Hala stalowa
źródło zdjęcia: stock.adobe.com autor: pabisiak

Stosowanie konstrukcji stalowych stało się obecnie powszechną praktyką, jeśli potrzebujemy przestrzeni magazynowej – głównie ze względu na mnóstwo korzyści i wyższą stabilność konstrukcji stalowych przy rozsądnych kosztach. Jest to również idealna opcja dla rozwijających się firm, ponieważ nie obciąża zbytnio budżetu.

Spis Treści

Hala stalowa – zalety konstrukcji

Jedną z najbardziej widocznych zalet stosowania stali w konstrukcji hal magazynowych jest możliwość prostego budowania szkieletu budynku za pomocą stalowych belek stropowych.

Konstrukcja stalowa jest wysoce zalecana w przypadku dużych powierzchni, które są charakterystyczne dla większości typów budynków przemysłowych. Największym atutem stali jest jej zdolność do podtrzymywania konstrukcji bez konieczności stosowania kolumn wewnętrznych. Dlatego w czasie budowy m.in. hangarów lotniczych stosuje się konstrukcje stalowe. Szeroka przestrzeń hali stalowej zapewnia większą elastyczność planowania hali lub magazynu. Pozwala również na większą swobodę przy późniejszych remontach i zmianach.

Budynki wykonane głównie ze stali są mocniejsze i lżejsze niż te wykonane z betonu nośnego lub drewna. Stal nośna jest o 30% -50% lżejsza niż jej drewniany odpowiednik. To sprawia, że konstrukcja stalowa jest mocniejsza i trwalsza niż tradycyjna hala drewniana. Ponadto, prócz zapewnienia trwałości, konstrukcja stalowa może w większym stopniu wytrzymać ekstremalne naciski lub trudne warunki pogodowe, takie jak trzęsienia ziemi, silne wiatry, powodzie czy intensywny śnieg.

Dlaczego stal idealnie nadaje się do budowy magazynów?

Większość hal magazynowych tworzy się z prefabrykatów stalowych, które wysyłane są w stanie gotowym do montażu. Dzięki temu znacznie przyspiesza czas budowy i możliwe jest ukończenie dużych projektów w krótszym czasie niż zwykle – co jest zaletą dla każdego klienta, który potrzebuje powierzchni magazynowej/hali jak najszybciej.

Stal jest również niezwykle wszechstronna, ponieważ można ją formować w prawie każdy kształt, co czyni ją atrakcyjną opcją zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych. Oznacza to, że nie będzie problemu przy wybudowaniu hali stalowej z biurem lub ociepleniem.

Hale przemysłowe od frisomat.pl wykonane ze stali są wysoce ognioodporne w porównaniu z drewnem, co zmniejsza ryzyko pożaru. Rozprzestrzenianie się ognia wyraźnie maleje, jeśli w budynku jest więcej konstrukcji stalowej. Elementy konstrukcyjne ze stali są również odporne na działanie termitów, moli i innych insektów. W porównaniu do konstrukcji drewnianych konstrukcje stalowe wymagają więc mniej konserwacji.

Ile kosztuje hala stalowa?

Stal w porównaniu z drewnem czy betonem jest lżejsza, co ułatwia transport, a tym samym zmniejsza koszty paliwa i przyspiesza harmonogram budowania. Poza tym jest również energooszczędna i można ją poddać recyklingowi, dzięki czemu powstaje minimalna ilość odpadów surowcowych. Ponieważ części stalowe są produkowane w zakładzie, nie ma odpadów na miejscu. Trudno jednak dokładnie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje hala stalowa, ponieważ zależy to od charakterystyki danego projektu – najlepiej skorzystać z porady fachowców, jak frisomat.pl, którzy obliczą koszt każdego projektu indywidualnie, w zależności od zapotrzebowań klienta.

Jak natomiast wygląda koszt hali stalowej w porównaniu z murowaną? Murowane hale pochłaniają nieco więcej czasu przy konstrukcji. Koszt struktury murowanej jest wyższy ze względu na dodatkową siłę roboczą. Drewno z kolei staje się zupełnie nieekonomicznym materiałem z uwagi na jego wysoki koszt. Ponadto, ze względu na niższą nośność, będziesz potrzebować więcej stóp sześciennych drewna lub betonu niż stali na halę o tej samej powierzchni.