Jak wygląda sytuacja na rynku lokali usługowych w 2021 roku

Choć pandemia poważnie zatrzęsła całą gospodarką i zrównała z ziemią setki tysięcy biznesów, to na rynek nieruchomości mieszkalnych nie wpłynęła w zauważalny sposób. Jednie delikatnie przystopowała dynamiczny wzrost cen. A jak prezentuje się sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych?

Spis Treści

Góry i doliny – zależy, gdzie spojrzeć

Nieruchomości komercyjne nie miały w 2020 roku dobrej passy. Według raportu firmy Savills rynek nieruchomości komercyjnych wygenerował o 20% mniejszy zysk względem roku 2019, tracąc swoją dynamikę wzrostu. W Q1 i Q2 2020 roku wolumen transakcji na tym rynku był o 5% większy względem dwóch pierwszych kwartałów roku 2019 i wyniósł 2,92 mld euro.

Inwestorzy w ubiegłym roku najmocniej koncentrowali się na rynku lokali usługowych oraz biurowych, inwestując w nie łącznie 1,33 mld euro. Kolejnym sektorem rynku nieruchomości, który zyskał największy wzrost liczby transakcji i ich wolumenu, był sektor nieruchomości magazynowych i przemysłowych (1,15 mld euro).

Zgodnie z opinią analityków firmy Savills takie wyniki spowodowane są przede wszystkim próbą ratowania biznesów i przenoszenia ich do sieci, a także wynikają z chęci skrócenia łańcucha dostaw, a tym samym optymalizacji kosztów działalności.

Na uwagę zasługuje również stopa kapitalizacji, jaką zapewniały pod koniec 2020 roku biura i lokale usługowe w Warszawie. Wedle danych zgromadzonych i opublikowanych w przytoczonym raporcie wynika, że stopy kapitalizacji z lokali usługowych i biurowców oscylują obecnie na poziomie 4,5%.

Co przyniesie nam 2021 rok?

Tego jeszcze nie wiemy. Powinniśmy jednak spodziewać się, że przynajmniej w pierwszych kwartałach 2021 roku trendy, które obserwowaliśmy w 2020 roku, zostaną zachowane. Możemy spodziewać się delikatnych fluktuacji w zakresie stopy kapitalizacji czy wolumenów transakcyjnych dotyczących rynku nieruchomości komercyjnych.

Ciekawym kierunkiem, który warto obserwować, z całą pewnością będzie sektor biur do wynajęcia, do których w 2021 roku zapewne ponownie wróci ogromna liczba pracowników przebywających w tzw. home office.

Popyt na lokale usługowe – a więc i ich cena – również mogą wzrosnąć wraz z podnoszącymi się ze zgliszczy oraz powstającymi nowymi biznesami. Z całą pewnością optymalizacja kosztów i skracanie łańcucha dostaw będą zauważalnymi trendami także w sektorze nieruchomości magazynowych i przemysłowych wraz ze stale rosnącym znaczeniem sektora e-commerce.

Chcesz kupić lokal usługowy w 2021 roku? Nie ma czasu do stracenia

Jak wspomniano w artykule, lokale usługowe w największych miastach w Polsce cieszyły się w czasie pandemii w 2020 roku dosyć dużą popularnością. Wraz z powracaniem normalnego życia po unormowaniu pandemii możemy spodziewać się, że popyt na lokale usługowe znacząco wzrośnie, co jednocześnie ograniczy ich dostępność na rynku, jak i znacząco wpłynie zarówno na ceny transakcyjne, jak i ofertowe.

Dlatego też inwestorzy, którzy planują rozpoczęcie lub restrukturyzację biznesu w 2021 roku, powinni się pośpieszyć z zakupem odpowiedniego lokalu usługowego – zwłaszcza gdy ten ma być ulokowany w Warszawie.