Newsletter IPO.pl
Szukaj w IPO.pl
Artykuły  | Strona główna » Finanse » Venture Capital » Artykuły

Ankieta

Jaki będzie dominujący trend na giełdach w 2014 roku?
 

Najnowszy raport

Serwisy ipo.pl

Raporty ipo.pl

Biznesplan a pozyskanie inwestora dla autorów pomysłów biznesowych
24.06.2010.
Biznesplan jest podstawowym dokumentem dzięki któremu inwestor dokonuje pierwszej oceny potencjalnego pomysłu. Dlatego też tak ważne jest jego profesjonalne i obiektywne przygotowanie, o czym pomysłodawcy niestety często zapominają.


Wszechogarniająca wikipedia podaje krótką definicję „Biznesplan - narzędzie planistyczne wykorzystywane przy ocenie opłacalności przedsięwzięć gospodarczych. Sporządzany jest na potrzeby wewnętrzne firmy, a także jest elementem komunikacji zewnętrznej firmy – m.in. sporządzany jest dla banków, inwestorów w celu pozyskania źródeł finansowania inwestycji”.

Dlaczego podaję definicję z jednego z najbardziej egalitarnych źródeł? Bo i kwestia biznesplanu staje się zagadnieniem coraz bardziej powszechnym. Otwierające się perspektywy pozyskiwania kapitału od inwestorów zewnętrznych spowodowały wzrost znaczenia planowania strategicznego. Powstające nowe fundusze kapitałowe, sieci aniołów biznesu czy rozwój inicjatyw inwestorów prywatnych dają niespotykane dotąd możliwości autorom pomysłów biznesowych. Dotyczy to jednak autorów, którzy wykażą się umiejętnością analizy i planowania strategicznego.

W czym leży problem, czyli dlaczego biznesplan jest tak ważny?


Autorzy pomysłów biznesowych napotykają na swojej drodze liczne przeszkody. Pierwszym
i najbardziej oczywistym jest brak kapitału. Bardziej złożone pojawiają się jednak, gdy pomysłodawca decyduje się na kontakt z inwestorem zainteresowanym wspieraniem przedsięwzięć z danej branży. Od tego w jaki sposób zaprezentuje swój pomysł zależy wiele. I tu docieramy do kwestii zasadniczej – dlaczego należy mieć dobry biznesplan.

Po pierwsze, biznesplan opisuje nam pomysłodawcę i pozwala ocenić jego kompetencje do realizacji projektu – mówi Radosław Białas z Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza S.A. Zarówno treść, jak i sam proces przygotowania biznesplanu ułatwia rozpoczęcie współpracy z inwestorem. Dlaczego tak jest? Dzięki niemu unikniemy błędów występujących w przesyłanych przez pomysłodawców aplikacjach. A jest ich sporo. Do najczęściej popełnianych należą:

• Brak weryfikacji rynku
Błąd pierwszy i podstawowy. Pomysłodawcy często nie mają określonej grupy docelowej i kierują swoje projekty albo do bardzo szerokiej grupy odbiorców, albo wręcz do nikogo. To z kolei przekłada się na brak możliwości budowania przewagi konkurencyjnej.
• Krótkowzroczne spojrzenie
Nie jest brany pod uwagę dalszy rozwój rynku lub jego nasycenie. Stąd, na przykład, stały napływ kolejnych pomysłów na portale społecznościowe.
• Brak weryfikacji wykonalności technicznej;
Projekt opiera się na przesłankach teoretycznych najczęściej nie zweryfikowany serią badań. Nie wiadomo więc, czy przyjęte założenia sprawdzają się w praktyce.
• Brak wiedzy i kompetencji w danej dziedzinie;
Pomysłodawcy projektują przedsięwzięcie w które nie są zaangażowani merytorycznie – wszystkie usługi mają być zlecone na zewnątrz, natomiast sam pomysłodawca nie posiada kompetencji, aby zrealizować swój pomysł. Inwestorzy oczekują jednak osobistego zaangażowania autora pomysłu.
• Brak informacji na temat koniecznych nakładów i właściwego rozłożenia kosztów w czasie.
Strony:
1 2
Oceń artykuł   Dodaj komentarz

Eksperci IPO radzą

Start-upy jako porażki inwestycyjne?
Bardzo ważnym staje się umiejętność właściwej oceny przedmiotu lokaty, ...
Kryzys finansowy a VC - Riverside Polska
O tym, jaki wpływ na fundusze Venture Capital ma obecny ...
Kryzys finansowy a VC - Advent International
Jaki wpływ na fundusze wysokiego ryzyka ma obecny kryzys? Czy ...

Venture Capital dla początkujących