Faktoring

Faktoring to popularna usługa polegająca na wykupieniu przez profesjonalną firmę faktoringową (tzw. faktora) nieprzeterminowanych wierzytelności danego przedsiębiorcy, czyli faktoranta. Są to wierzytelności wystawione kontrahentom przedsiębiorcy. Faktoring sprawia, że przedsiębiorca może w krótkim czasie uzyskać środki z tytułu wystawionych przez siebie faktor bez konieczności oczekiwania 60 lub nawet 90 dni na zapłatę od kontrahenta. Czym dokładnie jest faktoring i kto może korzystać z tej usługi? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym poradniku.

Spis Treści

Faktoring – najważniejsze informacje

Faktoring, a w zasadzie faktoring wierzytelnościowy, to usługa umożliwiająca sprzedawanie faktur w zamian za otrzymanie określonej sumy pieniędzy. Na skorzystanie z usługi tego typu decydują się przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy nie otrzymali środków z tytułu wystawionych przez siebie faktur.

Najczęściej spowodowane jest to faktem, iż przedsiębiorcy wystawiają swoim kontrahentom faktury z długim terminem płatności wynoszącym niekiedy nawet 90 dni. To sprawia, że tak długi czas oczekiwania może przyczynić się do pogorszenia sytuacji finansowej firmy lub nawet pojawienia się ryzyka niewypłacalności. Jeśli przedsiębiorca chce w możliwie najkrótszym czasie uzyskać środki, stawia właśnie na faktoringPolega to na tym, że właściciel firmy kontaktuje się z firmą faktoringową bądź banku oferującego usługę o tym charakterze. Firmy oferujące usługi faktoringowe nazywa się faktorami.

Kim jest faktor i faktorant?

Faktor to określenie dla wyspecjalizowanej instytucji finansowej zajmującej się świadczeniem usługi faktoringu. To właśnie ta instytucja ma za zadanie wypłacić faktorowi środki z tytułu nieprzeterminowanych faktur. Warto wskazać, że wypłata należności następuje wyjątkowo szybko – zazwyczaj czas oczekiwania wynosi od kilku godzin do maksymalnie kilku dni. Zależy to od wybranego typu faktoringu i indywidualnych ustaleń poczynionych między stronami umowy.

Faktorant to przedsiębiorca korzystający z usług faktora. W przypadku, gdy po wystawieniu faktury z określonym terminem płatności faktorant nie chce czekać tak długo na płatność od kontrahenta, decyduje się na skorzystanie z usługi firmy faktoringowej. Przekazuje jej wystawione faktury, a w zamian za to otrzymuje finansowanie w określonej wysokości wskazanej w umowie.

Kto może skorzystać z usługi faktoringu?

Faktoring to nowoczesna usługa dedykowana tak naprawdę wszystkim przedsiębiorcom, którzy wystawiają faktury z długim terminem płatności i w związku z tym pojawia się ryzyko wystąpienia niewypłacalności. Odkup należności przez firmę faktoringową powoduje, że przedsiębiorstwo może w krótkim czasie pozyskać środki finansowe bez oczekiwania na spłatę przez kontrahentów.

Faktoring niesie za sobą wiele korzyści dla firm z różnych branż. Korzystają z niego zarówno mikro, małe jak i średnie i wielkie korporacje. Trzeba jednak pamiętać o tym, że często firmy faktoringowe wymagają, by przedsiębiorstwa posiadały stabilną sytuację finansową oraz prowadziły działalność od co najmniej kilku miesięcy.