Ubezpieczenie samochodu w Niemczech dla Polaków

Przeprowadzasz się do Niemiec i planujesz zabrać ze sobą samochód? A może mieszkasz i pracujesz już tam nieco czasu i właśnie planujesz kupić auto? W obu sytuacjach zdecydowanie warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami i zwyczajami dotyczącymi ubezpieczeń komunikacyjnych. Sprawdź, co powinien o nich wiedzieć każdy Polak mieszkający w Niemczech.

Spis Treści

Ubezpieczenie OC i AC

W Niemczech, podobnie jak w Polsce, obowiązkowo należy wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Żaden urząd nie zarejestruje pojazdu, jeśli nie zostanie przedstawione potwierdzenie posiadania takiej polisy. Warto pamiętać, że poruszanie się samochodem bez zarejestrowania go jest nielegalne i może być naprawdę kosztowne w przypadku kontroli policyjnej. OC pozwala na pokrycie szkód wyrządzonych osobom trzecim.

Drugim bardzo ważnym ubezpieczeniem, na które decyduje się większość Niemców, jest autocasco. Polisa AC nie jest obowiązkowa, jednak warto pomyśleć o jej wykupieniu. W ten sposób można liczyć na odszkodowanie w przypadku np. kradzieży, pożaru, zniszczeń wywołanych przez zjawiska atmosferyczne lub uszkodzenia pojazdu przez wandali. Vollkasko w Niemczech to pełne ubezpieczenie AC, natomiast Teilkasko to wersja częściowa.

Inne ubezpieczenia dla właścicieli samochodów

Podczas przeglądania ofert ubezpieczalni warto przyjrzeć się również innym ubezpieczeniom, które mogą okazać się przydatne dla kierowcy. Jedną z popularniejszych usług jest Assistance, czyli dodatkowa polisa uprawniająca do skorzystania z pomocy technicznej, medycznej i organizacyjnej w momencie wypadku lub awarii. W ramach pomocy drogowej można otrzymać np. auto zastępcze, holowanie pojazdu, nocleg w hotelu oraz pokrycie kosztów leczenia w szpitalu.

W celu zabezpieczenia siebie i rodziny warto także pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków. Poniesienie śmierci lub doznanie uszczerbku na zdrowiu podczas wypadku drogowego w przypadku posiadania polisy NNW oznacza możliwość uzyskania odszkodowania. Jego wysokość zależy oczywiście od kwoty, na jaką ubezpieczył się poszkodowany.

Wybór firmy ubezpieczeniowej

Dla Polaków mieszkających na stałe w Niemczech wizyta w ubezpieczalni może być sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie jest się jeszcze na etapie płynnego posługiwania się językiem niemieckim. W takim przypadku warto zwrócić się do firmy VKL, która specjalizuje się w niemieckim rynku ubezpieczeń i może zaoferować pomoc polskojęzycznych konsultantów. Taka usługa może sprawić, że wybór polisy będzie znacznie łatwiejszy i przyjemniejszy.

Należy pamiętać, że język prawniczy nawet dla Polaków dość dobrze mówiących po niemiecku może być niemałym wyzwaniem. Możliwość omówienia swoich wymagań, przepisów prawnych i szczegółów poszczególnych ofert w języku ojczystym to naprawdę spore ułatwienie. Doświadczeni pracownicy doskonale wiedzą, jak dopasować ubezpieczenie do potrzeb swoich klientów, ich możliwości finansowych czy też nawet stylu życia.