Czym jest złota zasada backupu i jak stosować ją w swojej firmie?

0
1017

Backup danych dla firm to skuteczna metoda ich ochrony przed zniszczeniem lub całkowitą utratą. Świadomość tego, jak istotna jest kopia bezpieczeństwa, ma coraz szersza grupa przedsiębiorców. W swojej codziennej działalności kierują się oni złotą zasadą backupu. Jak ona brzmi i na co warto zwrócić uwagę przed wyborem konkretnej oferty backupu od danego operatora?

Spis Treści

Złota zasada backupu – jak brzmi?

Zgodnie ze złotą zasadą backupu „3-2-1”, dane powinniśmy przechowywać w 3 egzemplarzach, na 2 różnych nośnikach, z czego 1 powinien być zlokalizowany poza siedzibą firmy, najlepiej na serwerach zewnętrznych. Stosując złotą zasadę backupu, zyskujemy pewność, że będziemy mogli w razie problemów szybko odzyskać dane i wrócić do normalnej pracy w firmie. Backup danych dla firm powinien być wykonywany przy tym z jak największą częstotliwością. Optymalnym rozwiązaniem jest backup na serwery zewnętrzne wykonywany przynajmniej raz dziennie. Dzięki temu nie stracimy wyników pracy z dłuższego okresu. Biorąc pod uwagę natężenie prac, warto ustawić godziny takiego backupu na porę nocną (np. o północy). O tej godzinie nie spowoduje on żadnych opóźnień w wykonywaniu bieżących prac przez nadmierne obciążenie sprzętu. Świetnym rozwiązaniem jest również ustalenie indywidualnego harmonogramu wykonywania backupu danych, dzięki któremu kopia zapasowa jest wykonywana automatycznie, bez ingerencji użytkownika.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty backupu danych?

Decydując się na wykupienie usługi backupu danych, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Po pierwsze, istotne jest bezpieczeństwo danych. Można je osiągnąć przez właściwe szyfrowanie, np. za pomocą algorytmu AES 256. Równie ważna jest maksymalna pojemność backupu (liczona w gigabajtach). W tej kwestii w każdej firmie oferującej backup danych zwykle jest kilka możliwości wyboru (np. 200, 400, 2000 GB). Oprócz tego w polskich warunkach usługa backupu danych powinna spełniać rygorystyczne wymogi RODO i GIODO, jeśli chodzi o zabezpieczenie danych poufnych, w tym danych osobowych. Pozwala to na zapewnienie pełnego bezpieczeństwa danych wrażliwych i poufnych.

To wszystko, a nawet więcej znajdziemy w ofercie backupu danych od popularnego operatora INEA. Jeśli chodzi o dodatkowe korzyści, oprócz backupu automatycznego (we wskazane dni i godziny) w INEA możemy liczyć na szyfrowanie transmisji danych i szyfrowanie plików przed wysłaniem. Ponadto, wykupując backup danych dla firm w INEA, otrzymamy dostęp do niego nie tylko za pośrednictwem stron WWW, ale również aplikacji na komputerze lub aplikacji na urządzeniach mobilnych (np. na smartfonie), z dowolnego miejsca na świecie.

Dobrze skonfigurowana usługa backupu danych zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa danych firmowych. Wystarczy tylko, że skorzystamy z usługi backupu od doświadczonych na rynku firm, takich jak INEA.