Dziś coraz więcej firm zmierza do tego, aby być Data-Driven, czyli podejmować decyzje biznesowe w oparciu o konkretne dane. Według badania dotyczącego wykorzystania narzędzi analityczno-raportowych w Polsce rodzime firmy chętnie korzystają z tych rozwiązań.
Dziś coraz więcej firm zmierza do tego, aby być Data-Driven, czyli podejmować decyzje biznesowe w oparciu o konkretne dane. Według badania dotyczącego wykorzystania narzędzi analityczno-raportowych w Polsce rodzime firmy chętnie korzystają z tych rozwiązań. Barierami powstrzymującymi je są jednak nadal potencjalne koszty czy brak kompetencji w obszarze analizy. Odpowiedzą w tym zakresie są narzędzia Self-Service BI.
Spis Treści
Czym są narzędzia Self-Service BI?
Narzędzia Self-Service Business Intelligence to systemy analityczno-raportowe, które pozwalają użytkownikom biznesowym, także tym bez wiedzy analitycznej, tworzyć przejrzyste raporty i wizualizacje pomocne w codziennej pracy. Przykładami systemów Self-Service BI są Microsoft Power BI, Qlik Sense czy Tableau.
Jakie możliwości dają narzędzia typu Self-Service?
Dawniej narzędzia Business Intelligence kojarzyły się z długofalowymi projektami olbrzymich korporacji oraz zaangażowaniem wielu specjalistów BI. W złożonych projektach, gdzie mowa o dużej ilości danych z wielu źródeł niezbędnych do stworzenia przekrojowych i zaawansowanych analiz, często jest to nieuniknione. Jednak w przypadku prostych raportów dzięki narzędziom Self-Service BI użytkownicy biznesowi mogą samodzielnie tworzyć analizy i interaktywne raporty, udostępniać je współpracownikom online, a także łatwo tworzyć wizualizacje. Wszystko to dostępne z wielu różnych urządzeń, także mobilnych.
Koniec zabawy w chowanego z danymi
Excel jest wciąż chętnie wykorzystywanym narzędziem raportowym, jednak ma ograniczone możliwości w zakresie tworzenia wizualizacji czy prezentowania danych, które łatwo mogą nam umknąć. Nowoczesne i intuicyjne systemy raportowe wykorzystują potencjał sztucznej inteligencji (AI), która w tle analizuje nasze zbiory danych i może zaprezentować ciekawe wnioski. Przykładowo, Power BI posiada wbudowaną funkcjonalność Quick Insights, dzięki której łatwiej dostrzeżemy nieoczywiste czy ukryte w raportach korelacje pomiędzy danymi.
Self-Service BI – czy to bezpieczne?
Czy tworzenie raportów z pomocą narzędzi Self Service BI, takich jak Power BI, jest bezpieczne? Jak najbardziej. Bez względu na to, czy wykorzystujesz przeglądarkę WWW, czy aplikację mobilną, dostawcy rozwiązań tacy jak Microsoft dbają o to, aby dane były zabezpieczone w oparciu o standardy ISO.
Podsumowanie
W firmach, które chcą wyjść poza stosowanie arkuszy Excel i zyskać narzędzia ułatwiające analizę danych, dobrym rozwiązaniem będzie wypróbowanie rozwiązań typu Self-Service BI., na początek, np.w jednym wybranym obszarze. Jeśli zaistnieje potrzeba stworzenia bardziej rozbudowanych analiz, zawsze można skorzystać z pomocy dostawców Business Intelligence. Dziś wiele firm oferuje szkolenia z narzędzi analiyczno-raportowych – takie szkolenia prowadzone przez doświadczonych konsultantów pomagają lepiej poznać potencjał narzędzi Self-Service. To inwestycja w lepsze rozumienie danych w organizacji, która zwróci się długoterminowo.