Container Load odnosi się do transportu towarów osobnymi kontenerami (bez dodatkowych produktów), natomiast Less than Container Load oznacza, że towary przewożone w kontenerze należą do wielu odbiorców, a nie do jednego (jak w przypadku FCL).

Drogowy transport kontenera morskiego

Do przewozu towarów drogowym transportem za pomocą kontenerów morskich wykorzystuje się następujące rozwiązania:

  • Dry Van (DV) – kontener niski
  • Flat Rack (FT) – kontener bez dwóch dłuższych ścian bocznych oraz dachu
  • Hard Top – kontener ze zdejmowanym, wodoszczelnym i stalowym dachem
  • High Cube (HC) – kontener wysoki
  • Open Top (OT) – kontener z otwartą górą, pokrytą plandeką (bez stałego dachu)
  • Pallet Wide – kontener poszerzany
  • Reefer (RF) – kontener chłodniczy do transportu towarów w temperaturze kontrolowanej
  • Super Racks Containers – podobny do kontenera FT, z tą różnicą, że tu wysokość ścian może być regulowana

Co ważne, kontenery to przeważnie stalowe konstrukcje, tak więc w przypadku importu towarów nie musisz martwić się o kwestie, takie jak fumigacja, której obowiązkowo poddawane są opakowania drewniane i palety.

Maksymalna masa ładunku w kontenerze morskim przewożonym transportem drogowym wynosi około 20-25 ton.

Ile kosztuje transport kontenera morskiego?

O ostatecznym koszcie transportu kontenera morskiego decyduje kilka bardzo ważnych czynników, takich jak:

  • waga kontenera,
  • wymiary kontenera,
  • zawartość kontenera,
  • ubezpieczenie transportu.

Dodatkowo doliczyć do tego należy opłaty lokalne, jak również stawki przewoźnika.

Tak więc nie ma jednej stałej ceny transportu kontenera morskiego, ponieważ zmienia się ona w zależności od wyżej wymienionych czynników. Dotyczy to zarówno transportu pełnokontenerowego, jak i drobnicowego.