pianka pur

Decydując się na termoizolację domu, postaw na rozwiązanie kompleksowe. Ocieplenia wymagają nie tylko ściany i fundament, ale także dach i poddasze. Sprawdź, jakie korzyści może przynieść ich termoizolacja!

Spis Treści

Dlaczego warto ocieplić dach i poddasze?

Powietrze ogrzane jest lżejsze od zimnego, dlatego zawsze kieruje się ku górze. To sprawia, że często ucieka przez nieogrzewany dach lub poddasze. Izolacja dachu jest więc konieczna, jeśli zależy Ci na wysokim komforcie życia i ograniczeniu rachunków za ogrzewanie. Do ocieplenia dachu i poddasza polecana jest piana poliuretanowa, która posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne i niezwykle niski współczynnik przenikania ciepła.

Zarówno ocieplanie poddasza pianą PUR jak i izolacja samego dachu metodą natryskową jest szybka i łatwa w wykonaniu. Odpowiednio wykwalifikowana ekipa jest w stanie w kilka godzin ocieplić nawet 250 metrów powierzchni! Cały proces trwa nawet 2 razy szybciej niż ocieplenie domu wełną mineralną czy styropianem. Piana, po wykonanym natrysku, rozpręża się natychmiastowo, wypełniając najmniejsze szczeliny i tworząc jednolitą, równą powierzchnię.

Izolacja dachu i poddasza pianą PUR jest niezwykle trwała i skuteczna. Nie zmienia właściwości wraz z upływem czasu, dzięki czemu służy przez długie lata. Tworzy nieatrakcyjne dla owadów i gryzoni środowisko, zabezpiecza przed powstawaniem grzybów i pleśni. Zauważalnie wpływa na wzrost komfortu życia i obniżenie kosztów ogrzewania domu.

Jak przygotować dom do ocieplenia? Co zrobić przed rozpoczęciem prac?

Ocieplenie dachu pianką łatwo jest wykonać zarówno w domu nowobudowanym, jak i tym już istniejącym. Sposób wykonania zależny jest od materiału wykonania, konstrukcji i zagospodarowania poddasza. Ocieplenie poddasza pianą PUR nie jest konieczne wówczas, gdy pomieszczenie jest nieużytkowe. W takiej sytuacji ocieplenie należy ułożyć na stropie nad najwyższą kondygnacją użytkową. W przypadku pomieszczenia użytkowego ocieplenia wymagają połacie dachu. Izolacja poddasza pianką poliuretanową naniesiona jest od wewnątrz, między krokwiami lub pod pokryciem dachu.

Zanim pracownik rozpocznie ocieplanie poddasza pianą PUR, dokładnie zabezpiecz powierzchnię przed zanieczyszczeniem oraz usuń wszelkie zbędne przedmioty. Zadbaj o to, aby izolowana powierzchnia była sucha i oczyszczona z kurzu. W przypadku domu już istniejącego sprawdź, czy na powierzchni dachu i poddasza nie występuje grzyb i pleśń.

W jaki sposób wybrać właściwą piankę poliuretanową?

Izolacja dachu wykonanego z betonu powinna być wykonana z pianki zamkniętokomórkowej, np. Purios H, która wyróżnia się najniższym współczynnikiem przenikania ciepła. Ma wyższą niż piana otwartokomórka gęstość, jest bardzo wytrzymała na ściskanie i uszkodzenia mechaniczne. Piana zamkniętokomórkowa posiada wysoki opór dyfuzyjny, co oznacza optymalne właściwości dyfuzyjne.

W przypadku stropu drewnianego polecana jest izolacja poddasza pianką poliuretanową otwartokomórkową, np. Purios FR – lżejszą, elastyczną i paroprzepuszczalną. Piana tego typu jest również doskonałą izolacją akustyczną – minimalizuje hałas uliczny oraz dźwięk padającego deszczu. Pamiętaj, że ocieplenie dachu pianką otwartokomórkową wymaga dodatkowego zabudowania, np. płytami gipsowo-kartonowymi. Tak przygotowana powierzchnia dachu zabezpiecza przed ucieczką ciepła w zimie, jak i przegrzaniem w porze letniej.