Kredyt na spłatę starych długów

Polacy chętnie zaciągają kredyty – niektórzy mają na swoim koncie nawet kilka różnych zobowiązań. Spłacanie wielu rat w krótkich odstępach czasowych rodzi spore ryzyko utraty kontroli nad płatnościami. Dlatego wiele osób zastanawia się nad zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego. Sprawdź, czy jest to dobre rozwiązanie.

Kilka kredytów gotówkowych, limit na karcie kredytowej, raty za sprzęt domowy, linia kredytowa w rachunku bankowym – mniej więcej tak wygląda kwestia spłacanych zobowiązań niektórych Polaków. Konieczność dotrzymywania różnych terminów może wymknąć się spod kontroli, dlatego niekiedy dobrym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu na spłatę starych długów.

Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?

Istotą kredytu konsolidacyjnego jest zamiana wielu kredytowych zobowiązań w jedno – często z niższą ratą. Polega to na zaciągnięciu większego kredytu w jednym banku i spłata pozostałych rat. Dla kredytobiorcy oznacza to możliwość zredukowania kilku płatności do jednej oraz ujednolicenie terminu spłaty zobowiązania.

Warto podkreślić, że kredyt konsolidacyjny można zaciągnąć wyłącznie na spłatę rat, które nie są przeterminowane. Chodzi o zobowiązania, wobec których bank nie wystosował ponagleń dotyczących terminu spłaty.

Kto może otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest specyficzną formą kredytu, która – choć pozwala na spłatę starych długów – nie jest przeznaczona dla wszystkich. Z takiej formy wsparcia finansowego mogą skorzystać osoby, które:

  • mają odpowiednio wysoką zdolność kredytową
  • mają stałe źródło dochodów
  • spłacają nieprzeterminowane kredyty
  • mają na swoim koncie co najmniej 2 zobowiązania wobec banków.

Należy mieć świadomość, że konsolidacja kredytów nie jest remedium na poważne problemy finansowe. Osoba mocno zadłużona, która spóźnia się z regulowaniem należności nie otrzyma wsparcia.

Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny, należy spełnić warunki stawiane przez bank. Trzeba zatem złożyć stosowny wniosek, który będzie podstawą do rozpoczęcia analizy kredytowej kredytobiorcy.

Kredyt konsolidacyjny – poznaj najważniejsze korzyści

Konsolidacja kredytów to dobre rozwiązanie, jeśli masz na swoim koncie kilka spłacanych zobowiązań. Decydując się na tego typu kredyt, możesz liczyć m.in. na:

  • uzyskanie niższej raty – to dobra opcja wówczas, gdy łączna wysokość płaconych co miesiąc zobowiązań powoli przekracza możliwości budżetu domowego
  • ujednolicenie terminu płatności – jeden termin zamiast kilkunastu to spore udogodnienie i mniejsze ryzyko pominięcia którejś z płatności
  • możliwość uzyskania dodatkowej gotówki – pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, bez konieczności zaciągania kolejnego kredytu gotówkowego.

Pamiętaj! Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, najpierw porównaj kilka różnych ofert. Tylko dzięki temu wybierzesz opcję najlepiej wpisującą się w twoje potrzeby oraz oczekiwania.

Materiał zewnętrzny.