Coraz więcej osób dołącza do grona zadłużonych. Według danych z Krajowego Rejestru Długów w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2022 roku dług Polaków wzrósł o 800 milionów złotych. Ogólne zadłużenie skoczyło zatem do 45,5 miliarda złotych i dotyczy 2,4 miliona osób. Ta przykra rzeczywistość nie jest jednak sytuacją bez wyjścia. Długi to nie koniec świata i można z nich wyjść. Najważniejsza jest tutaj kontrola, wiedza i konsekwencja. Jak pozbyć się długów? Już wyjaśniamy!
Spis Treści
Podstawa oddłużenia – kontrola nad sytuacją
Niezależnie od tego, ile mamy długów i jakie są to długi, podstawową rzeczą jest pełna kontrola nad stanem swojego zadłużenia. Często jednak jest tak, że na pewnym etapie dłużnicy po prostu całkowicie odpuszczają ten aspekt, wybierając przysłowiowe chowanie głowy w piasek. Jest to olbrzymi błąd, którego konsekwencje mogą ciągnąć się latami. Jeśli przestaniemy kontrolować stan swojego zadłużenia, zbierać i archiwizować całą korespondencję z nim związane, pozwalamy na zaistnienie nadużyć, których z pewnością nie odpuszczą sobie firmy windykacyjne.
Analiza zadłużenia
Najważniejszym punktem tego, jak pozbyć się długów, jest dokładna analiza własnego zadłużenia. Im szybciej do niej przystąpimy, tym lepiej. Ponieważ w przypadku długów każda zwłoka to rosnące koszty.
Co obejmuje analiza zadłużenia? Przede wszystkim:
- zebranie wszystkiej dokumentacji związanej z długami (umowy kredytów czy pożyczek, pisma windykacyjne itp.)
- ustalenie struktury długów (np. długi bankowe, długi pozabankowe, długi względem Skarbu Państwa)
- określenie swojej zdolności finansowej do spłaty zadłużenia
Warto pamiętać o tym, że jeśli mamy stały dochód to praktycznie zawsze istnieje możliwość wygospodarowania określonej kwoty na spłatę zadłużenia. Jeśli nie, to zawsze można poszukać dodatkowej pracy. Jeśli naprawdę chcemy pozbyć się długów i zacząć żyć z czystą kartą, normalnie i bez lęku, to można nawet poszukać pracy za granicą, gdzie wyższe zarobki pozwolą na szybsze spłacenie zadłużenia. Co ważne, wcale nie musi być tak, że będziemy musieli spłacić wszystkie długi. W wielu przypadkach możliwe jest bowiem ich częściowe, a nawet całkowite umorzenie.
Procedury oddłużeniowe, czyli jak pozbyć się długów w praktyce
Sposobów na optymalizację spłaty zadłużenia, a nawet umorzenie długów jest wiele. Konkretne rozwiązania zależne są jednak od sytuacji dłużnika, dlatego proces oddłużeniowy to niezwykle indywidualna sprawa. Najwięcej zdziałać można jeszcze przed skierowaniem sprawy do sądu, czyli przed ustanowieniem egzekucji komorniczej. Wtedy do dyspozycji mamy:
- odroczenie spłaty zadłużenia
- wykupienie własnego długu
- umorzenie długu częściowe lub w całości (porozumienie z windykatorem lub na drodze sądowej)
- porozumienie z windykatorem i rozłożenie spłaty długu na dogodne raty
Sposobów, na to, jak wyjść z długów jest naprawdę wiele. Życie pokazuje, że naprawdę można znacząco zmniejszyć wielkość zadłużenia przykładowo z kilkudziesięciu tysięcy do kilkunastu, czyli do kwoty, jaką można o wiele łatwiej spłacić. Jeśli nie wiemy, jak się do tego zabrać, warto poszukać pomocy u profesjonalistów, ale tylko sprawdzonych!