Badminton

Aktywne spędzanie wolnego czasu wiąże się z uprawianiem popularnych sportów. Właściwie o każdej porze dnia można zobaczyć boiska zajęte przez osoby w różnym wieku, które grają w piłkę nożną, lub hale sportowe wynajmowane na pożytek koszykarzy czy siatkarzy. Nieco mniej popularnym sportem jest badminton, będący ciekawą alternatywą dla najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Satysfakcja płynąca z gry w badmintona sprawia, że jest to doskonała aktywność gwarantująca relaks i spalone kalorie.

Spis Treści

Wielofunkcyjna aktywność

Sporą zaletą badmintona jest fakt, że angażuje on gracza na wielu płaszczyznach. Z uwagi na używanie paletek, systematycznie wykorzystywane są ręce. Żeby lotka nie spadła na ziemię, trzeba się sporo nabiegać, zatem również nogi wykonują dużą pracę. Sport ten uczy sporej koordynacji ruchowej, a także wyczucia czasu i refleksu.

Lotki do badmintona cechują się nieco wolniejszym lotem niż piłeczki do ping ponga czy tenisa, dlatego sport ten jest przyjazny dla amatorów, którzy chcą czerpać maksymalną satysfakcję z długich, ale niezbyt agresywnych wymian. Nie oznacza to, że badminton jest wolnym sportem. Zawodowcy potrafią grać naprawdę szybko, co tylko udowadnia, że jest to wszechstronna dyscyplina.

Niezbędny sprzęt

Przedmioty, bez których niemożliwa jest gra w badmintona to rakiety i lotka. Rakiety do badmintona są nieco lżejsze od rakiet do tenisa, a ich siatka przyjmuje kształt niemal kolisty, w przeciwieństwie do tenisowego owalu. Lotki do badmintona wykonane są z piór lub ze sztucznego tworzywa. Piórkowe są bardziej profesjonalne, charakteryzują się lepszą trajektorią lotu, ale też większą ceną. Wykorzystywane są w zawodowych rozgrywkach. Z kolei sztuczne lotki są doskonałą opcją dla amatorów badmintona, którzy czerpią radość z samego odbijania. Niezależnie od rodzaju lotki, nie są one odporne na porywisty wiatr, który znacząco utrudnia grę. Wybór odpowiedniej lotki można też uzależnić od jej ciężkości. Końcówka gumowa sprawi, że lotka będzie cięższa, a jej lot szybszy, z kolei lotka lekka sprawia, że tor lotu jest bardziej zależny od gracza.

Do rakiet i lotek można dokupić również siatkę, która może zostać z łatwością rozłożona na trawniku ogrodowym. Dzięki temu gra będzie jeszcze bardziej satysfakcjonująca, ponieważ będzie istniało ryzyko zepsucia zagrywki poprzez uderzenie w siatkę.

Przeciwwskazania do gry

Oprócz oczywistych przeciwwskazań, jak np. kontuzja zawodnika, w przypadku badmintona bardzo problematyczne mogą się okazać warunki atmosferyczne. Problem ten można rozwiązać, przenosząc grę na halę sportową, gdzie zawodnicy są zabezpieczeni przed niekorzystną pogodą. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości i jedyną opcją jest gra na świeżym powietrzu, należy unikać gry przy silnym wietrze oraz podczas deszczu. O ile wiatr jedynie odbiera przyjemność z gry, powodując chaotyczny lot lotki, tak deszcz może przyczynić się do zniszczenia sprzętu. W przypadku lotek piórkowych, deszcz może spowodować postrzępienie piór lub ich całkowite rozklejenie, co sprawi, że lotka straci swoje właściwości i nie będzie w stanie latać w sposób kontrolowany. Dlatego też w badmintona najlepiej grać w bezwietrzne dni wolne od opadów.