Praca w Holandii

Polacy przez ostatnie lata chętnie wybierali Holandię jako kraj swojego zarobkowania. Miało na to wpływ wiele czynników, ale przeważały oczywiście kwestie związanie z zarobkami oraz wyższym poziomem życia. W tym tekście zastanowimy się jednak, czy wyjazd do Holandii wciąż jest opłacalny. Czytaj dalej.

Spis Treści

Po pierwsze język

Co prawda, w Holandii nie ma problemu z porozumiewaniem się przy pomocy języka angielskiego. Dotyczy to zarówno pracy, jak i życia codziennego. Warto wiedzieć też, że oferty pracy, które nie wymagają znajomości języka, zazwyczaj są tymi najsłabiej opłacanymi. Na największe profity oraz możliwości rozwoju mogą liczyć oczywiście osoby posługujące się niderlandzkim. Jest to trudny język, ale odrobina determinacji oraz regularne lekcje z pewnością sprawią, że złapiesz podstawy i będziesz dzięki nim zupełnie inaczej traktowany na holenderskim rynku pracy. Angielski jest wystarczający, ale wygrywają ci, którzy uczą się urzędowego języka obowiązującego na terenie kraju tulipanów.

Social

Polacy w Holandii nie mogą narzekać na brak rozwiązań polityki socjalnej. Wystarczy wspomnieć zaledwie o wyższej niż w Polsce kwocie wolnej od podatku oraz zasiłkach rozłąkowych. Atrakcyjne są również programy wspierające rodziny oraz dodatki na dziecko. Oczywiście tego typu pomoc jest skierowana przede wszystkim do osób pracujących. Jeśli więc liczysz, że za sam pobyt na terenie Holandii otrzymasz pieniądze z publicznego budżetu, to włóż to między bajki. Mimo wszystko pracownicy z kraju tulipanów z całą pewnością mogą czuć się pewnie i pogodniej patrzeć na swoją przyszłość finansową.

Rozwój

Przez wiele ostatnich lat Polska zmieniła się nie do poznania. Rozwój gospodarczy sprawił, że to, co kiedyś było zarezerwowane tylko dla osób mieszkających w krajach zachodnich, jest dzisiaj u nas normalnością. Jedna rzecz pozostała jednak taka sama. Chodzi o zarobki, a raczej ich wysokość. W stosunku do Holendrów, Niemców, Francuzów itp. wciąż zarabiamy za tę samą pracę mniejsze pieniądze. W praktyce oznacza to, że możemy kupić za swoje wypłaty o wiele mniej  bochenków chleba, benzyny i innych ważnych produktów. Praca w Holandii daje więc możliwość zarabiania, godnego życia oraz odkładania pieniędzy na wybrany cel. W Polsce odłożenie na samochód lub mieszkanie jest niemożliwe bez naprawdę wysokich zarobków. W Holandii sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej. Jeśli więc zastanawiasz się, czy wyjazd ma sens, to odpowiedź jest prosta – jak najbardziej. Przyłóż się jednak to znalezienia atrakcyjnej oferty pracy i zadbaj o swoje zakwaterowanie.