Planowanie długoterminowych inwestycji

Inwestycje typu long-term (długoterminowe) mają wielu zwolenników. Jak nietrudno się domyślić, są one nastawione na wydłużony horyzont czasowy. Inwestor pozostaje więc z zakupionymi aktywami, akcjami czy obligacjami nawet kilka lat! Podejście tego typu polega na myśleniu co najmniej kilka kroków w przód. Jak skupić się na długoterminowym wyniku?

Spis Treści

1. Miej świadomość ryzyka

Choć transakcje długoterminowe wydają się spokojniejszą przystanią niż inwestycje krótkoterminowe na wysokiej dźwigni, to jednak warto mieć na uwadze, że tutaj także mamy do czynienia z konkretnym ryzykiem. Nie możemy bowiem przewidzieć, czy np. podczas naszych inwestycji nie dojdzie do jakiegoś krachu giełdowego lub wybrane przez nas akcje nie stracą na wartości. Każda inwestycja środków to konkretne ryzyko!

2. Obierz swój horyzont czasowy

Inwestycje typu long-term mają horyzont czasowy, który wynosi minimum jeden rok. Oznacza to, że kupując aktywa, pozostaniemy w tym wyborze nawet przez kilka lat. Zdecyduj, które podejście czasowe jest dla Ciebie najlepsze i postaw na inwestycje, które będą idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Inwestycje długoterminowe to dobry sposób, aby skorzystać z możliwości procentu składanego (Twoje odsetki stale powiększają kapitał).

3. Sprecyzuj cele finansowe

Inwestowanie może być naprawdę trudne, jeśli nie określisz swoich podstawowych celów finansowych. Zarysowując je wyraźnie, możesz zobaczyć, jak będzie kształtowała się Twoja strategia inwestycyjna. Jeśli zależy Ci np. na mało ryzykownym pomnażaniu kapitału, wybierzesz raczej inwestycje w duże spółki dywidendowe niż lokowanie środków na rynku Forex.

4. Wybierz to, w co zainwestujesz

Fundusz ETF, obligacje, nieruchomości, spółki wytypowane poprzez analizę fundamentalną, inwestycja w akcje, które dają realną dywidendę czy w waluty lub kryptowaluty – to tylko wybrane przykłady instrumentów często wybieranych do inwestycji długoterminowych. Przeanalizuj, na zakup jakich aktywów chcesz się zdecydować. Poznając rynek i jego możliwości, przekonasz się, że opcji jest tutaj naprawdę sporo!

Zawsze pamiętaj jednak, aby nie inwestować środków na których utratę nie możesz sobie pozwolić – inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Dobrą praktyką jest również inwestowanie wyłącznie w instrumenty których konstrukcje rozumiesz. Jeśli nie masz świadomości – przykładowo – struktury kosztów, możesz utracić cały zysk, a nawet ponieść poważną stratę!

5. Podziel swój portfel

Dywersyfikacja to klucz do bezpieczniejszych, choć nie pozbawionych w 100% ryzyka, transakcji. Polega ona podzieleniu portfela tak, aby znalazły się w nim zróżnicowane, czyli de facto niezależne od siebie, instrumenty finansowe. Dotyczy to np. zakupu spółek z różnych sektorów czy inwestycji w różnorodne metale szlachetne. Takie rozróżnienie sprawia, że w przypadku problemów z jednym aktywem, inne chroni Twój majątek. Im mniejsza korelacja pomiędzy stopami zwrotu z poszczególnych aktywów – tym lepiej!

6. Wykaż się cierpliwością!

Ciężko zaprzeczyć, że inwestycje long-term wymagają dużego skupienia na celu, pewnej wytrwałości i ogromnej dozy cierpliwości. Jednocześnie inwestowanie w dane aktywo przez kilka lat nie chroni nas od najczęstszych ryzyk. Oczywiste jest, że w tym czasie będą pojawiały się w nas różne myśli, emocje, a nawet zwątpienie. Zdeterminowany inwestor musi umieć sobie z tym radzić.

7. Poszerzaj wiedzę

Faktem jest, że inwestycje long-term nie wymagają poświęcenia dużej ilości czasu na ich realizację. Wybieramy interesujące nas aktywa i… śledzimy, jak radzą sobie ze zmiennościami rynkowymi. Warto jednak zawsze szukać dodatkowej wiedzy na tematy związane z inwestowaniem. Ta dziedzina jest na tyle szeroka, że ciągłe szkolenie się powinno być zapisane w DNA każdego inwestora.

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach inwestycyjnych? Sprawdź ofertę cenionego brokera Ava Trade! Znajdziesz tam darmową platformę do ćwiczenia tradingu, a także skorzystasz z darmowych materiałów do nauki inwestowania. Zaufaj globalnemu liderowi, który działa też na rynku polskim i korzystaj z profitów takiej współpracy!

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.