Pożyczki z funduszy Unii Europejskiej, w szczególności tak zwana pożyczka płynnościowa, to gorący temat wśród polskich przedsiębiorców. Nietrudno jest się domyślić, z czego to wynika. Wiele firm w ostatnim czasie znalazło się w trudnej sytuacji finansowej, często nie ze swojej winy i potrzebuje pomocy, aby móc przetrwać ten ciężki okres i kontynuować działalność.
Jednocześnie zaciąganie tradycyjnych pożyczek i kredytów z banków komercyjnych bywa kosztowne i nie zawsze jest możliwe (z uwagi na wymagania stawiane przez rzeczone banki). Co sprawia, że pożyczki płynnościowe z Unii Europejskiej są bardziej opłacalną alternatywą? W jaki sposób można je pozyskać? Czytajcie dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego na ten temat!
Spis Treści
Dlaczego pożyczki z UE są korzystniejsze?
Pożyczki płynnościowe to takie, które mają za zadanie pomóc firmie w przywróceniu płynności finansowej (bądź uchronić firmę przed jej utratą). W związku z tym można wykorzystać pozyskane za ich pomocą fundusze na szereg bieżących wydatków, z których uregulowaniem nie można zwlekać. Chodzi tutaj na przykład o wszelkiej maści raty, składki, zaległe faktury i wynagrodzenia.
Kiedy mowa o pożyczkach z UE, chodzi o to, że finansowane są one z funduszy Unii Europejskiej, co wpływa na ich parametry. Można pożyczyć fundusze na bieżące wydatki także w ramach tradycyjnych ofert banków komercyjnych (większość z nich ma w swojej ofercie klasyczne kredyty obrotowe dla firm), natomiast musimy się przygotować na znacznie wyższy koszt niż w przypadku skorzystania z oferty UE. Z czego to wynika?
Odpowiedź jest prosta. Pożyczka z funduszy UE nie jest całkowicie nieoprocentowana, aby unikać nadużyć i odzyskać środki wydane na jej procesowanie, natomiast oprocentowanie to jest niewielkie. Unia Europejska nie jest bowiem bankiem komercyjnym, którego podstawowym celem działalności jest zarabianie na klientach. Fundusze przydzielane przez nią słabiej rozwiniętym regionom nie są inwestycją mającą przynieść bezpośredni zwrot w postaci wysokich odsetek. Jest to inwestycja w szeroko pojęty rozwój regionu i co za tym idzie, rozwój całej Unii Europejskiej.
Gdzie się zwrócić, aby uzyskać opłacalną pożyczkę z UE?
Teoretycznie o pożyczkę z UE, czy to płynnościową, czy inną, można zgłosić się bezpośrednio do odpowiedniego organu, wskazanego przez Unię Europejską. W rzeczywistości jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że począwszy od wyboru pożyczki, przez wnioskowanie, po rozliczenie zobowiązania, napotkamy zapewne na sporo przeszkód. Jeśli ktoś nie zajmuje się przygotowywaniem wniosków i ich rozliczaniem na co dzień, może sobie z tym nie poradzić lub dać radę to zrobić, ale spożytkować na to zbyt dużo energii i czasu.
Dlatego też, chcąc skorzystać z pożyczki z dofinansowaniem UE, najlepiej skierować się do eksperta mającego kwalifikacje w tym zakresie. Sprawdzi on, do jakich propozycji Unii się kwalifikujemy, a także przejmie na siebie w dużym stopniu sporą część formalności. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pozyskaniem potrzebnych środków na korzystnych warunkach, ale bez niepotrzebnego stresu i frustracji.