okna dachowe

Nowoczesne okna dachowe świetnie sprawdzą się w przypadku piętrowych domów jednorodzinnych, ponieważ pozwalają zwiększyć ilość naturalnego światła na poddaszu. W sprzedaży dostępne są między innymi okna uchylne oraz okna wyłazowe, przez co klienci bez wiedzy w zakresie okien dachowych mają czasami problem z tym, jakie okna wybrać. Na szczęście możesz skorzystać z poniższych wskazówek, aby wybrać okna, które zapewnią duża funkcjonalność i odmienią twój nowy dom.

  1. Okna dachowe PVC, aluminiowe czy okna drewniane – na które warto się zdecydować?
  2. Sposób otwierania okna dachowe – górne czy dolne otwieranie?
  3. Energooszczędność okien dachowych – co to oznacza?
  4. Jakie są standardy okien dachowych i jak okna dachowe najlepiej zaplanować?
  5. Na co koniecznie zwrócić uwagę przed zakupem okna dachowego?

Wybierając tego rodzaju rozwiązania, nie można się skupiać wyłącznie na tym, czy zapewniają widok i pasują do wystroju, bo równie ważne jest bezpieczeństwo. Jeżeli nie zadbasz o to i wybierzesz nieodpowiednie produkty, ryzykujesz, że ktoś niepożądany dostanie się do domu.

Okna dachowe PVC, aluminiowe czy okna drewniane – na które warto się zdecydować?

Dzięki zróżnicowanej ofercie klienci mogą znaleźć okno, które będzie idealnie pasowało do pomieszczenia ze skosami lub bez. W celu wybrania najlepszych rozwiązań na poddasze zacznij od określenia, jaki materiał będzie najlepszy. Najpopularniejsze są okna velux z pVC, drewna oraz aluminium. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i inaczej wygląda na dachu. Okna plastikowe są łatwe w konserwacji i dość tanie. Osoby ceniące sobie starannie urządzone wnętrza powinny natomiast zastanowić się nad tym, aby wybrać okna z drewna. W tym przypadku można uzyskać świetny efekt i takie rozwiązanie sprawdza się we wszystkich pomieszczeniach. Zaletą okien aluminiowych jest natomiast duża trwałość oraz niewielki ciężar. Dodatkowo nie trzeba się martwić, że przez wilgoć lub zmiany temperatur rama zmieni swoje rozmiary, co mogłoby utrudnić otwieranie.

Sposób otwierania okna dachowe – górne czy dolne otwieranie?

Kolejną rzeczą jest to, w jaki sposób mają się otwierać okna dachowe. Najlepiej dobrać to do wysokości wnętrz oraz tego, czy planujesz je zamontować w sypialni, czy też na poddaszu chcesz je zamontować do łazienki. Okna otwierane odgórnie lepiej sprawdzą się wtedy, gdy są zamontowane na tyle nisko, że domownicy nie będą mieli problemów, aby je otworzyć lub zamknąć. Takie modele nie będą jednak praktyczne, gdy zostaną zamontowane na tyle wysoko, że skrzydło z klamką będzie poza zasięgiem i konieczne będzie stawanie na krześle, co obniży komfort. Jednocześnie warianty z otwieraniem zamontowanym u góry zapewniają szerokie pole widzenia. Sprawdzą się również wtedy, gdy bezpośrednio w pobliżu szyby planujesz postawić meble lub inne elementy wyposażenia. Dolne otwieranie można wykorzystać przy wysoko położonych dachach oraz w takich pomieszczeniach jak sypialnie. Wówczas leżąc na łóżku, zyskasz świetny widok.

Energooszczędność okien dachowych – co to oznacza?

Okna wpływają na wiele rzeczy związanych z komfortem mieszkania w danym miejscu. Odpowiednio dobrane zapewnią dostęp do światła, a jednocześnie niezbędną wentylację. Jeżeli chcesz uniknąć wysokich kosztów związanych z ogrzewaniem, sprawdź, jaka jest ich energooszczędność. Nowoczesne modele zapewniają ochronę przed stratami ciepła w takim samym stopniu jak najbardziej popularne tradycyjne modele okien. Na energooszczędność wpływa między innymi dobór szyb, obecność kołnierza thermo, grubość ramy z dodatkową izolacją i inne tego typu elementy. W przypadku wątpliwości najlepiej jest poradzić się sprzedawcy. Dobre okna drewniane oraz inne modele znajdziesz w sklepie Castorama, gdzie możesz kupić również rolety i zabezpieczenia antywłamaniowe. Sprawdź już teraz dostępne warianty, co możesz zrobić bezpośrednio w twojej przeglądarce. Ciekawym rozwiązaniem mogą być okna wyposażone w automatyczne sterowanie. Dzięki temu możesz zawsze cieszyć się optymalnym ustawieniem bez względu na to, czy w danym momencie przebywasz w pomieszczeniu. Rozwiązanie to uwzględnia wysokość temperatury panującej w środku oraz takie czynniki atmosferyczne jak deszcz.

Jakie są standardy okien dachowych i jak okna dachowe najlepiej zaplanować?

Standardy związane ze sposobem i miejscem, w jakim znajdzie się okno, zależą od wielu czynników. Jeżeli chcesz zyskać największy komfort, sprawdź zalecenia specjalistów, którzy podpowiedzą jak to zaplanować w konkretnych miejscach. Czasami kluczowe znaczenie odgrywa dach, szczególnie jeżeli w danym domu nie da się zamontować okiennego skrzydła w konkretnym miejscu. Na szczęście zazwyczaj wystarczy minimalnie przesunąć w którąś stronę miejsce pod okno, aby można było je zamontować w dachu. Szukając idealnej lokalizacji, zastanów się, jaki widok na zewnątrz chcesz uzyskać i czy zależy ci, aby sprawdziły się jako elementy doświetlające. Weź również pod uwagę funkcjonalność, jaką przyniesie nowoczesne okno dachowe. Do tego dochodzi bezpieczeństwo użytkowe.

Na co koniecznie zwrócić uwagę przed zakupem okna dachowego?

Najlepsze efekty można uzyskać, planując wszystko na etapie projektowania domu. Można wówczas wybrać miejsce na okna uchylno otwierane, co umożliwi przewietrzenie poddasza w dowolnym momencie. Łatwiej wówczas zaplanować lokalizację klamki oraz to, gdzie zostaną wstawione okna połaciowe. Przed zakupami upewnij się, że okna będą dobrze wyglądały na poddaszu niezależnie od wysokości, na której je ostatecznie zamontujesz.