satysfakcja z pracy
unsplash.com

Kapitał kariery to odtrutka na bardzo popularny i równie groźny slogan, żeby podążać za swoją pasją. Dlaczego tak ważne jest zdobywanie wiedzy i doświadczenia?

Koncept kapitału kariery opisał Cal Newport, amerykański pisarz i naukowiec w „So Good They Can’t Ignore You”. Myślą przewodnią książki jest stwierdzenie, że zamiast iść za głosem pasji lepiej pracować i w pracy odnaleźć pasję.

Kapitał kariery – satysfakcja z pracy i pieniądze

Nie sposób policzyć haseł motywacyjnych, memów, artykułów i książek, które wychwalają rolę pasji w karierze.

Wszystkie przekonują, że najważniejsze to połączyć pasję z pracą. Mieć pasję, a potem próbować na niej zarobić na życie. To ma być recepta na nudną, bezduszną, „normalną” pracę.

Do „podążania za marzeniami” namawiał sam Steve Jobs, legendarny twórca Appla. Sęk w tym, że cała kariera Jobsa pokazuje, że nie trzymał się tej rady.

pasja
unsplash.com

Kapitał zawodowy, pasja i motywacja do pracy

Dyrektor z banku zakłada hodowlę alpak.

Współwłaściciel agencji reklamowej otwiera szkołę jogi.

Specjalista od ubezpieczeń rzuca posadę w firmie, żeby utrzymywać się z malowania obrazów.

Efekt bywa często opłakany.

Żaden z nich nie ma odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, żeby zmienić swoją pasję w biznes. Owszem nie brakowało im odwagi, choć może lepiej mówić o braku rozsądku.

Dlatego „odważna” decyzja o rzuceniu dobrej posady jest w gruncie rzeczy niezbyt mądra (choć w wielu poradnikach powraca stwierdzenie, że wystarczy się odważyć, żeby zmienić swoje życie…)

Cal Newport proponuje, żebyśmy spojrzeli na pasję i karierę w inny sposób.

Nie czekać na to co świat mi zaproponuje, tylko mieć coś cennego i unikalnego do zaoferowania na rynku pracy.

Newport zauważa, że większość ludzi nie wie tak na prawdę jaka jest ich pasja. Na tym nie koniec.

Ile pasji można przekuć w pracę z dochodem wystarczającym na utrzymanie siebie i rodziny?

Newport radzi najpierw znaleźć pracę, która nam odpowiada przynajmniej w minimalnym stopniu. Potem zdobywać wiedzę, kontakty i umiejętności.

Zdobywać kapitał kariery.

To jak budowa domu – cegła po cegle. Jesteś coraz lepszy i to praca szuka ciebie, a nie ty pracy. Stajesz się ekspertem tak dobrym, że nie można cie zignorować.

Newport ma ważną uwagę. Przez zdobywanie doświadczenie rozumie rozwijanie umiejętności (z angielskiego „deliberate practice”).

Osiągając mistrzostwo w tym, co robimy zyskujemy też motywację do dalszej pracy i rozwoju.

Być coraz lepszym w swojej pracy to jeden z najlepszych, dobrze udokumentowanych przez psychologów, sposobów, żeby mieć chęć do działania.

motywacja do pracy
unsplash.com

Kapitał zawodowy – kiedy iść na swoje

Kiedy uzbierasz kapitał zawodowy, wtedy i tylko wtedy, możesz myślę o tym, żeby przejść na swoje. Założyć firmę jednoosobową, zostać solopreneur, znaleźć wspólników do np. spółki cywilnej.

Wtedy masz szansę utrzymać się na rynku, czerpać satysfakcję z pracy i zarabiać pieniądze.

Kiedy będziesz miał już zebrany kapitał zakładowy przyda się odwaga. Odwaga do pójścia na swoje. Wiele osób tego nie robi, choć mogą czerpać więcej satysfakcji i pieniędzy z pracy we własnej firmie.

Podejście Cala Newporta ma ręce i nogi. Lepiej przystaje do rzeczywistości niż hasła o podążaniu za pasją. Wymaga jednak więcej wysiłku i dlatego na pierwszy rzut oka wydaje się mniej atrakcyjne.