Jak amatorsko zacząć wiercić w metalu

Szeroka gama rodzajów narzędzi do obróbki metalu może przysporzyć zawrotów głowy. Dziś skupmy się na tych, które idealnie sprawdzą się dla początkujących osób. Nie zabraknie rad oraz wskazówek.

Spis Treści

Zestaw rad. Jak zacząć używać wierteł do metalu?

Wiertła do metalu w zależności od rodzaju wyróżniają się inną trwałością pracy ( https://artykulytechniczne.pl/wiertla-do-metalu-nwka-din-338.html ) , struktura niektórych z nich pozwala nam na szybkie wiercenie oraz dłuższy czas eksploatacji. Wiertło do metalu przyda nam się do obróbki stali, ale również do cegły oraz betonu. Mogą być pomocne podczas wykonywania prac wykończeniowych w większości budynków.

wiertło do metalu

Na początku skupmy się jednak na strukturze surowca, jakim jest metal. Jest to pierwiastek chemiczny, który charakteryzuje się obecnością elektronów niezwiązanych. Wykazuje to właściwości takie jak połyskliwa, gładka powierzchnia w stanie stałym czy też dobre przewodnictwo cieplne. Metale mają swoje zastosowanie wszędzie, są one uniwersalnym materiałem, który konkuruje jedynie z tworzywami sztucznymi.

Jednak ma on znacznie twardszą strukturę, którą należy umiejętnie obrabiać. Proces wiercenia nie jest tak oczywisty jakby mogło się wydawać. W doborze odpowiednich wierteł do metalu zwróćmy uwagę na ich rodzaj. Jest to trudne, ponieważ wszystkie mogą wydawać się do siebie podobne. Ma to kluczowe znaczenie z czego są wykonane oraz jaki mają kształt. Zły dobór wiertła do metalu może skutkować złamaniem go lub czasochłonną pracą.

Z pomocą przyjdą nam różne artykuły na ten temat lub rady, które udzieli nam sprzedawca w sklepie budowlanym. Rodzajami najpopularniejszych wierteł do metalu są między innymi kobaltowe, uniwersalne, wykonane ze stali HSS oraz stożkowe.

Wiertła do użycia w metalu oraz innych materiałach

Wiertła uniwersalne jak sama nazwa wskazuje będą idealne dla większości materiałów, z którymi będziemy chcieli pracować. Możemy wiercić nimi zarówno w metalu, drewnie a także plastiku. Łatwo wywiercimy nimi otwory w miedzi, aluminium czy też mosiądzu. Są one polecane dla amatorów, którzy będą je wykorzystywali w środowisku domowym. Wiertła do metalu uniwersalne nie mają natomiast dużej wytrzymałości nacisku.

Ich precyzja także nie będzie odpowiadała profesjonalistom w tej dziedzinie. Jednak dla amatorów to dobre narzędzi do ćwiczeń oraz zdobywania wprawy. Zwróćmy uwagę także na kształt wiertła. Jest to bardzo ważne, ponieważ inne zastosujemy do metali twardych, a inne do miękkich. Wiertło do metalu ma charakterystyczny kształt oraz odpowiednią ilość krawędzi tnących. Wszystkie posiadają ostrą końcówkę, która jest konieczna przy pracy z twardym materiałem. Wiertła do metali miękkich na przykład mosiądzu przez swoją strukturę szybciej wytwarzają wióry.

Ich krawędzie są płaskie, przez co powoli wgłębiają się w metal. Stosujemy je do miękkich materiałów takich jak tworzywa sztuczne lub nylon. Wiertła do metali twardych natomiast wytwarzają opiłki ( https://artykulytechniczne.pl/wiertla-do-metalu-nwkc-morse-a-din-345.html ) , są ostrzejsze oraz bardziej odporne na złamania. Kupując wiertła do metali zwróćmy uwagę na rozmiar wiertła. Najczęściej możemy spotkać takie, których rozmiar wacha się od 3 do 20 mm. Jednak są również większe wiertła do metalu, które wiercą głębsze oraz masywniejsze wgłębienia. Takich używamy rzadko, ponieważ nie są tak popularne. Warto zaopatrzyć się w różne rozmiary oraz długości. Najlepiej kupić zestaw, który będzie uniwersalny oraz zawsze znajdziemy ten odpowiedni.