Filtr dyskowy (sprawdź tutaj: https://www.veoliawatertechnologies.pl/newsroom/aktualnosci/filtry-hydrotech-najlepsza-sprawdzona-alternatywa-dla-osadnikow) jest wykorzystywany do oczyszczania wody i ścieków przemysłowych i komunalnych. Jego automatyzacja pozwala na uzyskanie wysokich oszczędności wody i energii, co przekłada się na wydajność procesu. Jak działa filtracja dyskowa?
Budowa filtra dyskowego
Filtr dyskowy jest urządzeniem mechanicznym o właściwościach samoczyszczących. Jego kluczową zaletą jest duża powierzchnia filtracyjna znajdująca się na stosunkowo niewielkiej powierzchni zabudowy. Jego konstrukcja sprawia, że powierzchnia filtracyjna jest 2-3 razy większa, niż jest to przy filtrze bębnowym o takich samych rozmiarach.
Szukając więcej informacji zajrzyj na: https://www.veoliawatertechnologies.pl/
Filtry dyskowe znalazły swoje zastosowanie przy oczyszczaniu ścieków komunalnych, a także filtracji wód chłodzących. Pozwalają na ponowne wykorzystanie wód przemysłowych, co przekłada się na oszczędność wody, jak również optymalne zarządzanie zasobami zakładu. Ma to ponadto pozytywny wpływ na środowisko naturalne.
Mechanizm działania filtra dyskowego
Filtry wykorzystują specjalne tkaniny filtracyjne zamocowane na dyskach. Częściowo zanurzone dyski odpowiadają za filtrację zawiesiny z wody. Na tkaninie filtracyjnej gromadzą się zanieczyszczenia, skąd są usuwane z wykorzystaniem systemu płukania wstecznego. Woda lub ścieki, które podlegają filtracji, są transportowane na zewnątrz dysku, gdzie są zbierane w zbiorniku. To właśnie z tego miejsca woda jest następnie odprowadzana na zewnątrz.
To, co wyróżnia filtr dyskowy, to system ruchomych dysz płuczących. Odpowiada on za sprawne czyszczenie paneli filtracyjnych. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędności zużywanej wody do płukania na poziomie 20%. Poza tym system sprzyja łatwej i szybkiej konserwacji dysz bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi.
Filtracja dyskowa umożliwia usuwanie 90% zawiesiny i zanieczyszczeń mechanicznych bez zastosowania przy tym środków chemicznych. Filtry dyskowe są skuteczną barierą dla zanieczyszczeń, sprawdzając się doskonale jako jeden z etapów oczyszczania wody procesowej lub ścieków przy coraz bardziej restrykcyjnych normach, jakie obowiązują dla oczyszczalni ścieków i zakładów przemysłowych.