Interpretacja podatkowa koszt
unsplash.com

Interpretacja podatkowa jest na wyciągnięcie ręki każdego przedsiębiorcy. Sprawdź, co trzeba zrobić, żeby ją uzyskać i co zyskasz.

Przepisy często są niejasne i możesz mieć wątpliwości związane z płaceniem podatków. Co zrobić? Zamiast ryzykować naruszenie przepisów, warto wystąpić o interpretacją podatkową.

Interpretacja podatkowa to domena Krajowej Informacji Skarbowej. To do tej instytucji występują m.in. przedsiębiorcy, żeby upewnić się czy właściwie stosują przepisy prawa.

Dlaczego warto mieć taką interpretację? Jeśli w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej urząd skarbowy albo urząd celno-skarbowy nie uwzględni interpretacji podatkowej, do której się stosujesz – nie będziesz ponosić negatywnych konsekwencji.

Ochrona obejmuje skutki podatkowe tych zdarzeń, które wydarzyły się do końca okresu rozliczeniowego, w którym doręczono ci zmianę interpretacji indywidualnej.

Przejdźmy do szczegółów.

Interpretacja podatkowa wniosek
unsplash.com

Interpretacja podatkowa – wniosek

Do wyboru masz dwie możliwości: tradycyjną („na papierze”) lub online.

Jeśli chcesz złożyć wniosek w sposób tradycyjny, to powinieneś wydrukować wniosek. Kolejny krok to dokładne opisanie sprawy, która cie interesuje.

Kluczowa jest precyzja: opisanie stanu faktycznego lub planowanych przez ciebie posunięć oraz konkretne pytanie. Powinieneś też dodać swoje stanowisko.

Uwaga! Bardzo ważne żebyś zamieścił oświadczenie że sprawa, którą opisujesz, nie jest w trakcie postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub celno-skarbowej.

Wniosek musisz własnoręcznie podpisać.

Co dalej? Należy go przesłać – złożyć osobiście lub przez pełnomocnika – na adres:

Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Możesz też wybrać złożenie wniosku online. W tym przypadku skorzystaj z ePUAP. Pamiętaj, że musisz mieć profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany.

Interpretacja podatkowa – koszt

Za wydanie interpretacji podatkowej musisz zapłacić. Koszt to 40 zł za opis każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Interesuje cię interpretacja dotycząca wielu spraw? Za każdą z nic zapłacisz osobno.

Opłatę należy zrobić przed złożeniem wniosku. Pieniądze przelewasz na konto Krajowej Informacji Skarbowej – numer konta NBP 25 1010 1212 0064 6422 3100 0000. W tytule przelewu wpisujesz „Za wydanie interpretacji indywidualnej”.

Kopię dowodu wpłaty albo potwierdzenia przelewu za wydanie interpretacji indywidualnej należy dołączyć do wniosku, który wyślesz do Krajowej Informacji Skarbowej. Możesz go przesłać w ciągu 7 dni kalendarzowych od złożenia wniosku.

Interpretacja podatkowa Krajowa Informacja Skarbowa
unsplash.com

Kiedy dostaniesz informację podatkową

Krajowa Informacja Skarbowa udzieli interpretacji w ciągu 3 miesięcy. Dokument zostanie przesłany na adres, który podasz we wniosku.

Może się zdarzyć, że KIS nie udzieli ci interpretacji we wskazanym wyżej terminie. Co wtedy? To znaczy, że twoja stanowisko jest słuszne i uznane przez urząd za prawidłowe.

KIS może też poprosić cię o uzupełnienie wniosku. Masz na to 7 dni kalendarzowych. To może też wpłynąć na wydłużenie czasu rozpatrzenia twojego pytania.

Interpretacja wydana przez KIS może ci się nie spodobać. Jeśli masz inne zdanie niż autorzy odpowiedzi, to możesz złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Masz na to 30 dni. Skargę składasz za pośrednictwem Krajowej Informacji Skarbowej.

Oprócz interpretacji możesz też otrzymać postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania lub postanowienie o umorzeniu postępowania. I w tej sytuacji możesz złożyć zażalenie. W tym wypadku masz 7 dni.

Warto pamiętać, że przed wystąpieniem o interpretację możesz zasięgnąć informacji dzwoniąc do Krajowej Informacji Skarbowej pod numery:

  • 801 055 055 (z telefonu stacjonarnego),
  • 22 330 03 30 (z telefonu komórkowego).