leasing pracownika

Niby agencje pośrednictwa pracy działają na polskim rynku od wielu lat, a jednak nie dla wszystkich pracodawców znane są różne możliwości pozyskania pracowników do pracy. Okazuje się bowiem, że rola agencji wcale nie musi ograniczać się do znalezienia odpowiedniego pracownika. Jednym z rodzajów współpracy jest leasing pracowniczy.

Spis Treści

Co to leasing pracowniczy?

Bez względu na to czy zatrudniasz 10, 100 czy 500 pracowników, może okazać się, że pod wieloma względami bardziej korzystna będzie dla Ciebie współpraca z agencją pracy, aniżeli działania na własną rękę. Zdejmiesz sobie z głowy kosztowne rekrutacje, a w zależności od wybranej formy współpracy możesz zyskać jeszcze więcej. Leasing pracowniczy nie tylko daje Ci pracownika „na tacy”, ale bywa bezcennym rozwiązaniem, jeśli chcesz zatrudnić cudzoziemców. Leasing pracowników to nic innego jak „wynajęcie” pracownika do pracy od agencji. Formalnie zatem pozostajesz pracodawcą, ale nie tracisz czasu i pieniędzy na poszukiwania odpowiedniego kandydata.

Zalety leasingu pracowniczego

Najważniejszym atutem leasingu pracowników jest wspomniany już brak rekrutacji, która pozostaje po stronie agencji. Warto tu jednak zaznaczyć, że nie tylko chodzi tu o sam proces rekrutacyjny, mieszczący w sobie nadanie ogłoszeń w wielu portalach, selekcję nadesłanych aplikacji i wreszcie dziesiątki (jeśli nie więcej!) spotkań z wybranymi kandydatami. Zatrudniając pracowników w ramach leasingu pracowniczego zyskujesz także czas, jaki należy zawsze poświęcić na rekrutację. Agencja dysponuje bowiem na bieżąco licznymi zasobami ludzkimi, co sprawia, że przedstawienie Ci odpowiedniego kandydata może być kwestią paru dni, a nie tygodni. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że pracownik „na już” może czasem uratować niejedno zlecenie i pomóc w utrzymaniu ciągłości produkcji, a to z kolei Twoje zyski, a nie straty z powodu pustego miejsca pracy.

Czy leasing pracowniczy ma wady?

Wyliczając wady i zalety leasingu pracowniczego, musisz wziąć poprawkę na branżę i charakter pracy w Twojej firmie, a także rozpatrzyć inne formy pozyskiwania pracowników. Jeśli bowiem porównasz leasing z outsourcingiem pracowników, może się okazać, że wadą pierwszego rozwiązania jest konieczność zatrudniania pracownika i występowania w roli pracodawcy. Zgoła inne możliwości daje bowiem wspomniany outsourcing, dzięki któremu omija Cię nie tylko rekrutacja, ale także wszelkie kwestie związane z zatrudnianiem pracowników i rozliczaniem ich pracy. Ta forma współpracy jest de facto umową trójstronną, w której pracodawcą jest agencja, a Ty jedynie spijasz śmietankę: dostajesz pracownika do pracy, ale nie interesują Cię rekrutacje, kadry, urlopy czy choroby. To wszystko zostaje na głowie agencji.

Jak najkorzystniej zatrudnić pracownika

Jak widzisz, współpraca z agencją niesie za sobą wiele korzyści. Zanim wybierzesz rozwiązanie odpowiednie dla Twojej firmy, warto skontaktować się z doradcą, który pomoże Ci wybrać najbardziej korzystne rozwiązanie, choćby pomiędzy omówionym leasingiem, a outsourcingiem pracowników. Rozważ na chłodno wszystkie za i przeciw, aby potem już tylko liczyć zyski.

Partnerem artykułu jest:

conquro