Jak zaplanować wydatki aby wydostać się ze spirali zadłużenia

Niepewność gospodarcza to hasło definiujące obecną sytuację  i dotykające zdecydowaną większość Polaków ale też Europejczyków i nie tylko. Szybujące w górę ceny i rosnąca inflacja i stopy procentowe mają bezpośredni wpływ na kondycję domowych budżetów. Takie czynniki u wielu osób wpływają na znaczne pogorszenie sytuacji finansowej, utratę płynności, konieczność zaciągnięcia pożyczki, a nawet pożyczanie pieniędzy aby spłacić inne zobowiązania. Każde kolejne zadłużenie oraz idące za tym odsetki do zapłaty oddalają od osiągnięcia zamierzonych planów finansowych. Mając do spłacenia kartę kredytową, leasing za samochód, kredyt hipoteczny, raty za wyposażenie mieszkania łatwo łatwo jest znaleźć się w pułapce czegoś, co ukazuje się nam jako groźna w skutkach spirala zadłużenia. W związku z wzrastającą wysokością rat kredytowych w ostatnich miesiącach uniknięcie tego stanu rzeczy i uzyskanie stabilności finansowej jest coraz większym wyzwaniem. Jednak stosując się do kilku zasad można poprawić zarządzanie domowym portfelem i na dobre przerwać ten błędne koło zadłużenia. Jak zatem wyjść z długów?

Spis Treści

Mechanizm wpadania w spiralę zadłużenia

W pierwszej kolejności warto w ogóle dowiedzieć się czym jest spirala zadłużenia aby móc ją właściwie i poprawnie rozpoznać oraz skutecznie z nią walczyć. Jedynie prawidłowe rozpoznanie przeciwnika i dobranie odpowiedniej taktyki postępowania będzie skuteczne, ale też dzięki temu

zwiększa się świadomość problemu i z większym skupieniem zwraca się uwagę przy podejmowaniu wiążących decyzji finansowych, które mogą rzutować na przyszłość.

Bywa tak, że owa niebezpieczna spirala zadłużenia może powstać już bardzo młodych ludzi, którzy dopiero uczą się zarządzania własnym budżecie. Przykładowy scenariusz może być taki, że osoba znajdując pierwszą pracę i mieszkając w okolicy, w której potrzebuje środka transportu, aby szybko i wygodnie dojeżdżać do pracy, decyduje się na zakup samochodu. Skutkuje to oczywiście wizytą w salonie samochodowym, gdzie sprzedawca z wyćwiczonym uśmiechem na twarzy będzie próbował sprzedać jak najdroższe auto pytając „Jakiej wysokości miesięcznej raty szukasz?”. Bez wątpienia zakup samochodu będzie poważnym ale też długoterminowym obciążeniem finansowym, a samochód to dodatkowe koszty utrzymania, które jeszcze bardziej zmniejszą środki finansów do dyspozycji każdego miesiąca.

Kolejnym takim poważnym zobowiązaniem może być kredyt hipoteczny. Tego typu kredyty zazwyczaj stanowią znaczny procent dochodu a ich spłacanie staje się przytłaczające. Chcąc zmniejszyć obciążenie, można zaciągnąć kolejną pożyczkę w formie konsolidacji zadłużenia. Z założenia łączenie wysoko oprocentowanych długów i refinansowanie ich po niższych stopach procentowych wydaje się dobrym pomysłem, jednak w przypadku osób niepotrafiących zarządzać finansami, gdy ich miesięczne płatności spadają, to tempo wydatków wzrasta. Jest to tzw. „życie od pierwszego do pierwszego”, które wyklucza posiadanie poduszki bezpieczeństwa w postaci oszczędności co w sytuacjach nieprzewidzianych kończy się zaciąganiem kolejnych pożyczek. Także zagrożeń jest bardzo wiele a kluczem do ich unikania może być świadomość tego zagrożenia ale też oszczędzanie.

Jak dbać o finanse domowe aby uniknąć spirali zadłużenia?

Po pierwsze rozsądnie korzystać z domowego budżetu i analizować wydatki. Jeżeli nie mamy oszczędności to na jakiś czas lepiej zrezygnować ze zbędnych wydatków aby odłożyć minimum 3-krotność miesięcznych wydatków. Od czego zacząć? Warto zastosować stary, sprawdzony sposób i w dniu otrzymania wypłaty sporządzić planowaną listę wydatków na dany miesiąc i do minimum ograniczyć wydatki na rozrywkę, restauracje, odzież, prezenty, wycieczki. Ten krok jest często

największym wyzwaniem dla osób, które nie lubią codziennie śledzić, na co wydają pieniądze.

Aby uświadomić sobie na co ile wydajemy można tez zmienić sposób płacenia za różne rzeczy. Prosta zabieg płacenia gotówką, a nie kartą, ​​może ułatwić  ograniczenie wydatków.

Po drugie, jeżeli decydujemy się na skorzystanie z pożyczki kredytowej to dobrze wybierajmy ofertę i pożyczkodawcę. Bezpieczniej jest zwracać się o pomoc finansowa do sprawdzonych podmiotów gospodarczych, ponieważ chwilówki choć ładnie zareklamowane mogą okazać się droższe i trudniejsze w spłacaniu niż się wydawało. Warto unikać też zaciągania pożyczek jedna za drugą – to świetny sposób na napędzanie spirali zadłużenia. Dlatego w przypadku pojawienia się problemów ze spłatą pierwszego zadłużenia poprosić o przekształcenie pożyczki np. obniżenie raty z jednoczesnym wydłużeniem okresu spłaty.

Zatem nawet spłacając kredyt trzeba pamiętać o tworzeniu nadwyżki finansowej. Są to pieniądze, które pozostały po opłaceniu wszystkich regularnych rachunków i dokonaniu odpowiednich spłat zadłużenia. Dzięki temu nawet w nieprzewidzianych sytuacjach możemy uniknąć obciążania budżetu pożyczkami, czyli pośrednio unikniemy spirali zadłużenia ale tez oszczędzimy sobie stresu i trosk o bezpieczeństwo finansowe.

Artykuł przygotowany przez Eden Finance.