wznowienie działalności gospodarczej
pixabay.com

Jak wznowić działalność gospodarczą? Najszybciej i najprościej przez internet. Opisujemy, co trzeba zrobić.

Przez pewien czas nie prowadziłeś firmy. Zawiesiłeś ją np. po sezonie. Jak teraz wznowić działalność gospodarczą? To proste.

Jak wznowić działalność gospodarczą

Powodów zawieszenia działalności może być wiele. Działasz w branży sezonowej, miałeś kłopoty finansowe lub zdrowotne, pracowałeś na etacie i nie chciałeś/nie mogłeś łączyć tego z prowadzeniem biznesu.

Choć powody są różne, to sposoby wznowienia działalności jest taki sam dla wszystkich przedsiębiorców.

Co zrobić, żeby wydobyć firmę z „zamrażarki”?

jak wznowić działalność gospodarczą przez internet
pixabay.com

Wznowienie działalności gospodarczej

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że teraz zawieszasz działalność gospodarczą bezterminowo.

Nie musisz martwić się, że po upływie czasu zostaniesz automatycznie wykreślony z rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Podczas zawieszenia działalności nie wpłacasz zaliczek podatku, nie płacisz ryczałtu czy karty podatkowej. Nie opłacasz też składek ZUS. Natomiast nie możesz osiągać też przychodów w związku z działalnością.

Po wznowieniu działalności wrócisz do tych obowiązków, ale będzie też mógł zarabiać.

Ważne! Okres zawieszenia nie przerywa biegu Ulgi na start ZUS oraz obniżonej składki ZUS.

Działalność możesz wznowić w każdym momencie, ale najwcześniej po 30 dniach od zawieszenia.

Jak wznowić działalność gospodarczą przez internet

Działalność wznowisz najszybciej i najłatwiej przez internet.

Korzystasz w tym celu z platformy CEIDG (podobnie jak przy otwieraniu działalności, jej zawieszaniu i likwidacji). Znajdziesz ją – wraz z instrukcją – pod adresem: ceidg.gov.pl

Jeśli nie masz jeszcze konta na CEIDG, to musisz się zarejestrować. Wniosek podpiszesz online Profilem Zaufanym lub podpisem elektronicznym.

Naturalnie możesz złożyć wniosek osobiście w urzędzie miasta/gminy. Inny sposób to złożenie wniosku przez pełnomocnika, listownie, wypełnienie go online bez rejestracji (wtedy wydrukuje go urzędnik, a ty będziesz musiał podpisać) lub telefonicznie (wspólnie z konsultantem – też musisz złożyć podpis w urzędzie; dzwoń na tel. tel.: 801 055 088 lub 22 765 67 32).

działalność gospodarcza
pixabay.com

Pamiętaj, że wznowienie działalności jest bezpłatne. Natomiast jeżeli chcesz, aby reprezentował cię pełnomocnik, pamiętaj o dołączeniu pełnomocnictwa oraz dowodu zapłaty opłaty skarbowej za to pełnomocnictwo (17 zł). Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu.

Sam wybierasz datę wznowienia działalności gospodarczej. Jeśli zrobiłeś to zawieszając firmę, to ponowne rozpoczęcie odbędzie się automatycznie.

Zasadniczo wznowienie działalności gospodarczej następuje w dniu, który wskazałeś we wniosku do CEIDG lub w dniu jego złożenia. Przychody i koszty ewidencjonujesz od dnia wznowienia działalności.

Jeśli decydujesz się na wznowienie działalności gospodarczej, wracasz do prowadzenia księgowości na zasadach sprzed jej zawieszenia.

Nie musisz o niczym informować skarbówki. Informacja zostanie przekazana automatycznie przez system (podobnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych).