Wieloletnie umowy najmu powierzchni magazynowych są atrakcyjną opcją zarówno dla podmiotów wynajmujących, jak i najemców. Wynajmujący nie musi martwić się o komercjalizację magazynu przez kilka lat, a najmujący zyskuje większą stabilność w obszarze prowadzonego biznesu. Magazyny do wynajęcia, zwłaszcza duże obiekty położone w atrakcyjnych lokalizacjach, cieszą się olbrzymią popularnością. W związku z tym nigdy nie warto zwlekać do ostatniej chwili z odnowieniem kontraktu na ich najem.
Spis Treści
Odnowienie kontraktu i renegocjacja umowy
Podpisanie długoterminowej umowy na najem magazynu pozwala wynegocjować korzystną stawkę za metr kwadratowy powierzchni, co jest podstawą dla zagwarantowania stabilności prowadzonego biznesu, skłania do inwestowania w rozwój firmy i zachęca do planowania dalszej ekspansji. Jednak nawet długoterminowe umowy kiedyś się kończą. Gdy wynajmowany magazyn pozostaje w sferze dalszych zainteresowań przedsiębiorcy, kontrakt na najem powierzchni magazynowej warto przedłużyć, przy okazji renegocjując jego zapisy. Oczywiście na odnowienie i przedłużenie kontraktu muszą zgodzić się dwie strony. W związku z tym w tego typu procedurze zwykle towarzyszą długie negocjacje. Wczesne rozpoczęcie rozmów, najlepiej przynajmniej rok przed zakończeniem umowy najmu, daje przedsiębiorcy czas na znalezienie innego obiektu, gdyby wynajmujący nie był w stanie spełnić jego oczekiwań. Na rynku dostępne są przecież inne magazyny do wynajęcia i mając dużo czasu, zawsze można znaleźć obiekt większy lub mniejszy, lepiej dopasowany do aktualnych potrzeb firmy. Na samym początku poszukiwań warto skontaktować się agencją doradczą, która dysponuje wiedzą o wolnych powierzchniach lub przeprowadzi firmę przez renegocjację warunków umowy.
Korzyści z wczesnej renegocjacji umowy najmu
Z punktu widzenia klienta, który chce przedłużyć umowę na wynajem magazynu, wczesne rozpoczęcie negocjacji w sprawie odnowienia kontraktu, daje czas na przyjrzenie się istniejącym opcjom i jeśli nie są one dla niego satysfakcjonujące, na znalezienie korzystniejszej oferty. Renegocjacja kontraktu to dla klienta również możliwość uzyskania atrakcyjnej ceny oraz optymalizacji wynajmowanej powierzchni, jej zmniejszenia lub zwiększenia, zgodnie z aktualnymi potrzebami firmy. Warto pamiętać, że na rynku istnieją różne magazyny do wynajęcia i klient nie musi być przywiązany do jednej, konkretnej oferty oraz lokalizacji. Gdy aktualnie wynajmowany obiekt ogranicza możliwości rozwoju firmy klienta, renegocjacja kontraktu na najem obiektu może polegać na wyborze innego magazynu z portfolio wynajmującego.
Przy długoterminowych umowach najmu renegocjacje kontraktów warto rozpoczynać przynajmniej kilkanaście miesięcy przed zakończeniem umowy wynajmu magazynu. Dzięki temu można zoptymalizować ofertę i uzyskać atrakcyjną cenę.