Newsletter IPO.pl
Szukaj w IPO.pl
Artykuły  | Strona główna » Biznes » Windykacja » Artykuły

Ankieta

Jaki będzie dominujący trend na giełdach w 2012 roku?
 

Najnowszy raport

Serwisy ipo.pl

Raporty ipo.pl

Dłużnik ma samochód? Zabierz go za pół ceny!
12.09.2011.
Wierzyciel, który nie zaspokoił swojej wierzytelności z ruchomości dłużnika w postaci samochodu, ze względu na bezskuteczność dwóch terminów licytacji, może przejąć na własność ten samochód płacąc cenę nabycia samochodu lub umarzając swoją wierzytelność o cenę nabycia samochodu.

Prawidłowa formuła wniosku egzekucyjnego przez wskazanie sposobu egzekucji

Egzekucja wierzytelności pieniężnych nie musi trwać długo. Jeśli twój kontrahent posiada samochód lub kilka samochodów możesz zaspokoić swoją wierzytelność z jednego lub kilku pojazdów dłużnika. Zależy to oczywiście od wielkości wierzytelności. Żyjemy w czasach, gdy praktycznie każdy posiada samochód. O ile dłużnicy mogą opróżnić swój rachunek bankowy lub zaniżyć swoje dochody w celu uniknięcia egzekucji długów, o tyle nie pozbędą się raczej swojego samochodu, który najczęściej jest podstawowym narzędziem ich pracy.

Żeby zaspokoić swoją wierzytelność z samochodu dłużnika, konieczne jest wpisanie we wniosku egzekucyjnym do komornika sądowego żądania egzekucji z ruchomości dłużnika w postaci samochodu. Najlepiej jest wskazać dokładnie, że żąda się egzekucji z konkretnego pojazdu dłużnika, będącego jego własnością. Oczywiście rzadko kiedy wierzyciel dysponuje tak skonkretyzowaną wiedzą na temat tego czy dłużnik jest właścicielem samochodu. Można temu zaradzić w ten sposób, że we wniosku egzekucyjnym zażądamy by komornik sądowy dokonał zapytania do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w celu ustalenia samochodów dłużnika. Nie wystarczy wskazanie we wniosku, żeby komornik dokonał egzekucji z ruchomości dłużnika. Komornik bowiem działa na wniosek wierzyciela. Nawet jeśli wskazano we wniosku egzekucyjnym żądanie egzekucji z ruchomości to nie oznacza to, że komornik zajmie pojazdy dłużnika, nawet jeśli dłużnik jest właścicielem takowych. Wizyta w miejscu zamieszkania dłużnika nie wystarczy bowiem do tego, by ustalić czy dłużnik jest właścicielem jakiegoś samochodu.

Licytacje samochodu dłużnika lub jego udziału we współwłasności samochodu i możliwość jego przejęcia na własność

Kiedy już komornik sądowy ustali i zajmie samochód dłużnika to dokona on jego sprzedaży, najczęściej w drodze licytacji publicznej. W tym celu komornik dokona oszacowania wartości samochodu. Komornik następnie wyznacza licytację samochodu. Cena wywołania, czyli cena minimalna za którą można nabyć licytowany samochód wynosi 3/4 wartości oszacowania w pierwszym terminie licytacji. W przypadku, gdy licytacja nie dojdzie do skutku, komornik wyznaczy drugi termin licytacji, ale tylko na wniosek wierzyciela.

Na tym etapie możliwe jest przejęcie samochodu dłużnika na własność przez wierzyciela. Wystarczy skiero-wanie wniosku do komornika o chęci takowego przejęcia. Wówczas wierzyciel powinien złożyć cenę nie niższą od ceny wywołania, a więc na tym etapie będzie to 3/4 wartości oszacowania samochodu.

Jednak z ekonomicznego punktu widzenia lepiej jest złożyć wniosek do komornika o wyznaczenie drugiego terminu licytacji samochodu. Wówczas komornik wyznaczy drugi termin licytacji, a cena wywołania będzie wynosić 2/3 wartości szacunkowej samochodu.
Strony:
1 2
Oceń artykuł   Dodaj komentarz