Co powinna zawierać nowoczesna platforma transakcyjna

Wzrost popularności inwestowania przez osoby niezwiązane z obszarem finansów i rozwój technologii sprawił, że dzisiaj każdy z nas może w ciągu kilku godzin założyć rachunek transakcyjny i rozpocząć przygodę z handlem walutami, ETF, kryptowalutami czy akcjami. Zanim jednak zdecydujemy się na podjęcie pierwszych akcji, sprawdźmy, jakie czynniki wpływają na zadowolenie z użytkowania platformy transakcyjnej.

Spis Treści

Szeroki wybór instrumentów finansowych

Na początek najważniejsza kwestia, którą powinniśmy przeanalizować jeszcze przed założeniem dowolnego rachunku inwestycyjnego. Sprawdźmy jakie aktywa inwestycyjne są dostępne za pośrednictwem danego brokera. W zależności od oferty inwestor może rozpocząć handel mniejszym bądź większym repozytorium instrumentów finansowych. Z jednej strony im większy wybór, tym większa trudność z wyborem optymalnego aktywa, jednak dostęp do szerokiej oferty daje nam możliwość stworzenia dobrze zbilansowanego portfela inwestycyjnego, który w czasach prosperity będzie osiągać ponadprzeciętne zyski, a w czasach recesji zabezpieczać kapitał.

Jakie instrumenty powinny być w ofercie platformy transakcyjnej? Przede wszystkim akcje, waluty (Forex), ETF, kontrakty CFD i kryptowaluty. 

Niskie opłaty transakcyjne 

Brokerzy udostępniający inwestorom platformę transakcyjną pobierają standardową prowizję za otwarcie każdej pozycji. Opłaty te jednak znacznie różnią się w zależności od wyboru konkretnego dostawcy. Nam, jako inwestorom powinno zależeć na wyborze takiego brokera, który oferuje możliwie niskie opłaty stałe i minimalne spready na instrumentach o wysokiej płynności.

Oczywiście opłaty różnią się w zależności od konkretnych aktywów, a także naszego stylu inwestowania. Naturalne jest, że day-traderzy muszą liczyć się ze zwiększonymi opłatami, podczas gdy inwestorzy długoterminowi, trzymający pozycje kilka tygodni lub miesięcy w mniejszym stopniu odczują prowizje. 

Zaawansowane narzędzia handlowe

Żaden inwestor nie powinien rozpoczynać handlu bez dokładnej analizy wykresu cenowego. Choć podejście do analizy czystego wykresu zyskuje na uznaniu, wciąż bardzo duża grupa traderów skupia się na wsparciu zaawansowanych oscylatorów, wskaźników i innych narzędzi handlowych ułatwiających identyfikację dynamiki, trendu czy wybić cenowych. Nowoczesna aplikacja do tradingu powinna zapewniać takie narzędzia w sposób czytelny i intuicyjny. 

Oczywiście zapoznanie się z wszystkimi funkcjonalnościami może być niezwykle czasochłonne, jednak trader posiadający określoną strategię inwestycyjną skupi się na kilku najważniejszych funkcjach, co z kolei nie zajmie tak dużo czasu.