samozatrudnienie definicja
unsplash.com

Samozatrudnienie to inaczej mówiąc prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednak nie zawsze oznacza prowadzenie biznesu. I nie dla każdego będzie opłacalne.

Samozatrudnienie nie brzmi tak dobrze jak prowadzenie firmy jednoosobowej. Tymczasem z punktu widzenia prawa chodzi o taką samą działalność.

Samozatrudnienie – definicja i podstawowe informacje

O samozatrudnieniu mówimy, kiedy osoba fizyczna podejmuje działalność gospodarczą na własny rachunek i ponosi za to odpowiedzialność.

Przeciwieństwem jest oczywiście praca na etacie. Na umowie o pracę np. nie masz ryzyka gospodarczego, a część obowiązków np. związanych z płaceniem ZUS, ponosi za ciebie pracodawca. Wykonujesz też wskazane przez niego zadania, w określonym miejscu i czasie.

samozatrudnienie ZUS
unsplash.com

Samozatrudnienie – ZUS

Na samozatrudnienie przechodzisz z chwilą rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wystarczy, że złożysz wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej i już możesz działać jako przedsiębiorca.

Działalność gospodarczą bardzo łatwo otworzyć – nie musisz nawet wstawać od komputera. Wniosek wypełnisz online za pośrednictwem platformy CEIDG.

Równie łatwo zamknąć taką firmę lub zawiesić działalność gospodarczą (to pod wieloma względami wygodniejsza opcja).

Jednak opłacalne samozatrudnienie wymaga sporego wysiłku, wiedzy i szczęścia.

Warto pamiętać o podstawowej kwestii – na samozatrudnieniu sam sobie jesteś sterem, żeglarzem i okrętem. Pracujesz na siebie: ponosisz odpowiedzialność za wszystkie sukcesy i klęski. Dla wielu osób będzie to olbrzymi plus samozatrudnienia. Dla innych obciążenie.

Musisz też pamiętać, że kluczowy jest odpowiedni przepływ pieniędzy. Nie ma nic ważniejszego w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dlaczego? Bo bez względu na twoje wyniki musisz co miesiąc zapłacić zaliczkę na podatek oraz ZUS (jeśli nie stosujesz ulg – o tym za chwilę) i inne zobowiązania.

Według przybliżonych wyliczeń, samozatrudnienie bardziej opłaca się osobom, które mają przychody powyżej 5 tys. zł (bez ulg w ZUS i przy rozliczeniu podatku według skali podatkowej).

samozatrudnienie wady i zalety
unsplash.com

Samozatrudnienie – wady i zalety

Zacznijmy od zalet samozatrudnienia. To przede wszystkim ulgi w ZUS dla początkujących przedsiębiorców. Nie płacisz lub płacisz niższe składki ubezpieczeniowe – dzięki temu na twoim koncie zostaje więcej pieniędzy. Dokładnie mówiąc 1069,14 zł.

Państwo oferuje Ulgę na start, obniżone składki oraz Mały ZUS plus. To propozycja – możesz z niej skorzystać choć nie musisz. Trzeba bowiem pamiętać, że mniejsze składki, to w przyszłości mniejsza emerytura czy renta.

Dzięki tym ulgom przez pół roku możesz nie płacić ZUS (oprócz składki zdrowotnej – ta jest obowiązkowa), a przez kolejne dwa lata składki mogą być niższe.

To jedna z większych korzyści z prowadzenie działalności gospodarczej.

Kolejne to m.in.:

  • swoboda działania – możesz współpracować z dowolną liczbą zleceniodawców,
  • szansa na większe zarobki (patrz wyżej),
  • możliwość odpisania kosztów uzyskania przychodu od podatku,
  • możliwość wybrania formy opodatkowania (na etacie w grę wchodzi tylko skala podatkowa, a przy działalności gospodarczej atrakcyjny może być np. podatek liniowy).

Minusy?

Po wyczerpaniu ulg będziesz musiał zapłać pełną składkę w ZUS. To często zimny prysznic na głowę przedsiębiorcy. Minimalny ZUS płacony przez przedsiębiorcę w 2020 roku (bez ulg) to 1069,14 zł. Do tego należy doliczyć 362,34 zł ubezpieczenia zdrowotnego.

Jest też ważna przestroga. Nie skorzystasz z ulg zusowskich jeśli będziesz działał na rzecz byłego/obecnego pracodawcy (chodzi o ten i ubiegły rok podatkowy) i wykonywał takie same zadania co na etacie. Trzeba o tym pamiętać jeśli to szef proponuje ci samozatrudnienie zamiast u mowy o pracę.

Musisz też pamiętać, że na samozatrudnieniu sam rozliczasz się ze skarbówką i ZUS.