Newsletter IPO.pl
Szukaj w IPO.pl
Wady i zalety kredytu  | Strona główna » Finansowanie » Kredyty » Wady i zalety kredytu

Ankieta

Jaki będzie dominujący trend na giełdach w 2014 roku?
 

Najnowszy raport

Serwisy ipo.pl

Raporty ipo.pl

Wady i zalety kredytu bankowego

Kredyt bankowy, choć najczęściej stosowany, nie jest finansowaniem doskonałym, gdyż takiego po prostu nie ma . Wybierając rodzaj finansowania należy uwzględnić wady i zalety każdego z nich. Każda firma to inna sytuacja ekonomiczno - finansowa, dlatego nie każde rozwiązanie dla jednej firmy będzie też dobre dla innej.


Nie ulega wątpliwości, iż właściciele firm oraz osoby odpowiedzialne za zarządzanie finansami firm nie powinni zapominać o innych alternatywnych możliwościach finansowania, które pojawiają się na rynku i często mogą być nawet dużo atrakcyjniejsze od tak popularnego kredytu bankowego. Ważne jest, aby mieć rozeznanie w tym, co aktualnie oferuje rynek finansowy i dokładnie analizować poszczególne oferty.

Zalety kredytu

 • Produkty bankowe dostosowane do wielkości i charakteru Twojej firmy. Banki coraz bardziej interesują się sektorem MSP i powstają produkty skierowane bezpośrednio do tej grupy podmiotów.
 • Możliwość otrzymania środków na sfinansowanie bardziej złożonych inwestycji (kredyt inwestycyjny). Inne alternatywne źródła finansowania mogą być często korzystniejsze cenowo i podatkowo np. umowa leasingu, ale niestety nie wszystkie inwestycje mogą zostać przez niego sfinansowane. W takich przypadkach kredyt bankowy może być jedynym dostępnym rozwiązaniem na sfinansowanie skomplikowanego przedsięwzięcia.
 • W trakcie ubiegania się o kredyt bankowy automatycznie zyskujesz niezależną opinię banku o Twoim przedsięwzięciu. Na tym etapie istnieje jeszcze możliwość poprawy wszelkich niedociągnięć. Czasami bywa tak, że kredytobiorca po zasięgnięciu rady specjalistów rezygnuje z inwestycji, gdyż dochodzi do wniosku, że jest ona nieopłacalna. Przyczyną tego mogło być subiektywne patrzenia na tę inwestycje i niezauważenie istotnych barier czy informacji płynących z rynku.
 • Bank oferuje Ci możliwość skorzystania z usług doradcy kredytowego. Jego pomoc może być potrzeba przy pisaniu biznes planu , czyli dokumentu wchodzącego w skład wniosku kredytowego . Taki doradca przedstawi Ci inne, alternatywne źródła finansowania np. leasing, faktoring itd.
 • Zaciągaj kredyt bankowy przy wydatkach bieżących. Kredyt obrotowy poprawi płynność Twojego przedsiębiorstwa. Korzystaj z leasingu przy wydatkach inwestycyjnych.

Wady kredytu

 • Dla młodej firmy kredyt bankowy jest praktycznie niedostępny. Brak zdolności kredytowej oznacza małe szanse na pozyskanie środków od banku. Szanse pojawiają się, kiedy firma przedstawi odpowiednie zabezpieczenia rzeczowe czy poręczenie. To może skłonić bank do sfinansowania inwestycji.
 • Poważna wadą kredytu jest długotrwały proces rozpatrzenia wniosku kredytowego.
 • Formalności, zbieranie potrzebnej dokumentacji (wniosek kredytowy, dokumenty firmowe) to też bywa skomplikowane.
 • Problemy z ustanowieniem zabezpieczeń kredytu.
 • Kredyt bankowy pogarsza zdolność kredytową.
 • Stałe obciążenie. Raty i odsetki trzeba regularnie spłacać.
 • Oprocentowanie kredytu szczególnie obrotowego jest wysokie. Warto tutaj zastanowić się nad alternatywą, jaką jest faktoring .
 • Wysokość opłat i prowizji może ulegać zmianie w trakcie trwania umowy kredytu w wyniku: zmiany poziomu inflacji w wysokości podawanej do publicznej wiadomości przez GUS; zwiększenia kosztu obsługi rachunku w wyniku zmiany cen energii, połączeń telekomunikacyjnych, usług pocztowych, rozliczeń międzybankowych; zmiany opłat ponoszonych w związku z wykonywaniem umowy za pośrednictwem firm współpracujących z bankiem, wprowadzenie nowych przepisów prawnych.
 • Koszt kredytu zmienia sie ze względu na wahania stóp procentowych. W przypadku rosnących stóp wzrasta koszt kredytu o zmiennym oprocentowaniu.

Aby wybrać najlepsze finansowanie dla Twojej firmy, porównaj kredyt bankowy z innym dostępnymi źródłami finansowania. Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z innymi działami finansów przedsiębiorstw w serwisie IPO.pl:

 
Oceń artykuł   Dodaj komentarz

Kredyt dla początkujących

Eksperci IPO radzą

Bankowość dostępna z ulicy
Banki obecnie stawiają nie tylko na pocztowe okienka, ale również ...
Kryzys na rynku kredytów hipotecznych?
Rynek kredytów hipotecznych ponownie nas zaskoczył nieoczekiwanymi zmianami. Niezwykle kontrowersyjna ...
Mały i średni przedsiębiorca to dla banku inwestycja
Dobre wyniki sektora bankowego to po części również efekt działalności ...